Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 1. 1. 2021
Líbí se mi

Do nového roku s čočkou? Poděkuje vám peněženka i vlastní tělo

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 1. 1. 2021
Líbí se mi
Do nového roku s čočkou? Poděkuje vám peněženka i vlastní tělo

Do nového roku s čočkou? Poděkuje vám peněženka i vlastní tělo

Čočka na Nový rok znamená bohatství. Podle starých českých tradic se vás díky čočce budou držet peníze. Podle odborníků na zdravý životní styl se vás díky ní nepustí ani zdraví.

Každý druhý Čech prvního ledna obědvá nějaký pokrm z čočky. Věří totiž, že čočka mu zajistí plnou peněženku po celý rok. Tuto starou tradici zná skoro každý. Málokdo ale ví, že zatímco většina vánočních tradic má křesťanský původ, čočka je výjimkou. Křesťanský nový rok totiž začíná už první adventní neděli a v církvi se příliš neslaví. 

Tato tradice vznikla čistě jen z podobnosti čočky a peněz (mincí). Hojnost však vždy symbolizoval třeba také hrách. Před silvestrovskou nocí se podle staročeských tradic dělala zabíjačka a typickým večerním i novoročním pokrmem byl ovar, ale třeba také ouška. Na první den nového roku se naopak nikdy nedělala drůbež, zajíc či králík - podle tradice nemělo být nic, co by rychle uteklo, aby od sebe lidé neodehnali štěstí.

Pro zdravější tělo

Ze všech těchto zvyků se čočka udržela nejdéle. Ať už na tradice věříte nebo ne, určitě nebudete litovat její zařazení do svého jídelníčku. „Čočka je velmi komplexní potravina, která přispívá k celkovému zdraví. Nejen zasytí, ale dodá tělu energii, spoustu vlákniny, dostatek bílkovin, železo, mangan i vitamín B6. Není divu, že ji lidstvo konzumuje už 4000 let,“ říká Milan Linka ze společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, která nabízí pokrmy z čočky a dalších luštěnin pod značkou Hamé.

Existuje asi padesát různých druhů čočky, a tak se nemusíte bát, že by šlo o monotónní pokrm. Zkuste si tedy z novoroční tradice udělat rovnou předsevzetí na celý nový rok: Zkuste čočku konzumovat častěji než jen v první lednový den. Doporučuje se dát si pokrm z čočky jednou týdně. 

Polévka, salát i příloha

„Luštěniny by měly mít své místo v každé domácí kuchyni. Čočku dvou barev můžete použít do polévek, které se tím hezky zpestří, zahustí a zvýší své nutriční hodnoty. Své místo má také při přípravě salátů, pomazánek nebo jako příloha,“ vysvětluje Martin Moučka, jednatel společnosti Foodish, která má ve svém portfoliu zdravé produkty značky Arax. 

Jednou to může být klasická čočka na kyselo, jindy polévka. Připravit si můžete i lehký salát z čočky. Pokud nemáte vaření příliš v oblibě, anebo zrovna spěcháte, zkuste už hotovou a ochucenou čočku. Pikantní červenou čočku s uzeným masem od Hamé stačí jen ohřát v mikrovlnné troubě a za tři minuty máte skvělý a rychlý oběd nebo večeři. Stojí přitom jen 66 Kč.

Zdravou variantu čočkového pokrmu nabízí firma Arax. Její Gurmánská čočka neobsahuje dochucovadla, a tak je vhodná i v těhotenství. Kromě toho také nenadýmá. Pokud byste chtěli vyzkoušet různé druhy čočky, zkuste mix - Čočka dvou barev od stejné značky kombinuje červenou a žlutou čočku. Protože jsou oba druhy loupané, je doba varu krátká, takže i tato varianta představuje snadno a rychle připravené jídlo. Tento mix je skvělý na přípravu polévek nebo třeba kaší.

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 24. 2. 2021

to musím vyzkoušet

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 16. 1. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 8. 1. 2021

dva dny jsme měli hrstkovou polévku, tedy včetně čočky

Odpovědět
k.eva
k.eva 4. 1. 2021

také jí mám rádi

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 4. 1. 2021

Já miluji třeba čočkovou polévku

Siraellen
Siraellen 3. 1. 2021

Čočku mám moc ráda

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 4. 1. 2021

Nápodobně

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.