Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 4. 2021
Líbí se mi

Na jaké přírodní pomocníky můžete vsadit při bolestivé menstruaci?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 4. 2021
Líbí se mi
Na jaké přírodní pomocníky můžete vsadit při bolestivé menstruaci?

Na jaké přírodní pomocníky můžete vsadit při bolestivé menstruaci?

Jen málokterá žena má to štěstí, že ji nikdy netrápí menstruační křeče. Většina z nás si každý měsíc alespoň den či dva „pěkně užívá“. První pomoc často spočívá v polknutí pilulky proti bolesti, nicméně nepříjemné napětí a stahy v podbřišku lze řešit i přírodními způsoby.

Na které „nechemické“ pomocníky můžete vsadit?

Pěkně v teple

Velmi účinné je tělo, především podbřišek pořádně prohřát. Teplo totiž uvolní napnuté svaly a podpoří průtok krve v pánevní oblasti, díky čemuž se nepříjemné křeče zmírní. Toho by byla škoda nevyužít!

Už naše babičky měly v zásobě gumovou lahev, kterou naplnily horkou vodou a položily si ji na břicho, když je trápily křeče. Pokud je vaše domácnost tímto „zázrakem“ také vybavena, skvělé! Pokud ne, není třeba věšet hlavu – existuje řada alternativ. K těm nejoblíbenějším patří nahřívací polštářky, jež mají přírodní výplň (pohanku, třešňové pecky, čočku apod.) a které snadno nahřejete v mikrovlnné či klasické troubě. Že ani takový polštářek nevlastníte? Nevadí – prostě vezměte například malý povlak na polštářek, látkový sáček nebo třeba starou ponožku, naplňte je obyčejnou rýží (neuvařenou, samozřejmě) a nahřejte v mikrovlnce.

Další možností je dopřát si horkou sprchu či koupel (u ní jen pozor, aby se vám neudělalo ve vaně slabo, některé ženy jsou během „svých dnů“ náchylnější k zamotání hlavy apod.). U nich je výhoda, že prohřejete a uvolníte celé tělo, takže vám bude celkově lépe. Navíc pokud máte při menstruaci problémy s termoregulací, nebudete se neustále klepat zimou.

Bylinná lékárna

Také patříte k ženám, jež raději sáhnou po bylinné pomoci než po pilulkách z lékárny? Pak pro vás máme dobrou zprávu, i s menstruačními křečemi dokáže příroda účinně pomoci. Vyzkoušet můžete například zázvorový čaj. Tento zázračný kořen umí uvolňovat svalstvo, pořádně zahřeje a pomáhá i proti bolestem. Je známým bojovníkem proti žaludeční nevolnosti, jež některé ženy během „jejich dnů“ provází (jen pozor, při větším množství může zázvor působit projímavě). Zkuste do nálevu přidat i špetku skořice, také ona totiž dokáže uvolnit stažené svaly.

K tradičním bylinkám, jež se využívají proti bolestivé menstruaci v přírodní medicíně, patří kontryhel, jenž je doporučován na celou řadu „ženských obtíží“. Dále pak třezalka tečkovaná, mochna husí nebo heřmánek a mateřídouška. V bylinkářstvích můžete sehnat přímo směsi určené proti menstruačním křečím.

Pohyb pomáhá

Ačkoli má spousta žen pocit, že v první bolestivé dny menstruace by nejraději nevylezla z postele, vyplatí se tento postoj přehodnotit. Je totiž prokázáno, že mírné cvičení (žádné trhání rekordů, spíše rozhýbání těla) uvolňuje svaly, rozproudí krev, zajistí příval endorfinů a zmírní sílu křečí. To vše dohromady způsobí, že bude bolest mnohem méně intenzivní. Největší výzvou je nicméně přinutit se k fyzické aktivitě, když se právě cítíte pod psa.

A jaký pohyb můžete zkusit? Skvělá je chůze nebo mírný běh, jóga, protahovací cviky, plavání, aerobik nebo pilates.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 7. 4. 2021

To mě velmi trápí

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 2. 4. 2021

naštěstí jsem s tímto měla problémy jen opravdu v ranném mládí, po prvním dítěti vše přešlo (ve 21 letech)

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 4. 2021

ano, nohy v teple, břicho a podbřišek v teple a bylinky...to mi pomáhalp

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 518
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.