Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 8. 2019
Líbí se mi

Jak bez léků zklidnit rozbouřený žaludek a nafouklé břicho

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 8. 2019
Líbí se mi
Jak bez léků zklidnit rozbouřený žaludek a nafouklé břicho

Jak bez léků zklidnit rozbouřený žaludek a nafouklé břicho

Známe to všichni – i když se snažíme být na dovolené či při grilování sebeopatrnější, občas se nám zažívací potíže prostě nevyhnou. Někteří z nás při nich míří do lékárny, jiní spíše pokukují po přírodních pomocnících. Na které se vyplatí vsadit? 

Léto přeje grilování, kořeněným a smaženým jídlům, popíjení alkoholu a dalším neřestem typickým pro prázdniny. Radost se však může snadno změnit v náhlý trávicí problém, který znepříjemní zážitky z dovolené. Kromě pálení žáhy se může dostavit rozbouřený žaludek, nafouklé břicho, průjem či zácpa. Pokud obtíže nastanou, dokáže pomoci příroda. Přinášíme vám přehled základních bylin, které se osvědčily jako první pomoc v boji proti trávicím problémům.

Ach, ta žáha

Pyróza, kterou známe spíše jako pálení žáhy, podle americké National Library of Medicine pravidelně postihuje 20 % obyvatel Evropy a Ameriky. Palčivý pocit pálení v oblasti hrudní kosti často doprovází i tíživý pocit v krku, obtížné polykání či výraznější produkce slin. Projevy nastávají vlivem špatného fungování česla, svěrače mezi jícnem a žaludkem, následkem čehož žaludeční šťávy dráždí sliznici jícnu.

Problém obvykle po krátké době samovolně odezní, ovšem pokud chceme tělu ulevit o něco dříve, je vhodné poohlédnout se po bylinkách, které krotí tvorbu žaludečních kyselin a klidní trávicí systém. Při problému pálení žáhy je podle bylinkářek nejúčinnějším prostředkem rakytníkový olej a výtažek z houby čagy. K regeneraci sliznice trávicího ústrojí je vhodná tinktura z pýru a lopuchu.

Když je břicho jako balon

Častou letní poruchou trávení je i nadýmání. To se obvykle dostavuje po konzumaci potravin, které podporují tvorbu plynů ve střevech, typicky sacharidy. Trávicí enzymy navíc nebývají plně funkční, kvůli čemuž se strava rozkládá teprve až v tlustém střevě za asistence bakterií či kvašení. To způsobuje napětí v břiše, pocit nafouknutí, ale i nepříjemné bolesti a křeče.

Ke zlepšení trávení, a tím i prevenci nadýmání, je nutné udržet ve správné činnosti slinivku, žlučník a játra. Dále pak pročistit střevo a posílit jeho činnost. Aby byla činnost slinivky co nejlepší, můžeme použít extrakt z houbičky penízovky. Játra a žlučník nám posílí a zregeneruje gemmoterapeutikum z ostropestřce a jalovce. Také směs z dubu, černého rybízu, lnu, brusinky a olše pomůže pročištěním střeva stav upravit. Osvědčeným pomocníkem jsou i bylinné čaje z anýzu, fenyklu či máty.

Když pozlobí i střeva

V létě nás z řady důvodů může potrápit také průjem. Na vině obvykle bývá dlouhé cestování, změna prostředí, ale i špatné stravování, kdy přijímáme větší množství jídla, které tělo nedokáže strávit.

Při průjmových potížích bychom nejdříve měli vyloučit možné příčiny způsobené infekcí. Lichořeřišnice nebo topol likvidují parazity v trávicím systému. K zastavení průjmu přispívá borůvka a brusinka, případně gemmoterapeutikum z černého rybízu, dubu nebo lesního bezu hroznatého.

V opačném případě, při zácpě, která obvykle přichází z podobných důvodů jako průjem, je potřeba aktivitu střev naopak podpořit. K rozhýbání střev se používá směs ananasu, vinných hroznů a mořských řas. Jako součást léčby bychom měli dobře očistit střeva od bakterií, které se vlivem zácpy usazují a hromadí. Antibakteriální účinky má například česnek. Z preventivních důvodů, aby nás zácpa nezastihla na letní dovolené, je vhodné pravidelně užívat dužinu z tykve nebo tinkturu z dubu, lnu, kukuřice a černého rybízu.

Foto: Shutterstock

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
konatovka
konatovka 21. 8. 2019

Dobré rady, které se vždy hodí. Bez zeleniny a ovoce se moje stravování neumím představit.

Odpovědět
lemur
lemur 20. 8. 2019

Poučné.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 19. 8. 2019

Díky za rady. Jím hodně zeleniny, která mě dost nadýmá, také luštěniny. Zrovna včera jsme měli cuketové placky plněné fazolemi....A pak ty křeče a nejen křeče.... trpím na to hodně, dcera to má po mně...

Odpovědět
avatar
Renata Petříčková 18. 8. 2019

Dobré rady

Odpovědět
beata0063
beata0063 17. 8. 2019

Dobré rady

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 670
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.