Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 6. 2020
Líbí se mi

Důvody, kvůli kterým vám může otékat jazyk

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 6. 2020
Líbí se mi
Důvody, kvůli kterým vám může otékat jazyk

Důvody, kvůli kterým vám může otékat jazyk

Jazyk je pro lidskou existenci velmi důležitý. Pomáhá při ochutnávání jídla i komunikaci. Co když vám náhle oteče? Na vině je řada různých problémů, z nichž většina není závažná. To však neznamená, že se nejedná o velkou nepříjemnost! Na co si dát pozor?

Lékaři upozorňují, že je-li otok jazyka doprovázený dýchacími potížemi, závratěmi nebo pocitem slabosti, je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Podobně to platí i u přetrvávajících potíží. V případě, že vás otok obtěžuje asi tak 10 dní i déle, a příznaky, jako je únava, bolest nebo horečka, se zhoršují, poraďte se se svým lékařem. A co tedy stojí v pozadí?

Zotavování po zranění

Jazyk je náchylný k traumatu v důsledku zásahu, jako jsou rovnátka, umělé zuby či hrubé výplně. Potíže však klidně způsobí i horké nebo ostré kousky jídla. Pozor si dávejte také na tvrdé kyselé bonbóny nebo chilli a kari koření.

Nevhodná ústní voda

Určité přísady v zubní pastě a ústních vodách také mohou způsobit otok jazyka, který se nevyřeší, dokud tyto prostředky ústní hygieny budete používat. Komplikace přitom většinou způsobuje peroxid vodíku používaný při bělení zubů, ústní vody s alkoholem nebo skořicí. V některých případech jazyk naroste do obřích rozměrů vinou jedlé sody.

Příznak alergické reakce

Alergické reakce jsou způsobeny reakcí imunitního systému. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o ořechách, měkkýších či mléku. Alergická reakce zahrnuje uvolňování histaminu, zúžení malých krevních cév a hromadění tekutin v tkáních. Alergie pak způsobí otok jazyka, rtů a obličeje. (Alergické reakce lze léčit antihistaminiky nebo perorálními steroidy.)

Vedlejší účinek některých léků

K lékům, které jsou nejznámější pro vyvolání alergických reakcí, a související s otokem jazyka, patří medikamenty na krevní tlak známé jako inhibitory ACE-I. Problémy se podle odborníků mohou objevit kdykoli během jejich užívání. Ovšem ani protizánětlivé látky (například aspirin a ibuprofen) a antibiotika (penicilin, antivirotika) nejsou neškodné.

Nedostatek vitaminů

Nedostatek vitaminu B12 a folátu může způsobit oteklý, červený, svalnatý jazyk. Málo železa se zase podepisuje na hladkém, bolestivé a bledém jazyku, jehož doprovází únava, dušnost a bledší pokožka. Pozorujete něco takového? Zvyšte příjem masa, ryb, vajec, listové zeleniny, fazolí nebo čočky.

Dráždění kyselým refluxem

Kyselina žaludeční, která putuje do krku, dráždí jazyk a způsobuje otoky. Můžete si všimnout kyselé nebo hořké chuti v ústech a pálení hrdla. Vyhýbejte se kyselým nebo kořenitým jídlům a nápojům. A co dalšího je ve hře?

Bakteriální infekce

Bakteriální infekce mohou vzniknout řezem, jenž pak bakterie používají jako vstupní bod.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 23. 8. 2020

Pokud vám otéká jazyk, bolí vás v nose, máte oteklé nohy.. vyzkoušejte nebo aspoň zvažte nákup infralampy - https://www.testino.cz/infralampy Není potřeba se dívat na teleshopping a nakupovat ty nejdražší. Dnes slušnou infralampu seženete i za 400 Kč. Přesvědčte se na testino sami.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 7. 2020

zajímavé

Odpovědět
Wolf Lake
Wolf Lake 1. 7. 2020

Má to i duchovní příčinu- kdo pomlouvá, tomu oteče jazyk . A kdo lže, tomu naroste nos

Odpovědět
lemur
lemur 29. 6. 2020

Super.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 050
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.