Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 12. 2020
Líbí se mi

Domácí bylinkové směsi, které uleví nejen při podrážděném žaludku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 12. 2020
Líbí se mi
Domácí bylinkové směsi, které uleví nejen při podrážděném žaludku

Domácí bylinkové směsi, které uleví nejen při podrážděném žaludku

Bylinky máte nasušené a uskladněné. Jsou báječné samy o sobě. Při zdravotních problémech se však mohou jejich účinky znásobit, tedy pokud je empaticky smícháte. Že jste to ještě nikdy nezkusili? Teď tu možnost máte! Jaká směs se vám bude hodit třeba při typickém zimním nachlazení?

K dispozici je celá řada bylinných čajových směsí, ale velmi často jsou tyto komerční čaje plné umělých aromat. Tomuto problému se však můžete vyhnout vytvořením vlastních směsí pomocí přírodních bylin a květin, které jste si sami vypěstovali nebo nasbírali. A obavy stranou.

Míchání vlastních bylin na čaj je stejně snadné jako výběr vůní, které vás přitahují. Výsledek se ukládá do tmavé skleněné nádoby a ponechává se na suchém a tmavém místě. Co se týče použití, tak stačí alespoň jednu čajovou lžičku sušených bylinek přelít šálkem horké vody a nechat pět až deset minut louhovat. Tak trochu experimentujte a připojte se se svými vlastními variacemi!

Kurz pro začátečníky

Základní směs obsahuje květinové tóny nějakého druhu. Mezi běžné možnosti patří květy heřmánku, okvětní lístky pampelišky, okvětní lístky měsíčku nebo divoké růže. Přidejte jednu část této byliny a přejděte k další složce – dvěma částem bylinek coby symbolu, jenž směsi dodá chuť. Zvolte malinové listy nebo sušenou kopřivu.

Dál se hodí ovocná, přirozeně sladká složka, která zastoupí šípky nebo květy ibišku. (Zvlášť ty jsou sladké a citronové - a dodávají čajům bohatou červenou barvu.) Přidejte jednu část těchto bylin. Hotovo. A co takhle recept, báječně fungující během období chřipek a nachlazení? Tady je!

Nachlazení, relaxace a žaludek

Zase vás chytla rýma? Potřebujete 1 díl bezinek, 1 díl bezových květů, 1 díl heřmánku, 1 díl šípků, 1 díl kozince a 1 díl třapatky nachové (echanacea). Jednoduše smíchejte všechny bylinky a uložte je do vzduchotěsné nádoby.

Stejně jako čajovou směs na uklidnění. K té potřebujete 4 díly heřmánku, 2 díly citrónové trávy a 2 díly růží. (Oba tyto čaje nechte během přípravy louhovat pět až deset minut.)

Na rozrušený žaludek se zase hodí 2 lžičky máty, 1/2 lžičky semen fenyklu a špetka sušeného zázvoru (volitelné.) Tuto čajovou směs nechte po zalití vroucí vodou hezky pod pokličkou, a to pět minut.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Masaa
Masaa 1. 3. 2021

Bylinky také používám.

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 19. 12. 2020

dobrý návod

Odpovědět
Tenderka
Tenderka 19. 12. 2020

milujem bylinky

Odpovědět
lemur
lemur 16. 12. 2020

Bylinky jsou nejlepší.

Odpovědět
sipeji
sipeji 14. 12. 2020

Nedám na bylinky dopustit

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.