Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 6. 2021
Líbí se mi

Můžete relaxační jógou zhubnout?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 6. 2021
Líbí se mi
Můžete relaxační jógou zhubnout?

Můžete relaxační jógou zhubnout?

Krásná a pevná postava se hodí vždycky, ať je léto nebo zima. Někdo vám řekl, že cesta k ní vede skrz jógu? Nenechte se zmást. Jsou i lepší a mnohem efektivnější způsoby!

Pravidelné cvičení jógy vede k větší flexibilitě, mobilitě a hybnosti páteře. Jóga protahuje zkrácené svaly a posiluje svaly ochablé. Ovšem během cvičení specifických pozic se jemně neprotahují jen svaly, ale i klouby. Do orgánů se pak přivádí čerstvá krev, která ozdravuje celý organismus. Současně s tím se odplavují toxiny, buňky mají zajištěnou adekvátní výživu a imunitní systém nabývá na síle. Stačí to pro spalování kalorií?

Pevnější a štíhlejší postava. Skutečně?

Několik vědců se rozhodlo odhalit případnou souvislost mezi jógou a hubnutím, ale výsledky jsou neprůkazné. Jóga je bezesporu báječný prostředkem k protažení, uvolnění a psychické pohodě, ale aerobní cvičení nenahradí. Chcete-li zhubnout, především snižte svůj denní energetický příjem a soustřeďte se na každou kalorii, kterou přijmete. Ideální je si ze začátku vést deníček.

Zrádná může být i cesta do práce

Zaznamenávejte všechna jídla a nápoje. Leckdo je kolikrát překvapený, kolik tuku a kalorií má třeba nevinně působící cappuccino. Na malý šálek připadne 122 kalorií, na ten velký už 207. Co se týče tuku, tak menší šálek představuje 6,4 gramů, velký 10,7 gramů. A latte je na tom ještě hůř. Zdravějším jídelníčkem a pitným režimem to samozřejmě jen začíná. Pohyb je pro snižování tělesné hmotnosti zásadní. Jógu však berte pouze jako doplněk. Jeden příklad za všechny?

Kalorický rozdíl

Člověk, který váží 73 kilogramů, spálí při hodině základní (hatha) jógy 183 kalorií. (Hatha jóga je kombinace cvičení ásan, jógového dechu a relaxace. Jejím cílem je dostat tělo a mysl do rovnováhy.) Když se ta samá osoba rozhodne, že si obuje tenisky a vydá se na procházku ve svižnějším tempu, za hodinu činnosti ze sebe vydá 402 kalorií. Rozdíl, že? To ale neznamená, že jóga není užitečná!

I když není energetickým spalovačem kalorií, vylepšuje povědomí o vlastním těle, snižuje stres, přispívá k lepší sebeúctě, zlepšuje náladu, snižuje bolesti zad a kloubů. Hned poté, co si v rámci hubnutí dopřejete jízdu na kole, jogging, vodní aerobik, plavání nebo svižnou chůzi, jí dejte šanci.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana101
Jana101 3. 6. 2021

jógu cvičím, je to super

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 6. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 2. 6. 2021

Odpovědět
sipeji
sipeji 2. 6. 2021

Do jógy bych se ráda pustila.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 367
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.