Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 2. 2020
Líbí se mi

Jak často se sprchovat, abychom neškodili svému zdraví

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 2. 2020
Líbí se mi
Jak často se sprchovat, abychom neškodili svému zdraví

Jak často se sprchovat, abychom neškodili svému zdraví

V mnoha částech světa je každodenní sprchování běžnou normou. Když se na něj člověk podívá z té lékařské stránky, je nezbytně nutné? A jak dlouho by takový pobyt pod kapkami vody měl trvat?

Je jasné, že se v moderním světě klade důraz na osobní hygienu. V tomhle přece dávno nejsme sto let za opicemi! Kromě toho, že sprcha nebo koupel spadá do běžné, rutinní péče, jsou i tu jiné výhody, které voda prokazatelně nabízí. Ty jsou spojené například s úlevou od bolesti nebo relaxací těla i mysli. Vany, parní sprchy a v neposlední řadě i sauny odborníci vyzdvihují hlavně z důvodu, že zlepšují imunitní funkce, snižují otoky, zvyšují průtok krve, zlepšují koncentraci, odstraňují únavu a pozitivně ovlivňují dýchání. V menší míře může mít čas strávený ve sprše stejné účinky.

K nakousnutí ano, ale má to háček

Sprchování čistí pokožku a póry, odstraňuje odumřelé kožní buňky, vyplavuje bakterie a další dráždivé látky, které by mohly způsobit vyrážky a jiné kožní problémy. Hlavním důvodem, proč se lidé každý den sprchují, je splnění sociálního standardu čistoty. Málokdo však ví, že nic se nemá přehánět. Zkrácení doby sprchování na maximálně 10 minut snižuje pravděpodobnost suché pokožky, která je vlastně namáhaná po celý rok.

V létě ji dehydratují sluneční paprsky a časté koupání, v zimě k suché pleti značně přispívá nízká venkovní teplota a vnitřní vytápění. Mnoho dermatologů tak doporučuje, aby jednotlivci zvlášť během chladných měsíců pozměnili své koupací návyky a skutečně ve vodě netrávili dlouhou dobu. A co dál i vy pro svoji pleť můžete udělat?

Přehnaná hygiena neprospívá

K čistění pokožky nepoužívejte velké množství prostředků z drogerie. Vždyť stačí jen kapka. Po sprše nebo koupeli pleť jemně osušte a ošetřete hydratačním pleťovým mlékem. (Pokud máte zájem o pořádnou vzpruhu, voda by měla být spíš chladnější.) Co se týče miminek a menších dětí, tak tady se názory odborníků mírně liší, tedy aspoň ohledně četnosti.  

Koupání nejmenších ratolestí

Někteří říkají, že pokud děťátko není vyloženě zpocené (například v parném létě), není třeba koupat či sprchovat jej denně, ale stačí obden až každý třetí den. Voda pleť zbavuje přirozeného kožního mazu a navíc narušuje populaci bakterií, která podporuje imunitní systém.

Bizár, nebo nutnost?

Platí tedy, že ačkoli „vodní terapie“ nabízí fyzické, duševní a emocionální výhody, časté sprchování vysušuje pokožku a vlasy, jak u těch nejmenších, tak i u dospělých. Proto se dokonce část lékařů přiklání k tomu, že sprchování by s ohledem na zaměstnání nemělo být častější než dvakrát týdně!

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

Zajímavé, ale 1-2* denně sprchu potřebuji.

Odpovědět
avatar

Are you in search for Legit Biology Assignment Help? Find a firm that offers Custom Biology Essay Writing Services and Cheap Biology Paper Writing Services. https://topessaywriting.com/biology-writing-services/

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 10. 3. 2020

málo nebo hodně - toť otázka

Odpovědět
Svata
Svata 29. 2. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 2. 2020

zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 614
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.