Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 12. 2020
Líbí se mi

Dobroty pro dobrou náladu, které vám pomohou přežít předvánoční shon

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 12. 2020
Líbí se mi
Dobroty pro dobrou náladu, které vám pomohou přežít předvánoční shon

Dobroty pro dobrou náladu, které vám pomohou přežít předvánoční shon

Období adventu má být sice časem, kdy se máme zklidnit a soustředit na sebe a své nejbližší, ale ve skutečnosti je to pro většinu z nás doba pořádného shonu. Čas na pořádnou relaxaci? Ten zkrátka nemáme. Takže jak jinak uklidnit pocuchané nervy?

I když to odborníci na výživu rozhodně nedoporučují, spousta z nás řeší vypjaté situace jídlem. Jenže to nesvědčí ani našemu zdraví, ani naší postavě. Naštěstí není všechno hned tak beznadějné! Stačí si vybrat, čím splín zajíte. Tučná a sladká jídla nahraďte dobrotami, které prokazatelně zlepšují náladu (a nezatěžují organismus).

Žlutí pomocníci

Čerstvé ovoce a zelenina jsou obecně zásobárnou obrovského množství důležitých vitaminů a antioxidantů. Teď v zimě byste rozhodně neměli přehlížet například banány (jsou všude k sehnání a co víc, často patří k nejlevnějšímu ovoci v supermarketu). Jsou napěchované vitaminy skupiny B, které hrají důležitou roli v ovlivňování naší nálady.

Vzpruha v hrníčku

Každému je jasné, že kofein nebo tein zvyšuje přísun energie a zlepšuje náladu. Ale sypat do sebe jednu kávu za druhou není pro náš organismus úplně optimální. Nahraďte pár šálků zeleným čajem! Získáte s ním i důležité antioxidanty, které podpoří činnost organismu. A navíc vám nebude hrozit, že se tak rychle předávkujete kofeinem.

Zástupci vodní říše

Ačkoli spousta z nás jí ke štědrovečerní večeři kapra, neměli bychom s rybami čekat až do Vánoc. Obsahují totiž omega-3 mastné kyseliny, které zvyšují produkci serotoninu, ale také jeho „kolegy“ dopaminu. Ten mozek vylučuje, když se mu děje něco velmi příjemného (třeba při orgasmu). O důvod víc, proč si dopřát lososa, kapra, makrelu nebo třeba obyčejné sardinky a mnoho dalších zástupců rybí říše.

Něco na zub…

Mlsání povoleno! Tedy s mírou, a jen pokud si dopřáváte hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa (alespoň 70 %). Ta totiž obsahuje tryptofan, který vašemu mozku (a tím pádem i vaší náladě) udělá moc dobře.

Autorka: Lucie Pražáková

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 20. 12. 2020

hezky napsané, banán jsem měla dneska k snídani, jinak miluji mandarinky a jablka, ananas, mango, kaki a další ovoce.., bez kávy ani ránu, atd

Odpovědět
lemur
lemur 20. 12. 2020

Banány jíme hodně a zelený čaj máme také rádi.

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 12. 2020

Dobré tipy, banán opravdu na mě osobně funguje jako vzpruha.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.