Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 20. 7. 2021
Líbí se mi

Jak zvrátit přírůstek hmotnosti, který většinou přichází po čtyřicítce

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 20. 7. 2021
Líbí se mi
Jak zvrátit přírůstek hmotnosti, který většinou přichází po čtyřicítce

Jak zvrátit přírůstek hmotnosti, který většinou přichází po čtyřicítce

Vaše oblíbené kalhoty jsou vám stále těsnější a těsnější, ale vy stále jíte i cvičíte tak jako dříve? Čím to je? Pravděpodobně proti vám pracuje tento fakt: nespalujete kalorie tak efektivně jako tomu bylo, když jste byli mladší. Podle odborníků po třicátém roce poklesne činnost vašeho metabolismu přibližně o 1% každý rok. Zdá se vám to zanedbatelné číslo? Možná. V průběhu pár let však toto jedno procento může udělat s vaší postavou velkou změnu.

Tento fakt však můžete snadno přelstít. Stačí si osvojit pár návyků a „donutit“ své tělo opět spalovat kalorie efektivně, jak jste byli zvyklí. 

1. Přidejte proteiny

Bílkoviny jsou stavebním kamenem svalů a jelikož svalová hmota s věkem ubývá, potřebujete jich o to více. Od středního věku je to až o 10% více bílkovin, než kolik jste jich potřebovali, když jste byli mladší. Bonusem navíc je, že potraviny s vysokým obsahem bílkovin obsahují větší metabolickou podporu než tuky nebo sacharidy. Kousání, žvýkání, polykání a trávení potravin bohatých na bílkoviny může spálit až 30% kalorií na talíři, ve srovnání s 5% u tuků či sacharidů.

Náš tip:

Dopřejte si bohatou snídani zaměřenou na bílkoviny. Co třeba vyzkoušet řecký jogurt s granolou bez cukru? Skvělou bezlepkovou granolu najdete na MARKET ŽENY s.r.o.

2. Zkroťte svůj stres na minimum

Stresový hormon kortizol je spojen s hromaděním tuku zvlášť v oblasti břicha. A střední věk může být hodně stresujícím obdobím. Chronický stres může také ovlivnit, jak dobře vaše tělo reaguje na inzulín, který reguluje hladinu cukru v krvi. Odstraněním co největšího stresu z vaší každodenní rutiny pomůže snížit množství kortizolu, které vaše tělo vytváří.

3. Zaměřte se na spánek

Když nemáte dostatek spánku, vaše chuť k jídlu stoupá na vyšší úroveň. V jedné studii s přibližně 68 000 ženami ty, které spaly každou noc 5 nebo méně hodin, přibrali o 2,5 kila více než ty, které spaly 7 hodin. 

Náš tip:

Nastavte si svoje spánkové rituály, které budou zahrnovat  například vypnutí všech obrazovek v místnosti, nové povlečení nebo příjemnou vůni.

4. Zaměřte se na svoje svaly

Čím více svalů máte, tím více kalorií spalujete, když je vaše tělo v klidovém režimu. Vyzkoušejte trénink s vlastní vahou nebo odporovými gumami, které posílí střed vašeho těla a pomohou vám budovat svalovou hmotu. 

Náš tip:

Použít můžete i závaží, jež jsou dostatečně těžká, abyste je zvládli použít při dvanácti opakováních, ale přesto dostatečně lehká, abyste dokončili alespoň 2 série těchto cviků. Ideální jsou dřepy, výpady nebo kliky. Pomoci vám mohou i zeštíhlující legíny, které přirozeně masírují problematické partie a postupně uvolňují aktivní látky, které zpevňují vaši pokožku a dodávají jí pružnost. 

5. Přestaňte držet dietu

Pravdou zůstává, že nemůžete (a vlastně možná ani nechcete) jíst, jako když vám bylo dvacet let. Na druhou stranu neustálé střídání různých dietních metod vás organismus může jen zmást a nastavit takzvaný jojo-efekt. Zaměřte se proto na potraviny, které jsou zdravé pro vaše tělo, ale zároveň vám budou přinášet radost. Při vaření se bavte, experimentujte a užívejte si každé jídlo. 

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
konatovka
konatovka 21. 7. 2021

S hubnutím jsem neměla žádné problémy ani v pokročilém věku, chce to vůli a motivaci. Zdraví je mi nadevše.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 7. 2021

hmm, s váhou bojuji celý život

Odpovědět
sipeji
sipeji 21. 7. 2021

Pravdou je, že tělo se začíná chovat jinak.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 7. 2021

jen kdyby to vždy šlo podle návodů

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 360
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.