Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 3. 2020
Líbí se mi

Jak může důkladné mytí rukou zpomalit epidemii

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 3. 2020
Líbí se mi
Jak může důkladné mytí rukou zpomalit epidemii

Jak může důkladné mytí rukou zpomalit epidemii

Aby se předešlo virovým infekcím, lékaři v první řadě důrazně doporučují dodržovat správnou hygienu rukou. S ohledem na současné šíření koronaviru je to zvlášť důležité. A proč zrovna tohle opatření může zpomalit šíření epidemie?

Pokud jde o prevenci virových infekcí - zejména těch, které se šíří kapičkami z kašle a kýchání - mytí rukou je vždy tou nejzákladnější metodou. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svých směrnicích o tom, jak zabránit infekci novým koronavirem, který momentálně děsí celý svět, uvádí, že lidé by měli „ruce drhnout mýdlem a vodou“, což však někteří zpochybňují. Že něco tak primitivního zabralo?

Smutná realita stojící v pozadí

Nedávný výzkum z Massachusettského technologického institutu sídlícího v Cambridge veškeré posměšky ignoruje. Výsledky studie, kterou tamní vědci uveřejnili v časopise Risk Analysis, jasně dokazují, že mýdlo a voda zpomaluje šíření infekčních chorob. Jenže tím se dostáváme ke kameni úrazu.

Podle profesora Christose Nicolaidese, spoluautora výzkumu, si až 70 % lidí po použití toalety ruce neopláchne ani vodou, natož umyje mýdlem. A ti, kdo to dělají, nemusí volit správný způsob. Za ten se považuje takový, kdy se vydrhnou dlaně, zadní část rukou, prostory mezi prsty a pod nehty. Epidemiologové se navíc shodují, že je v současné době je nezbytností horní končetiny drhnout nejméně 20 sekund.

Čistota půl zdraví

Pokud by lidé tato pravidla dodržovali, mohlo by to podle vědců zpomalit šíření infekcí o téměř 70 %. A prý i zvýšení počtu lidí s čistýma rukama, a to o pouhých 10 %, může zpomalit rychlost rozpuku nemoci až o 24 %. To zrovna není málo, co myslíte?

Naše studie poukazují na to, že zapojení obyvatelstva do správné hygieny rukou by mohlo být jednoduchým a účinným řešením pro prevenci přenosu infekcí a snížení rizika masivních globálních pandemií. Leckdy by stačilo na hlavní letiště umístit více umyvadel mimo toalety. To by v tom nejlepším případě mohlo jedince povzbudit k častějšímu mytí rukou,“ nechávají se slyšet výzkumníci.

Foto. Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 24. 5. 2020

určitě je to důležité

Odpovědět
beata0063
beata0063 21. 3. 2020

Toto je veľmi dôležité!

Odpovědět
Svata
Svata 20. 3. 2020

Dodržuji

Odpovědět
potkanek
potkanek 19. 3. 2020

taky dodržujeme

Odpovědět
sipeji
sipeji 19. 3. 2020

Mytí rukou je základ.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 603
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.