Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 9. 2021
Líbí se mi

Co když vám náhle oteče jazyk? Na co si dát pozor?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 9. 2021
Líbí se mi
Co když vám náhle oteče jazyk? Na co si dát pozor?

Co když vám náhle oteče jazyk? Na co si dát pozor?

Jazyk je pro lidskou existenci velmi důležitý. Pomáhá při ochutnávání jídla i komunikaci. Co když vám náhle oteče? Na vině je řada různých problémů, z nichž většina není závažná. To však neznamená, že se nejedná o velkou nepříjemnost! Na co si dát pozor?

Lékaři upozorňují, že je-li otok jazyka doprovázený dýchacími potížemi, závratěmi nebo pocitem slabosti, je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Podobně to platí i u přetrvávajících potíží. V případě, že vás otok obtěžuje asi tak 10 dní i déle, a příznaky, jako je únava, bolest nebo horečka, se zhoršují, poraďte se se svým lékařem. A co tedy stojí v pozadí?

Zotavování po zranění

Jazyk je náchylný k traumatu v důsledku zásahu, jako jsou rovnátka, umělé zuby či hrubé výplně. Potíže však klidně způsobí i horké nebo ostré kousky jídla. Pozor si dávejte také na tvrdé kyselé bonbóny nebo chilli a kari koření.

Nevhodná ústní voda

Určité přísady v zubní pastě a ústních vodách také mohou způsobit otok jazyka, který se nevyřeší, dokud tyto prostředky ústní hygieny budete používat. Komplikace přitom většinou způsobuje peroxid vodíku používaný při bělení zubů, ústní vody s alkoholem nebo skořicí. V některých případech jazyk naroste do obřích rozměrů vinou jedlé sody.

Příznak alergické reakce

Alergické reakce jsou způsobeny reakcí imunitního systému. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o ořechách, měkkýších či mléku. Alergická reakce zahrnuje uvolňování histaminu, zúžení malých krevních cév a hromadění tekutin v tkáních. Alergie pak způsobí otok jazyka, rtů a obličeje. (Alergické reakce lze léčit antihistaminiky nebo perorálními steroidy.)

Vedlejší účinek některých léků

K lékům, které jsou nejznámější pro vyvolání alergických reakcí, a související s otokem jazyka, patří medikamenty na krevní tlak známé jako inhibitory ACE-I. Problémy se podle odborníků mohou objevit kdykoli během jejich užívání. Ovšem ani protizánětlivé látky (například aspirin a ibuprofen) a antibiotika (penicilin, antivirotika) nejsou neškodné.

Nedostatek vitaminů

Nedostatek vitaminu B12 a folátu může způsobit oteklý, červený, svalnatý jazyk. Málo železa se zase podepisuje na hladkém, bolestivé a bledém jazyku, jehož doprovází únava, dušnost a bledší pokožka. Pozorujete něco takového? Zvyšte příjem masa, ryb, vajec, listové zeleniny, fazolí nebo čočky.

Dráždění kyselým refluxem

Kyselina žaludeční, která putuje do krku, dráždí jazyk a způsobuje otoky. Můžete si všimnout kyselé nebo hořké chuti v ústech a pálení hrdla. Vyhýbejte se kyselým nebo kořenitým jídlům a nápojům. A co dalšího je ve hře?

Bakteriální infekce

Bakteriální infekce mohou vzniknout řezem, jenž pak bakterie používají jako vstupní bod.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Li
Li 24. 9. 2021

dobré vědět. Díky

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 13. 9. 2021

Zatím se mi nic takového nestalo

Odpovědět
sipeji
sipeji 13. 9. 2021

To se mi ještě nestalo.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 9. 2021

dobré vědět

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 9. 2021

někdy mi oteče po ořechách nebo kupovaných rajčatech, klasická alergie

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 415
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.