Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Michaella
Michaella
Vloženo 15. 8. 2018
Líbí se mi

Nebojte se sběru nebo pěstování bylin, není to náročné, když znáte těchto pár rad

Michaella
Michaella
Vloženo 15. 8. 2018
Líbí se mi
Nebojte se sběru nebo pěstování bylin, není to náročné, když znáte těchto pár rad

Nebojte se sběru nebo pěstování bylin, není to náročné, když znáte těchto pár rad


Byliny jsou nenáročné a umí se přizpůsobit prostředí i podmínkám. Dají se najít v všude kolem nás, v parcích, zahradách, u řek, v příkopech, vedle lesních cest nebo chodníků. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Je sice pravda, že se nevyhneme nečistotám města, které jsou v dešťové vodě a vzduchu, ale v dnešní době je těžké najít místo, které není dotknuté průmyslem nebo jiným způsobem znečištění. Mnozí pěstují léčivky na zahradách, i na balkonech a svých terasách. 

Něco více o sběru

Většinou se sbírání květů a listů dějě v létě. Skoro každá květina má největší sílu před rozkvětem. Kořeny se sbírají v listopadu nebo březnu. Sbírat se doporučuje jen zdravé rostliny, které rostou po skupinách a je jich hodně. Nikdy netrhejte byliny i s kořeny, pokud zrovna kořeny nepotřebujete. Vždy nechejte nějaké byliny na místě, ať mohou dál růst.

Sběr bylin se doporučuje provádět do proutěného košíku nabo do papírových sáčků. Pokud sbíráte kořeny bylin, tak kořen před sušením umyjte od hlíny a nakrájejte na malé kousky, pak usušte. Vše kolem rostlin a bylin úzce souvisí s prostředím, kde rostou. Ze vzduchu, vody a půdy přijímá rostlina různé látky pro svůj růst a sílu. 

Nikdy netrhejte a vnitřně neužívejte byliny a rostliny, které neznáte!

  • Kořeny - sbírejte pri úplňku, nejlepším ročním obdobím je podzim

  • Listy - sbírejte při dorůstajícím měsíci, nejlépe plně rozvinuté, roční období - léto

  • Květy - stříhejte nebo trhejte při dorůstajícím měsíci, během dobrého počasí (nejlépe dopoledne)

Při sběru bylin je dobré si dopředu promyslet, jaké léčivky vůbec potřebujete. Základní domácí bylinná lékarnička by měla mít něco na horečku, na záněty, na posílení imunity, na žaludek, na močové cesty, na bolest, na kašel, na uklidnění...


V srpnu a září se sbírají například:

Andělika lékařská (proti zánětům, na správné trávení, proti bolesti), bez černý (pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, chřipce i angíně a zánětu dutin, má výborné detoxikační účinky, zbavuje tělo toxinů, léčí dnu i revma), řebříček (na menstruaci, tlumí bolesti), řepík (na záněty krku, léčí ústní dutinu, na správné trávení), kopřiva (všestranná léčivka), brusinky (močové cesty), čekanka (je výborná n azáněty očí), divizna (na kašel), mateřidouška (na spánek, uklidnění, nevolnost, posílení imunity), heřmánek květ (je výborné antiseptikum, antibiotikum, antidepresivum, analgetikum, sedativum, hojí pokožku, detoxikuje organismus), třezalka (uklidnění a nervy) a další. 

Dejte si pozor, kde rostliny sbíráte, v chráněných oblastech nebo rezervacích se sbírat nesmí. Také nesbíráme bylinky odkvetlé nebo ty, které nevypadají čerstvě.

Sušení bylin

Svazky bylin se velmi dobře suší zavěšené nebo na papíru nebo plátně. Měl by kolem proudit vzduch, bylinky dobře proschnou a nebudou plesnivět. Nedoporučuje se sušit byliny v kuchyni, kde je plno pachů a vlhkost. Bylinky po uschnutí neskladujte na přímém slunci, ztratily by své léčivé vlastnosti. Nejlepší je stín nebo tmavá, vzdušná místnost. Babička je sušila na prostěradle a vždy je pravidelně obracela, by nesplesnivěly.

Kdo nemá čas chodit do lesa nebo přírody, může si bylinky vypěstovat i na balkoně

Dobře se daří těmto rostlinám: bazalka, oregano, koriandr, tymián, levandule, majoránka, máta, meduňka, pažitka, petržel, rozmarýn, šalvěj a další.

Jak vidíte, příroda je mocná kouzelnice. Láká nás k procházkám, nabízí dobití energie a povzbuzení. Poskytuje neomezenou možnost relaxování a pohybu, zároveň je lékárnou pro veřejnost, kde si každý může najít řešení na své problémy a vzít léky zadarmo. Když nemůžete vy za ní, dokáže být v květináčích i u nás doma. Jediná věc, kterou od nás očekává je, že se k ní budeme chovat s úctou a respektem. 

Královna plná bylin

ŽENY s.r.o. nabízejí řešení pro ty z vás, kdo na sběr bylin nemájí čas. Pro všechny ženy jsme posbíraly to nejlepší do tohoto přírodního elixíru Královna, který si u nás můžete zakoupit  

Nebojte se své tělo pravidelně čistit proti nemocem. KRÁLOVNA je bylinná kompozice, která vám pomůže. Stimulujte detoxikaci těla na maximální možnou úroveň. Ostropestřec obsahuje vysoký podíl silymarinu, který podporuje jaterní činnost. Klanopraška patří mezi nejcennější harmonizátory lidského organismu. Stimuluje činnost jater, jedná se o silný antioxidant. Lékořice chrání před oxidativním stresem a podporuje jaterní činnost. Guarana je bohatá na přírodní kofein, který snižuje únavu a vyčerpání. Zelený čaj povzbuzuje jak fyzicky, tak psychicky. Snižuje únavu a povzbuzuje organismus.

 

Autor: Blogerka Michaella

(zdroj obrázků: pixabay.com, zdroj informací - knihy, osobní zkušenosti, poznatky z vyprávění babiček)

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Michaella
Michaella 18. 8. 2018

My máme na balkoně bazalku, tymián, rozmarýn, mátu a levanduli

Odpovědět
Zuzzi
Zuzzi 17. 8. 2018

miluji levanduli, roste u mně na balkoně

Odpovědět
k.eva
k.eva 16. 8. 2018

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 16. 8. 2018

Odpovědět
hašlerka1
hašlerka1 16. 8. 2018

Miluju vůni bylinek.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 215
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.