Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 1. 2021
Líbí se mi

Jak zvládnout alergii na lepek pomocí bylinek

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 1. 2021
Líbí se mi
Jak zvládnout alergii na lepek pomocí bylinek

Jak zvládnout alergii na lepek pomocí bylinek

Intolerance lepku, známá pod názvem celiakie, se stává obtíží pro stále více Čechů. Počet osob trpících touto chorobou se dle údajů České gastroenterologické společnosti za posledních dvacet let zdvojnásobil. Velké množství lidí ale o svém onemocnění stále neví. Jeho odhalení totiž nebývá kvůli rozmanitým projevům nemoci snadné. 

Mezi nejčastější potíže spojené s celiakií patří zejména problémy s trávicím traktem. Při jejich zvládání si lze pomoci i přírodní cestou. Podrážděnou střevní sliznici zklidní řimbaba, na regeneraci trávicí soustavy je zase ideální ostropestřec.

Celiakie jako chameleon

Celiakie bývá mezi lékaři i veřejností připodobňována k chameleonovi. Rozmanitost jejích projevů totiž často brání odhalení nemoci. Dle odborníků z České gastroenterologické společnosti je tak ke zhruba 60 tisícům osob, které o své chorobě aktuálně ví, nutno připočítat také velké množství pacientů, kteří s nemocí žijí a nemají o tom ani ponětí. Počet diagnostikovaných celiaků se ale každoročně i díky lepším diagnostickým metodám zvyšuje. Za posledních 20 let stoupl zhruba dvojnásobně.

Celiakie je převážně genetická nemoc, při níž se pacienti potýkají s trvalou intolerancí lepku ve stravě. Po pozření lepku u nich dochází k autoimunitní reakci, jež vede k zánětu sliznice tenkého střeva a zmenšování jeho povrchu. S tím pak souvisí zhoršená schopnost trávení a vstřebávání živin. Onemocnění je mimo jiné zrádné tím, že se může projevit v každém věku.

U malých dětí se problémy projeví nejčastěji po podání prvních tuhých jídel obsahujících lepek. Dospělí na své potíže často přijdou náhodně nebo až při vyšší zátěži, kterou zažijí například při nemoci nebo v těhotenství.

Úleva díky řimbabě

I projevy onemocnění mohou být velmi různorodé a matoucí, každý pacient totiž prožívá celiakii jinak. Někdo může trpět vážnými zdravotními problémy, zatímco jiný nemá žádná omezení. Typickými příznaky celiakie jsou křeče v břiše, plynatost, průjem, ale i nenadálá ztráta hmotnosti a zvýšená únava. Kromě střevních projevů mohou pacienti trpět také dalšími potížemi, mezi které patří chudokrevnost, problémy se zubní sklovinou a kvalitou zubů, bolesti kloubů nebo i duševní obtíže. Celiakie je též velmi často spojená s cukrovkou.

Lék, který by intoleranci lepku odstranil, prozatím neexistuje. Jediným trvalým řešení, jak se může celiak zbavit potíží, je přísné dodržování bezlepkové diety. S nepříjemnými projevy onemocnění však mohou pomoci i bylinné přípravky. Nejúčinnější bylinou je v tomto případě řimbaba, tinktura z jejich pupenů totiž zklidňuje podrážděnou sliznici, zmírňuje trávicí potíže a bolesti, stimuluje žaludeční aktivitu a účinná je hlavně tam, kde je třeba silný antibakteriální účinek – při zánětech všech vnitřních orgánů, zvláště střev, a hlavně při Crohnově chorobě.

Péče o zažívání

Dále je důležité myslet na regeneraci střevních sliznic a předejít jejich zánětům. S tím nám pomůže například tinktura z pýru nebo lopuchu, protizánětlivě působí rovněž gemmoterapeutikum z olše nebo černého rybízu. Velice účinné jsou také směsi bylin pro trávicí soustavu.

Při péči o trávicí soustavu je však dle odborníků nutné myslet též na játra a slinivku. Právě ty totiž odvádějí odpadní látky z těla ven.

Pro podporu zdraví jater můžeme sáhnout například po ostropestřci, který má skvělé detoxikační účinky a pomáhá chránit jaterní tkáně, či po gemmoterapeutiku z jalovce a klíčků žita. V péči o slinivku je vhodným pomocníkem penízovka nebo gemmoterapeutikum z borůvky.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 30. 1. 2021

Alergie na lepek je velmi úmorná, nejhorší je jí vůbec poznat.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 1. 2021

zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 520
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.