Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 9. 2019
Líbí se mi

Nedovolte puberťákům ani e-cigarety. Nemocných dětí rychle přibývá

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 9. 2019
Líbí se mi
Nedovolte puberťákům ani e-cigarety. Nemocných dětí rychle přibývá

Nedovolte puberťákům ani e-cigarety. Nemocných dětí rychle přibývá

Že jsou elektronické cigarety zdravější? Věc názoru. Co kdyby vám někdo řekl, že se kvůli nim můžete dostat do nemocnice? Ostatně tohle se děje naprosto běžně!

Čtrnáct mladých lidí v Americe, konkrétně ve Wisconsinu a Illinois, bylo hospitalizováno poté, co si dotyční dopřáli elektronickou rozkoš. Úředníci Wisconsinského ministerstva zdravotnictví (WDHS) oznámili, že 11 dospívajícím bylo diagnostikováno onemocnění plic v důsledku používání e-cigarety, která, jen tak mimochodem, byla vyvinuta a patentována v Číně již v roce 2006.

Potěšení s následky

Podle Illinois Department of Public Health (IDPH) byli v Illinois hospitalizováni také tři mladí dospělí, a to kvůli poškození plic, které se prvotně projevuje zhoršeným dýcháním. Lékaři přitom uvedli, že přijímaní pacienti vykazovali příznaky, jako je dušnost, únava, bolest na hrudi, kašel, nevolnost a úbytek na váze. Oddělení se nechalo slyšet, že zatímco závažnost se u jednotlivých pacientů lišila, některé případy byly tak špatné, že si vyžádaly dýchací přístroje.

Jeden dvacetiletý pacient se dokonce v důsledku poškození plic musel uvést do lékařsky vyvolaného kómatu, jak uvedl zpravodajského kanál Fox 6 Now. „Vaping mezi dospívajícími se v posledních několika letech dramaticky rozšířil a získal na oblibě,“ nechal se slyšet ředitel výše uvedené instituce IDPH s tím, že zatímco krátkodobé a dlouhodobé účinky vapingu jsou stále zkoumány, tyto nedávné hospitalizace varují všechny rodiče i dospívající, aby si o kouření e-cigaret zjistili co nejvíce informací, a pochopili tak důsledky a potencionální nebezpečí.

Co dělá vaše dítě ve volném čase?

„Dospívající jsou v ohrožení více než dospělí, a to z několika důvodů. Mezi ty nejzávažnější patří fakt, že jejich mozky jsou ve srovnání se staršími lidmi k závislosti na nikotinu náchylnější,“ říká pediatrička Healthy Christy Sadreameli z nemocnice Johns Hopkins Hospital, podle které se plíce a konkrétně malé vzduchové vaky v plicích zvané alveoly stále vyvíjejí do poloviny dospívání. „Proto je to v souvislosti s mladými tak závažný problém,“ podotýká odbornice.

Pokud jde o škodlivé chemikálie, e-cigarety obvykle obsahují ultra jemné částice, škodlivé aroma a těžké kovy. „U některých příkladů škodlivých složek bylo prokázáno, že emise e-cigaret obsahují formaldehyd, karcinogen a materiály, které mohou způsobit trvalé poškození plic. Řeč je například o diacetylu a akroleinu,“ apeluje Healthy Christy Sadreameli s dodatkem, že i když je možná příčina výše uvedených zdravotních incidentů stále předmětem vyšetřování, úředníci varují, že ti, kdo používají e-cigarety, by okamžitě měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud po kouření zažijí jakýkoli druh bolesti na hrudi nebo potíže s dýcháním.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 17. 9. 2019

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 15. 9. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.