Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 3. 7. 2021
Líbí se mi

Jak být krásná i během dlouhého letu, radí letuška Marika Vystydová

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 3. 7. 2021
Líbí se mi
Jak být krásná i během dlouhého letu, radí letuška Marika Vystydová

Jak být krásná i během dlouhého letu, radí letuška Marika Vystydová

Češka Marika Vystydová pracuje u britské letecké společnosti přes patnáct let. Přestože její zaměstnavatel sídlí v Londýně, ona bydlí na venkově nedaleko Prahy, kde s manželem vychovává dvě malé děti. Létá především dálkové linky, například New York, San Francisko, Chicago, Dubaj, Hong Kong, Kapské město nebo Sydney. Pokud při letech závistivě pokukujete po stevardkách s otázkou, jak to dělají, že i po mnoha hodinách vypadají jako z obálky časopisu, Marika vám poradí, jak na to.

Dostatečně pijte vodu nejen během letu, ale hlavně před ním

„Naprostým základem dokonalé pleti je pro mě voda. Snažím se pořád pít, a to nejen v letadle, ale hlavně před samotným letem. Když vím, že jdu odpoledne do práce, už od rána hodně piju, na pleti je to hrozně znát. Kávu si dávám většinou jen jednu, vodu občas zředím džusem. Ale láhev s vodou jako takovou nezapomínám nikdy. První věc, kterou děláme s kolegy po příchodu do letadla, je, že odlepujeme etikety a píšeme si na lahve s vodou svá jména. A pijeme a pijeme. Alkoholu se snažte v letadle vyhnout. Velmi silně dehydruje, což v jedenácti tisících metrech nad zemí a v suchém prostředí letadlové kabiny platí několikanásobně," radí Marika Vystydová. Pokud neodoláte, pijte ke každé skleničce dostatečné množství vody. Totéž platí i pro kávu a dokonce i čaj. Silná káva může fungovat zejména během nočního letu jako vítaný zdroj energie, nicméně i tady by po každém šálku kávy měla následovat sklenice vody. Palubní personál o zvýšené potřebě vody v letadle samozřejmě ví, proto na dlouhých letech několikrát prochází uličkou a všem cestujícím nabízí vodu či džus. Pokud potřebujete pít častěji, prostě o nápoj požádejte. Pro letušky je to naprostá samozřejmost. Všeobecně se doporučuje příjem čisté vody bez bublinek v množství zhruba 200 mililitrů na každou hodinu letu.

Oblečte se pohodlně a spěte

Na let se oblékněte tak, abyste se cítila pohodlně. To platí i o obuvi. Snažte se vyhnout vysokým podpatkům, případně si aspoň boty zujte a po letadle choďte bosa. V každé ekonomické třídě dostanete deku, ve vyšších cestovních třídách, kde jsou sedačky plně polohovatelné do vodorovných postelí, se dokonce mnoho našich cestujících převléká do velmi pohodlného a zcela neformálního oblečení. V první třídě také zpravidla každý cestující dostává vlastní pyžamo. Je dobré pokusit se v letadle spát. I když si zdřímnete jenom na dvě hodiny, je to znát. Spousta byznysmenů proto využívá možnost se pohodlně natáhnout a prospat klidně celý let.

„Stává se, že někteří nechtějí vůbec nic z nabízeného servisu. Platí si hlavně za to, aby se mohli pohodlně vyspat. Takže si dají večeři a sprchu ještě v letištním salónku před nástupem do letadla, kde si už jen vlezou do postele. Nicméně už i v nižších cestovních třídách jsou k dispozici sedačky, které jsou pohodlné a uzpůsobené tak, aby dovolily cestujícím usnout a během dlouhého letu si odpočinout. Spíme i my letušky. Každý člen posádky má nárok na přestávku, která se stanovuje podle délky letu a náročnosti servisu. Na kratších letech to může být třeba jen 15 až 30 minut, na hodně dlouhých výjimečně až tři hodiny. Řekněme, že letíme například jedenáct hodin do Singapuru. První servis - večeře trvá tři hodiny, ranní snídaně pak zhruba dvě hodiny. V mezidobí zbývá v tomto případě šest hodin, které si dělíme přesně napůl: půlka posádky jde spát na první tři hodiny, druhá pak na druhé tři hodiny," vysvětluje zkušená letuška. 

Používejte kvalitní kosmetiku

Suchým vzduchem trpí celé tělo, ale dá se s tím docela dobře bojovat. V dnešní době jsou běžně dostupné kvalitní krémy a kosmetika, která se vyrábí přímo pro používání v letadle. „Mně velmi dobře funguje krém, který vypadá jako gel, a tudíž si ho můžu namazat i přes make-up, když jdu spát. Používám ho jenom do letadla a i po kratičkém spánku vypadá pleť naprosto svěže a bez vrásek," radí Marika.

V cílové destinaci se co nejdříve přeorientujte na tamní čas

„Když letím na západ, snažím se vydržet vzhůru tak dlouho, dokud nenastane noc tam. Když letím na východ, raději se přinutím jít spát, než bych do rána chodila po městě nebo seděla v baru a pak prospala následující dva dny. Na východě mi často pomáhá zajít v noci do kina. V Singapuru mají poslední promítání někdy kolem půlnoci, takhle už jsem byla několikrát. Dřív jsem v hotelích chodila cvičit, to už teď nechávám spíš na doma a na cestách se snažím maximálně odpočívat," uzavírá.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 4. 7. 2021

taky nelétáme

Odpovědět
sipeji
sipeji 4. 7. 2021

Děkuji za rady, často se sama sebe na letišti leknu

Odpovědět
lemur
lemur 4. 7. 2021

Dobré rady.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 7. 2021

nelétám, mám z letadel, výšky a hlavně uzavřeného prostoru strach

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 420
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.