Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 18. 9. 2021
Líbí se mi

Proč by každý z nás měl darovat krevní plazmu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 18. 9. 2021
Líbí se mi
Proč by každý z nás měl darovat krevní plazmu

Proč by každý z nás měl darovat krevní plazmu

O tom, nakolik je zásadní darovat krev, zejména v letních měsících, asi všichni základní povědomí máme. Ale věděli jste, že je dnes možné darovat i součást krve jako takové, a to krevní plazmu? Ano, i to už naštěstí dnešní medicína umožňuje, a co je ještě lepší, každý dárce krevní plazmy má jedinečnou šanci zachránit lidské životy. Také vám to přijde tak skvělé a vzrušující jako nám? Pronikněte s námi blíže do tématu dárcovství krevní plazmy a možná bude překvapeni, že je snazší, než by se dalo čekat a co vše je díky ní možné.

Krevní plazmu jako součást krve známe všichni. Když se ale začneme blíže ptát, jaké jsou vlastně přínosy krevní plazmy a její význam, už si tak jistí nejsme a začneme tápat. Pro mnohé z nás je pak zjištění důležitosti krevní plazmy maximálně překvapivé až si pomyslně sypeme popel na hlavu, jak jsme to mohli nevědět.

Proč darovat krevní plazmu?

Krevní plazma není jen ta nažloutlá součást krve, ale nenahraditelný význam má jak pro naše tělo, tak pro celé zdravotnictví. Tato na první pohled nenápadná součást krve totiž dovede zachraňovat životy.

Ptáte se jak? Třeba tím, že je možné její součásti neboli krevní deriváty, použít jako krevní náhradu při velkých ztrátách krve, například při úrazech a autonehodách, ale i pro výrobu léků proti vrozené krvácivosti, pro léčbu systémových onemocnění, nebo jako pomoc při těžkých chirurgických a gynekologických stavech. Používá se ale také při léčbě nebo zmírňování následků těžkých popálenin, onemocnění ledvin, těžkých zánětlivých stavů, jaterních selhání, poruše srážlivosti krve či při prevenci i léčbě tromboembolických onemocnění. Bez krevní plazmy by dokonce nebylo možné připravit léčiva pro onkologické pacienty či osoby trpícími ztrátou imunity. No, není to úžasné?

Záchrana života díky jednomu vpichu a 45 minutám…

A tak vznikla takzvaná plasmaferetická centra, speciální zařízení, která se specializují na odběr krevní plazmy. Díky jednomu jedinému vpichu, speciálnímu zařízení, takzvanému separátoru a během maximálně 45 minut je odebráno dárci potřebné množství plazmy a zároveň krevní buňky navráceny zpět do oběhu.

„Odběr probíhá v několika cyklech, krev je za pomoci separátoru rozdělena na plazmu a krevní buňky. Plazma je rovnou sbírána do sběrného vaku a krevní buňky jsou vráceny zpět do oběhu dárce. Z hlediska kvality odběru a komfortu dárce během odběru je tato metoda bezkonkurenční. Jedinou nevýhodou je větší časová zátěž při odběru ve srovnání s odběry plné krve. Pro dárce je plazmaferéza méně zatěžující, obnova odebraných tekutin a bílkovin je záležitostí maximálně. 24 hodin,“ vysvětluje Lucie Danko, ředitelka plasmaferetického centra Plasmafera v Českých Budějovicích a dodává, že u nás mohou dárci chodit na odběry jednou za dva týdny.

A to je možná zároveň tak trochu i problém. Někomu sice může přijít rozmezí dvou týdnů krátké, realita je však taková, že je až příliš dlouhé. Česko a vlastně i celá Evropa totiž v rámci dárcovství krevní plazmy ještě stále výrazně zaostává za USA. „V ČR řešíme, zda 14 dní od jednotlivých odběrů není málo a nijak nás tato frekvence nepoškodí, naproti tomu v USA je interval mezi dvěma odběry plazmy 48 hodin. Krevní plazma se totiž v našem organismu obnoví již během několika málo hodin, maximálně však do 24 hodin,“ dodává Lucie Danko.

Američané se darování nebojí. A co my?

U nás a v Evropě ale nedoháníme USA jen ve frekvenci možných odběrů, ale i v počtu samotných plasmaferetických center. Celá Evropa disponuje totiž jen zhruba 100 zařízeními, kdežto USA jich aktuálně má necelých 700.

Ptáte se, jak nás to ovlivní? V reálu například nastává situace, že krevní plazmy a dárců je u nás, ale i ve zbytku Evropy, extrémně málo a chybějící zásoby plazmy se musí kupovat a dovážet z USA, což se ve finále odrazí i na ceně jednotlivých léčiv a celý koloběh se vrací opět k pacientovi.

Jen pro představu, jeden jediný pacient potřebuje na roční léčbu léky, jejichž součástí je krevní plazma, zhruba 1 200 odběrů, což je údaj, který mluví sám za sebe. Nebuďme, proto lhostejní a pojďme darovat krevní plazmu. Plasmaferetická centra nám jednak nabídnou finanční kompenzaci, ale hlavně pomůžeme zachránit životy. Nikdy v životě totiž nevíme, kdy pro změnu my budeme potřebovat stejnou pomoc od druhých.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 19. 9. 2021

Já krev ani plazmu darovat nemohu, trpím silnou chudokrevností a proto děkuji každému kdo daruje.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 18. 9. 2021

Chodím darovat pravidelně

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 18. 9. 2021

jednou se to může hodit i pro nás )

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 9. 2021

je to tak

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 247
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.