Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 11. 2020
Líbí se mi

Jedlá soda prospěje vaší pleti, nehodí se ale pro každého

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 11. 2020
Líbí se mi
Jedlá soda prospěje vaší pleti, nehodí se ale pro každého

Jedlá soda prospěje vaší pleti, nehodí se ale pro každého

Bílý prášek, naprosto běžně dostupný v každém obchodě s potravinami, při správném použití nahradí lecjaké kosmetické produkty. Jedlá soda je cenově dostupná a navíc se dá aplikovat i na pokožku. Co všechno dokáže a kdy se jí radši vyhnout?

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je bílý prášek a zároveň nepostradatelný pomocník v kuchyni a celé domácnosti. Vyčistí vanu a toaletu, zneutralizuje zápach v ledničce, pomáhá vyprat prádlo, ale také krotí pálení žáhy a používá se jako kypřidlo do pečiva. Málokdo však ví, že je dobré si ji sem tam nanášet i na obličej. Z jakého důvodu?

Kouzelná směs ze spíže

Jedlá soda má antibakteriální vlastnosti, takže v první řadě může pomoci proti akné, ale také vyrovná tón pleti, krotí výskyt černých teček a vyhlazuje nevzhledné jizvy po akné. Stačí, když smícháte 2 polévkové lžíce sody s trochou vody a vytvoříte pastu. Tu naneste na vybranou oblast a nechte působit zhruba 15 minut, poté ji smyjte vlažnou vodou.

Uvědomte si rizika

Postup však neopakujte příliš často, stačí tak jednou za 2 až 3 týdny, neboť zdravá pokožka je mírně kyselá. Tenhle kyselý plášť pomáhá vytvářet ochrannou bariéru a je důležitý pro celkové zdraví pokožky.

Nadměrná aplikace sody olejovou bariéru může narušit, změní přirozené pH pokožky a zlikviduje dobré bakterie na povrchu kůže, které pomáhají předcházet infekci a akné. Jestli to tedy s mytím obličeje sodou budete přehánět, stane se pleť náchylná k infekcím a vyrážkám. O to pochopitelně nikdo nestojí.

Au, to pálí!

Před nanesením uvedené pasty je zároveň vhodné provést test snášenlivosti, neboť pleť některých jedinců je tak citlivá, že ji soda podráždí. V takových případech se objevují vyrážky, zarudnutí či pocity pálení. Pokud na sodu reagujete špatně, vyvarujte se výrobků, které ji obsahují, a v případě výskytu některého z nežádoucích účinků používejte zvlhčující krém bez vůně, dokud podráždění nezmizí.

Pakliže se sodou žádné problémy nemáte, využijte její sílu i v situaci, kdy už se nějaký ten otravný pupínek objeví, nedej bože před odchodem do práce. Ona ho totiž dokáže vysušit, zároveň zredukuje začervenání a zmírní zánět. Berte ji tedy jako okamžitou první pomoc v případě nouze.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
4vladku
4vladku 10. 2. 2021

zajímavé

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 11. 2020

soda se dá i denně pít, na očistu těla

Odpovědět
gustawka
gustawka 15. 11. 2020

Zajímavý nápad

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 11. 2020

Tak použít sodu v kosmetice mě ještě nenapadlo, ale určitě vyzkouším.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.