
Malé bitvy s chutěmi vede denně asi většina z nás. Každé malé vítězství se přičítá k vyhrání války s nadváhou. Teď, v době, kdy má většina z nás mnohem menší energetický obrat a znatelně vyšší stres, se může klidně stát, že kila půjdou nahoru, aniž bychom jedly více nebo méně kvalitně.
Nálada může kolísat. Váha může kolísat. Mohou se dostavit roztodivné chutě i pošetilé myšlenky.
Výjimečný stav je výjimečný proto, že se vymyká normálu. Pro někoho diskomfort, jinému je dobře doma a raduje se z toho, že nikam nemusí. Nestandardní situace každý prožívá jinak. Někdo se adaptuje na změny snáze, jiný doslova nesnáší být vytržený z běžného kontextu. Co je však nepříjemné, že jsme omezení v pohybu a hlavou nám mohou vířit myšlenky vyvolávající stres a úzkostné stavy.
Denně mi přichází řada dotazů jak zhubnout v domácí karanténě nebo jak si udržet váhu a svěží mysl. Vlastně i v době před korona-krizí mi byly nejčastěji kladeny otázky nejen k efektivnímu zhubnutí, ale zejména k trvalému udržení váhy.
Je velký úspěch nikdy nepřibrat, když nepočítám dobu těhotenství. Ohromný úspěch je sundat kila a získat zpět své tělo. Ale za dlouhodobé vítězství považuji vyhraný boj se špatnými stravovacími návyky a k tomu je často potřeba hnutí mysli.
Co může pomoci? Základem takového hnutí mysli je výživová gramotnost a sebekoučink. Obě disciplíny spolu navzájem souvisí. Jednak potřebujete vědět co jíte, jak jíte a kolik čeho jíst a jak potraviny kombinovat. A potom si nastavit nový plán, sepnout vnitřní motivaci, nahodit řemen disciplíně a zažehnout sebeúctu.
Nahlédnout pod pokličku výživy je dnes pro zdraví nutnost, přeřadit na čisté potraviny nezbytnost. Dodávejte tělu všechny makroživiny – zejména bílkoviny jak rostlinného tak i živočišného původu, dostatek zeleniny a nejméně dva kusy ovoce denně, zdravé tuky a v omezené míře sacharidy. Mikroživiny – vitamíny, minerálie a vlákninu. Důležité pro ženy jsou vitamín řady B, stačí běžný B-komplex, vitamíny C, D a mezi velice potřebné patří Omega 3 a 6 mastné nenasycené kyseliny. EPA a DHA buňky zapracovávají do svých membrán a buňky s lepší plasticitou jsou schopné lépe přijímat živiny a kyslík. A my potřebujeme takové buňky proto, aby byl náš organismus odolný. Pak je dobrá kombinace minerálů – magnesium, calcium, zinek, hořčík.
Další důležitou položkou je sebekoučink, zjednodušeně řečeno sebeovládání směrem ke stravování. Věřte, že my ženy to máme mnohem složitější než muži. Od našich nálad, kdy jsme 3x do měsíce pod vlivem jiných hormonů. Přes emoční jezení až po porodní kila navíc. Aby toho nebylo málo, ženy potřebují narozdíl od mužů sportovat intenzivněji, každý den trochu. Mužům, těm totiž stačí nárazový pohyb. Máme to tak historicky nastaveno v genetice. Ženy vždy fungovaly intenzivněji a vykonávaly mnoho činností simultánně od udržování ohně, plození dětí a starosti o muže. Ti byly odjakživa zvyklí odpočívat dlouze a podávat maximální výkon nárazově. Teď už víte, proč váš muž leží a místo do ohně civí dlouze na televizi a než se rozhoupe k výkonu. Křivky fyzických potřeb výdeje energie se tedy mezi muži a ženami diametrálně liší.
Nabízím vám pár tipů, u kterých vím, že fungují 100%, teď se je jen naučit a zvládnout dodržovat.
Krásné dny, opatrujte se.
Petra L. Krajčinovič, koučka a specialistka na výživu a zdravé vaření
Foto: archivy Petry Krajčinovič
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Já cvičím ????
super
Velmi užitečné tipy. Já tedy nemám moc chuť k jídlu, když jsem ve stresu, nechutná mi a karanténa mě stresuje opravdu hodně.
Prima rady.
pro toho kdo je zvyklý sportovat nebo se hodně hýbat , to je určitě oříšek - tělo zvyklé na pohyb , klidem doma určitě reaguje přibíráním