Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 9. 2021
Líbí se mi

Nezapomínejte čistit svá sluchátka! Jsou totiž rájem pro řadu mikrobů

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 9. 2021
Líbí se mi
Nezapomínejte čistit svá sluchátka! Jsou totiž rájem pro řadu mikrobů

Nezapomínejte čistit svá sluchátka! Jsou totiž rájem pro řadu mikrobů

Také si nedovedete představit, že byste vyšli ven z domu bez své oblíbené hudby v uších? Pak rozhodně nejste sami – lidí se sluchátky potkáváte jistě na ulic spousty. Ovšem z neustále ucpaných uší nejsou odborníci nijak nadšení, zvláště máte-li takzvané „pecky“ nebo „špunty“, tedy sluchátka, jež se zastrkují do zevního zvukovodu. Jsou totiž rájem pro řadu mikrobů.

Sluchátka patří často k nejšpinavějším předmětům, jež máme po kapsách. Ne vždy na ně saháme čistýma rukama a většina z nás je nenosí poctivě v ochranném pouzdře, ale prostě je hodí jen tak do kabelky nebo smotá do kapsy. Přičtěte k tomu fakt, že i v čerstvě vyčištěných uších máme většinou zbytky mazu, ve kterém se bakteriím či plísním na sluchátkách moc líbí (navíc v kombinaci s vlhkem a teplem ucha). Není proto divu, že i sluchátkům bychom měli dopřávat pravidelnou očistu, alespoň jednou týdně. Jenže jak na ni?

Starý dobrý kartáček

U sluchátek typu „pecky“ se nejvíce nečistot zachytává na svrchní mřížce. Bohužel není úplně snadné z ní špínu dostat. Ale naštěstí to není nemožné. Máte doma nepoužívaný jemný zubní kartáček? Pak s jeho pomocí ze sluchátek nečistoty jemně „vymeťte“. Takto se zbavíte především směsi prachu a ušního mazu.

Voda ano, ale pozor

Zatímco mechanicky s pomocí kartáčku odstraníte viditelné nánosy nečistot, může se stát, že na povrchu sluchátka zůstane mastný film. A na něj už potřebujete dalšího pomocníka. Vezměte si na pomoc vodu se saponátem, namočte do ní měkký hadřík a co nejvíc vyždímejte (hadřík by měl být jen mírně vlhký). Tím pak otřete povrch sluchátek – saponát rozpustí mastnotu a odstraníte zbytky nečistot.

Jestliže máte sluchátka typu „špunty“, pak nejspíš mají na konci gumový či silikonový nástavec, jenž se dá snadno sundat. Využijte toho a dopřejte těmto částem lázeň v podobě vody a saponátu. Pečlivě osušte (nebo nechejte dokonale uschnout), znovu nasaďte a užívejte si hudbu.

Snadno a rychle

Obdobně vám poslouží také technický líh, kterým opět můžete navlhčit hadřík nebo třeba vatový tamponek a sluchátka otřít. Výhodou lihu je, že se velmi rychle odpařuje, takže nehrozí, že by sluchátka byla mokrá.

A do třetice můžete použít dezinfekční gel na ruce – malé množství naneste na tamponek a očistěte s ním sluchátka (jak líh, tak gel navíc zabijí i některé bakterie, na které by saponát nestačil).

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 5. 9. 2021

nepoužívám sluchátka

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 2. 9. 2021

nenosím, nepoužívám

Odpovědět
sipeji
sipeji 2. 9. 2021

Já sluchátka nepoužívám, ale dcerám je čistím pravidelně.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 9. 2021

sluchátka nemám

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 232
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.