Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 2. 2021
Líbí se mi

Držíte suchý únor? Jak 28 dnů bez alkoholu ovlivní vaše zdraví?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 2. 2021
Líbí se mi
Držíte suchý únor? Jak 28 dnů bez alkoholu ovlivní vaše zdraví?

Držíte suchý únor? Jak 28 dnů bez alkoholu ovlivní vaše zdraví?

Také patříte k těm, kteří se rozhodli držet takzvaný suchý únor, tedy strávit celý tento měsíc bez alkoholu? Pak vězte, že i oněch (letos) 28 dní bez sklenky může pozitivně ovlivnit váš organismus. Jak?

Před následky nadměrné konzumace alkoholu varují lékaři. Nejenže v jejím důsledku trpí naše tělo, ale závislost na alkoholu (ať už si ji piják přizná nebo ne) ničí také rodinné a další vztahy. Ostatně ruku na srdce – i vy jistě máte ve svém okolí či příbuzenstvu někoho, kdo to s láskou k alkoholu přehání a jehož rodina kvůli tomu trpí či se rozpadla.

Jeden měsíc bez alkoholu sice nikoho nespasí, ale může ukázat, že život se dá žít i bez každodenní nebo nadměrné konzumace alkoholu a že našemu tělu absence těchto nápojů dokáže ulevit. Jak?

Střízlivé tělo = zdravé tělo?

Dá-li si člověk občas sklenku vína nebo piva, rozhodně svůj organismus nijak zásadně neničí. Pokud se ale konzumaci alkoholu věnuje denně, případně nárazově, ale ve velkém množství, pak se takové chování na zdraví rozhodně podepíše. A už jediný měsíc abstinence dokáže některé škody napravit.

Podle studie University of Sussex mohou milovníci alkoholu zaznamenat celou řadu změn. K nim mimo jiné patří kvalitnější spánek, úbytek přebytečných kilogramů, zlepšení stavu pleti nebo navýšení energie. Konečně si oddechnou také těžce zkoušená játra nebo ledviny.

Všichni si uvědomujeme, že nadměrné pití alkoholu se na našem těle podepisuje. Víme, že si ničíme játra, že se významně zvyšujeme riziko několika typů rakoviny, ale také chorob ledvin a srdce, či že stoupá pravděpodobnost duševních poruch. Jenže máme tendenci tyto dopady podceňovat. Suchý únor je tak poměrně snadný způsob, jak si na vlastní kůži vyzkoušet zdravotní benefity života bez alkoholu či s velmi malým množstvím,“ říká jeden z autorů studie dr. Richard Piper.

Nejde jen o zdraví

Ovšem zlepšení některých zdravotních aspektů není podle odborníků jedinou výhodou suchého února. Lidé si vyzkoušejí, že bez alkoholu se žít dá, že jej nepotřebují, aby si skvěle užili večer s přáteli.

Po zbytek roku se tak mohou snáze a lépe rozhodnout, kdy pít a kolik toho vypít. existuje pak vyšší šance, že se jim nestane, aby toho za jediný večer vypili víc, než měli vlastně v úmyslu,“ doplňuje dr. Piper.

Mimochodem, jak tento odborník podotýká, s vyřazením alkoholu je spojen ještě jeden bonus. A ten pocítí především vaše peněženka. I když alkoholické nápoje nepatří v Česku k nejdražším, i tak může být měsíční úspora poměrně zajímavá…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 24. 2. 2021

držím celý život "suchý", alkohol je pro mě sprosté slovo

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 2. 2021

Za celý svůj poměrně již dlouhý život jsem mohla vypít dohromady tak 5 piv a lahev vína, nechápu, co kdo na tom alkoholu má, takže já mám suchých již několik desítek let a nemám pocit, že bych snad o něco kdy přišla...

Odpovědět
sipeji
sipeji 21. 2. 2021

Já si skleničku vína dám ráda, vlastně skoro každý den a myslím, že to má pozitivní vliv na můj organismus, ale nyní v době půstu alkohol nepiji.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.