Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 1. 2020
Líbí se mi

Jazyk dokáže mnohé napovědět i o vašem zdravotním stavu. Tohle odhalí

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 1. 2020
Líbí se mi
Jazyk dokáže mnohé napovědět i o vašem zdravotním stavu. Tohle odhalí

Jazyk dokáže mnohé napovědět i o vašem zdravotním stavu. Tohle odhalí

Všimli jste si nepříjemné pachuti, která se vám drží v ústech, nebo vás trápí nevzhledný povlak na jazyku? Tento dokonalý orgán neslouží jen k tomu, abychom mohli jíst nebo mluvit, jazyk je také ukazatelem našeho zdravotního stavu. Co všechno z něj můžeme vyčíst?

Zdravé tělo, zdravý jazyk

Zdravý jazyk by měl být narůžovělý, s minimem bílého povlaku, který je s ním pevně spojen. V oblasti kořene může být povlak o něco silnější, neměl by však výrazně zapáchat a samovolně se od jazyka odlučovat.

Jazyk se dělí na několik částí a podobně, jako každá z nich rozeznává různé chutě, odhalují podle lidového léčitelství také stav jednotlivých orgánů. Špička jazyka údajně odráží srdeční funkci, jeho střed značí správnost fungování žaludku a sleziny, část mezi špičkou a středem je odrazem stavu plic, jeho strany zrcadlí zdraví jater a žlučníku a samotný kořen pak náleží ledvinám, střevům a močovému ústrojí.

Vřídky

Vřídky ani praskliny nemají na jazyku co dělat. S výjimkou aft, které čas od času postihnou každého z nás. Vřídky a jiné defekty jazyka mohou však být ukazatelem velmi vážného oemocnění. Jestliže se ve vašich ústech podobný útvar objeví a stav přetrvává déle než týden, navštivte lékaře.

Silný povlak a jeho barva

Silný povlak může mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří nedostatečná hygiena, kouření či pití kávy. Jestliže se vás ale netýká žádný z případů nebo jste doposud s povlakem na jazyku neměli potíže, může mít povlak jazyka na svědomí špatná funkce některých orgánů. Je-li povlak bílý, může to naznačovat nedostatečnou funkci trávicího traktu či přítomnost virové infekce. Žlutý povlak zase poukazuje na potíže se žlučníkem a játry.

Skvrny na jazyku

Skvrny na jazyku bývají nejčastěji mykotického původu. Nejvíce se objevují u malých dětí, které si často strkají do úst špinavé ručičky či hračky. Toto onemocnění označujeme jako moučnivku, která se vyznačuje bělavými skvrnkami, jež se postupně slévají do jednolité plochy. Jsou-li ale skvrny červené, může to znamenat alergickou reakci nebo infekční onemocnění. Zpozorněte také tehdy, jsou-li na jazyku patrné silné žíly. V takovém případě se může jednat o srdeční onemocnění.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 27. 3. 2020

super

Odpovědět
Svata
Svata 1. 3. 2020

Užitečné

Odpovědět
lemur
lemur 16. 1. 2020

Zajímavé.

Odpovědět
Ovace
Ovace 15. 1. 2020

Užitečné

Odpovědět
gustawka
gustawka 15. 1. 2020

Velmi dobré informace

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 192
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.