Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

Jak zvládnout menstruaci bez vložek či tampónů? Zkuste třeba menstruační kalhotky

Líbí se mi
Jak zvládnout menstruaci bez vložek či tampónů? Zkuste třeba menstruační kalhotky

Jak zvládnout menstruaci bez vložek či tampónů? Zkuste třeba menstruační kalhotky

Žena za svůj život průměrně spotřebuje 11 000 vložek nebo tamponů. Není tedy divu, že jsme se s nástupem zero-waste a životního stylu, který se snaží šetřit planetu, začali zamýšlet nad tím, jak s touto šílenou spotřebou jednorázových pomůcek zatočit. Ba co víc, začali se tím zabývat i ekologicky smýšlející firmy, start-upy a jednotlivci, kteří přišli s alternativami. V delším horizontu nám ušetří peníze, nezatěžují naši planetu, mají i zdravotní benefity a narozdíl od konvenčích výrobků neobsahují bělidla, chemii a další škodlivé látky. Které pomůcky to jsou?

Látková alternativa klasických jednorázovek

Mezi největší  benefity látkových vložek patří pohodlnost, zdravotní nezávadnost, velká finanční úspora, vyšší savost oproti klasickým vložkám nebo ekologický aspekt. Některé z látkových vložek se dají, když doslouží, dokonce kompostovat, takže potom se jedná o skutečně bezopadové řešení. Jako třešničku na dortu zmíním jejich krásný design dostupný ve spoustě variant, ze kterých si vybere každá žena. Nebojte se ani jejich údržby, stačí je po použití opláchnout studenou vodou, vymačkat přebytečnou vodu a vložit do skladovací nádoby nebo kbelíku, kde můžou čekat na praní až tři dny. Pak je můžete vyprat spolu s ostatním prádlem. 

Látkovky jsou i pro citlivé osoby, protože se šijí z certifikovaných materiálů, často v bio kvalitě, vybere si i žena citlivá na umělé látky. Šijí se i čistě biobavlněné vložky nebo vložky bez polyesteru. U klasických jednorázovek nikdy přesně nevíte, z čeho jsou vyrobené, protože na obalu to není uvedeno. Ženy, které mají problémy s kvasinkami a záněty, většinou po přechodu na látkovky tyto problémy ztrácí nebo se u nich minimalizují. Další výhodou látkovek je, že se nezapařují, a tudíž nejsou cítit," vypočítává výhody látkových vložek Alena Hradilová, která látkovky vyrábí pod značkou Alucha. 

Látkové vložky Alucha z dílny podnikavé Aleny Hradilové

Látková vložka LadyPad, prodává Econea

Kalhotky Snuggs

Převratná novinka je na trhu chvíli, ale mě dle popisu absolutně nadchla! Na první pohled vypadají Snuggs jako obyčejné kalhotky, mají ovšem všitou vrstvu, která dokonale absorbuje slabší až střední menstruační krvácení a vy se nemusíte o nic starat. Kalhotky máte klasicky na celý den, pak je vyperete bez obav spolu s ostatním prádlem a můžete vzít znovu. Používáme kombinaci high tech materiálů a nanovláken, díky tomu jsou kalhotky velmi tenké a rychle sají. Funkční vrstvu kalhotek tvoří tři vrsty - savá, kterou tvoří zdravotně nezávadná látka blízko těla, příjemná a prodyšná, poté absorbční, která má kapacitu dvou klasických vložek a poslední, nepropustná vrstva, kterou tvoří materiál zcela nepropustný pro kapaliny," vysvětluje Linda Šejdová, zakladatelka značky Snuggs. Ekologické, neskutečně pohodlné a geniální!

Linda Šejdová, zakladatelka Snuggs, se svým výrobkem 

Menstruační kalíšek

V posledních letech se stal vyhledávanou alternativou tamponů a my dáváme palec nahoru! Platí u něj to, co u ostatních zmíněných pomůcek – ušetří přírodu a vám peníze, navíc nebudete svoje tělo zatěžovat chemií, kterou absorbuje z klasických jednorázovek a tamponů. Kalíšek má i další výhody, narozdíl od tamponu nevysušuje poševní sliznici, neuvolňuje do vašeho těla žádná syntetická vlákna a při jeho používání dochází k menšímu poškození sliznice. Manipulace s kalíškem se nebojte, ke každému kalíšku dostanete návod a pak to chce už jen trochu cviku. Pokud si ze začátku nebudete jistá, klidně ho začněte používat spolu s intimkou, kterou opět můžete pořídit v látkové variantě.

Na celou menstruaci si bohatě vystačíte s jedním kalíškem, který před každou aplikací jen vypláchnete vodou a před a po každé menstruaci ho vyvaříte. S kalíškem je to jako s jakoukoliv jinou menstruační pomůckou - někdo ho miluje a nedá na něj dopustit, někomu zase absolutně nevyhovuje. Je tedy třeba zkoušet a hledat, co bude nejlépe vyhovovat právě vám. Při rozhodování, co je ta nejlepší volba právě pro mě, je dobré vnímat především sama sebe. Znát potřeby svého těla, používat selský rozum a hlavně se nenechat zviklat okolím. Vždyť nakonec – nikdo vás nezná líp než vy sama," radí Kateřina Dolečková z firmy Econea.  

Menstruační kalíšek Yuuki, prodává Econea

Vložky z organické bavlny

Pokud vám vyhovují klasické vložky a nechcete se jich vzdát, volte ty, které jsou z organické bavlny, zdravotně nezávadné a vyrobené s respektem k životnímu prostředí. Tyto vložky neobsahují žádná syntetická vlákna, chemikálie ani parfemace. Jsou hypoaleregenní a vhodné i pro tu nejcitlivější pokožku. Vyrábí se ve všech variantách, od intimek až po vložky poporodní. 

Italské ekologické vložky Organyc, prodává Econea

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tvořilka97
Tvořilka97 1. 5. 2019

Super tipy, děkuji

Odpovědět
avatar
Zdeňa Slimáčková 29. 4. 2019

Uvažuju nad kalíškem

Odpovědět
lemur
lemur 20. 4. 2019

Vnučka používá menstruační kalíšek.

Odpovědět
sipeji
sipeji 17. 4. 2019

To je ale číslo....takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlela

Odpovědět
ledo
ledo 17. 4. 2019

Hm, prát dvě předchozí varianty mě neláká, ale kalíšek je top, kdo nemá, neví co je volnost

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.