Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 4. 2021
Líbí se mi

Trápí vás citlivost zubů? Jak poznáte, kdy se jedná o zubní kaz nebo zánět dásní

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 4. 2021
Líbí se mi
Trápí vás citlivost zubů? Jak poznáte, kdy se jedná o zubní kaz nebo zánět dásní

Trápí vás citlivost zubů? Jak poznáte, kdy se jedná o zubní kaz nebo zánět dásní

Bolest zubů patří mezi nejobávanější a dokáže svojí specifickou intenzitou pěkně potrápit dospělé i děti. A aby toho nebylo málo, každá bolest v ústech může signalizovat jiný problém. Poznáte, kdy se jedná o citlivost zubů, kdy o kaz nebo zánět dásní?

Pozor na citlivost zubů

Mnoho lidí trápí nepříjemná citlivost zubů. Projevuje se jako reakce při pití teplého, studeného či příliš kyselého. Jedná se většinou o krátkou, ale o to více intenzivní bolest, která trvá pár vteřin. Nepříjemnou citlivost zubů může mít na svědomí několik různých příčin. Jsou to například obnažené zubní krčky vlivem paradentózy nebo špatného postavení a přetěžování zubů. Citlivost ale může být způsobena i úbytkem skloviny, zubním kazem, starými výplněmi, nebo celkově špatným stavem chrupu.

„Dobré je pravidelně čistit zuby, používat měkké kartáčky, které jsou šetrné na zubní sklovinu a nekonzumovat často kyselé ovoce. Trápí-li vás silná bolest z citlivosti zubů, je dobré zajít k zubnímu lékaři, který stanoví původ bolesti a zahájí případnou léčbu,“ radí MDDr. Ondřej Šrámek z dentální kliniky.

Lze poznat zubní kaz?

Velmi nepříjemná bolest zubů může být i z kazu. Ten přichází postupně a nenápadně. Zubní kaz totiž dlouhou dobu nebolí. Pokud se ale začne projevovat, tak je to většinou citlivost na sladké, kyselé, teplé i studené.  Ne vždy se však musí jednat o kaz, může se jednat již o výše zmíněnou citlivost.

Zánět dásní či parodontóza

Zánět dásní ani parodontóza zpravidla nebolí, jedná se o chronická onemocnění, která probíhají poměrně nenápadně, a v tom je jejich největší zákeřnost. Čas od času se mohou takzvaně akutně exacerbovat, což znamená, že se příznaky zesílí, a v tuto chvíli může být onemocnění bolestivé. Parodontózu doprovázejí typické známky zánětu – zčervenání, zteplání, bolest a někdy i hnisání.

„Na zánět dásní a parodontitidu by nás měl vždy upozornit lékař či dentální hygienista, protože právě on je schopen zavčasu zachytit toto onemocnění. Prevence je až na výjimky vždy 100%. Což znamená, že v případě řádné hygieny jsme schopni onemocnění předejít,“ říká MDDr. Šrámek.

Nemoudrý zub moudrosti

Většina lidí za svůj život řeší problém s tzv. zuby moudrosti, které umí pěkně potrápit. Osmičky mohou potrápit jednak tím, že se zub moudrosti do úst „nevejde“, je překrytý dásní a okolo jeho korunky se tak začnou vytvářet záněty, které mohou přejít až v otok s horečkou, tento stav se nazývá dentitio difficille, a může být velmi bolestivý.

Druhý problém může vzniknout, pokud se zub zkazí, následně může dojít k zanícení „nervu“ a opět vzniká bolest, kterou je třeba řešit. Společným jmenovatelem obou problémů je špatná hygiena v oblasti třetích molárů, pokud je zub přerostlý dásní a je okolo něho „kapsa“ tak v podstatě nejde zub správně očistit. Nejsnazší řešení je extrakce zubu.

Zánět trojklaného nervu

Tato bolest je opravdu velmi intenzivní a dokáže člověka velmi paralyzovat. Naštěstí není tak častá. U zánětu trojklaného nervu je důležité, jaká část nervu byla postižena. Podle toho se pak projeví i obtíže, mohou to být snížená citlivost, nebo naopak citlivost zvýšená až palčivost, někdy dochází až ke ztrátě vnímání citu v inervované oblasti (zásobování části těla nervovými vlákny), pokud by byla poškozená vlákna inervující svaly, pak může dojít například i k poruchám funkce žvýkacích svalů. U zánětu trojklaného nervu je důležité diagnostikovat příčinu a poté naordinovat léčbu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 16. 4. 2021

jo, zuby, ty nás umí hodně potrápit, já tedy (klepu na dřevo) mám vcelku klid, ale manžel si užívá až až!!!

Odpovědět
sipeji
sipeji 13. 4. 2021

Br, zuby umí hodně potrápit, vlastně to začíná už od miminka.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 4. 2021

zuby jsou prevít....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 440
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.