Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Michaella
Michaella
Vloženo 8. 7. 2021
Líbí se mi

Jak na pěstování a sběr bylinek? Máme pro vás užitečné rady

Michaella
Michaella
Vloženo 8. 7. 2021
Líbí se mi
Jak na pěstování a sběr bylinek? Máme pro vás užitečné rady

Jak na pěstování a sběr bylinek? Máme pro vás užitečné rady

Byliny jsou nenáročné a umí se přizpůsobit prostředí i podmínkám. Dají se najít v všude kolem nás, v parcích, zahradách, u řek, v příkopech, vedle lesních cest nebo chodníků. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Je sice pravda, že se nevyhneme nečistotám města, které jsou v dešťové vodě a vzduchu, ale v dnešní době je těžké najít místo, které není dotknuté průmyslem nebo jiným způsobem znečištění. Mnozí pěstují léčivky na zahradách, i na balkonech a svých terasách. 

Něco více o sběru

Většinou se sbírání květů a listů dějě v létě. Skoro každá květina má největší sílu před rozkvětem. Kořeny se sbírají v listopadu nebo březnu. Sbírat se doporučuje jen zdravé rostliny, které rostou po skupinách a je jich hodně. Nikdy netrhejte byliny i s kořeny, pokud zrovna kořeny nepotřebujete. Vždy nechejte nějaké byliny na místě, ať mohou dál růst.

Sběr bylin se doporučuje provádět do proutěného košíku nabo do papírových sáčků. Pokud sbíráte kořeny bylin, tak kořen před sušením umyjte od hlíny a nakrájejte na malé kousky, pak usušte. Vše kolem rostlin a bylin úzce souvisí s prostředím, kde rostou. Ze vzduchu, vody a půdy přijímá rostlina různé látky pro svůj růst a sílu. 

Nikdy netrhejte a vnitřně neužívejte byliny a rostliny, které neznáte!

  • Kořeny - sbírejte pri úplňku, nejlepším ročním obdobím je podzim

  • Listy - sbírejte při dorůstajícím měsíci, nejlépe plně rozvinuté, roční období - léto

  • Květy - stříhejte nebo trhejte při dorůstajícím měsíci, během dobrého počasí (nejlépe dopoledne)

Při sběru bylin je dobré si dopředu promyslet, jaké léčivky vůbec potřebujete. Základní domácí bylinná lékarnička by měla mít něco na horečku, na záněty, na posílení imunity, na žaludek, na močové cesty, na bolest, na kašel, na uklidnění...

V srpnu a září se sbírají například:

Andělika lékařská (proti zánětům, na správné trávení, proti bolesti), bez černý (pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, chřipce i angíně a zánětu dutin, má výborné detoxikační účinky, zbavuje tělo toxinů, léčí dnu i revma), řebříček (na menstruaci, tlumí bolesti), řepík (na záněty krku, léčí ústní dutinu, na správné trávení), kopřiva (všestranná léčivka), brusinky (močové cesty), čekanka (je výborná n azáněty očí), divizna (na kašel), mateřidouška (na spánek, uklidnění, nevolnost, posílení imunity), heřmánek květ (je výborné antiseptikum, antibiotikum, antidepresivum, analgetikum, sedativum, hojí pokožku, detoxikuje organismus), třezalka (uklidnění a nervy) a další. 

Dejte si pozor, kde rostliny sbíráte, v chráněných oblastech nebo rezervacích se sbírat nesmí. Také nesbíráme bylinky odkvetlé nebo ty, které nevypadají čerstvě.

Sušení bylin

Svazky bylin se velmi dobře suší zavěšené nebo na papíru nebo plátně. Měl by kolem proudit vzduch, bylinky dobře proschnou a nebudou plesnivět. Nedoporučuje se sušit byliny v kuchyni, kde je plno pachů a vlhkost. Bylinky po uschnutí neskladujte na přímém slunci, ztratily by své léčivé vlastnosti. Nejlepší je stín nebo tmavá, vzdušná místnost. Babička je sušila na prostěradle a vždy je pravidelně obracela, by nesplesnivěly.

Kdo nemá čas chodit do lesa nebo přírody, může si bylinky vypěstovat i na balkoně

Dobře se daří těmto rostlinám: bazalka, oregano, koriandr, tymián, levandule, majoránka, máta, meduňka, pažitka, petržel, rozmarýn, šalvěj a další.

Jak vidíte, příroda je mocná kouzelnice. Láká nás k procházkám, nabízí dobití energie a povzbuzení. Poskytuje neomezenou možnost relaxování a pohybu, zároveň je lékárnou pro veřejnost, kde si každý může najít řešení na své problémy a vzít léky zadarmo. Když nemůžete vy za ní, dokáže být v květináčích i u nás doma. Jediná věc, kterou od nás očekává je, že se k ní budeme chovat s úctou a respektem.  

Autor: Blogerka Michaella

(zdroj obrázků: pixabay.com, zdroj informací - knihy, osobní zkušenosti, poznatky z vyprávění babiček)

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 9. 7. 2021

Bylinky mám ráda

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 9. 7. 2021

levanduli mám ráda...

Odpovědět
sipeji
sipeji 9. 7. 2021

Sběr bylinek je taková alchymie.

Odpovědět
lemur
lemur 9. 7. 2021

Sbírám a suším si různé bylinky do čaje.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 7. 2021

miluji bylinky, do jídla i jen tak do bytu pro vůni, nebo do čaje .-)

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.