Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 26. 11. 2021
Líbí se mi

Denní světlo a sluneční paprsky pomáhají s posilováním imunity. Jak jich získat co nejvíce na podzim a v zimě?

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 26. 11. 2021
Líbí se mi
Denní světlo a sluneční paprsky pomáhají s posilováním imunity. Jak jich získat co nejvíce na podzim a v zimě?

Denní světlo a sluneční paprsky pomáhají s posilováním imunity. Jak jich získat co nejvíce na podzim a v zimě?

S podzimem a nástupem zimy je bohužel slunečních paprsků poskrovnu. Jejich blahodárných účinků na naše zdraví i psychiku si budeme v následujících měsících užívat pouze v omezené míře. Jak jít slunci, dennímu světlu a posilování imunity naproti i na podzim a v zimě?

Změna stereotypů. Cesta do práce

Pokud to počasí a denní doba dovolí, nevynechejte příležitost, jak načerpat energii pravidelnou chůzí. Místo cesty MHD můžete jít do práce pěšky, nebo alespoň vystoupit o pár stanic dříve. Vyhnete se tak kontaktu s cizími lidmi, načerpáte energii z čerstvého vzduchu a prospějete i své fyzické kondici. Pohyb a UV záření mají totiž vliv na posilování imunity. Pokud jste nuceni pracovat doma na home office, neseďte celý den doma a minimálně jednou za den vyrazte alespoň na 30 minut na procházku.

Vliv denního světla na zdraví

Přirozené denní světlo a sluneční záření má také další pozitivní vliv na naše tělo. Stačí totiž zhruba 15 minut na slunci, aby si tělo vytvořilo zásobu vitamínu D. „Vitamín D je nepostradatelný nejen pro zdraví našich kostí a zubů, ale pomáhá udržovat zdravé také svaly, srdce, mozek i imunitní systém. Do značné míry je na něm závislá i naše dobrá nálada,“ říká MUDr. Michaela Vančatová.  Je jasné, že slunečního svitu je nyní výrazně méně než v létě, ale pokud venku vysvitne slunce a máte možnost vyrazit na chvíli ven, využijte toho. 

Denní světlo doma i během zimy

Denní světlo působí kromě našeho fyzického zdraví také na naši psychiku a dobrou náladu. Jak jej domu dostat co nejvíce? „Prosvětlit byt pomohou například vhodně umístěná zrcadla, která mohou odrážet protilehlá okna a denní světlo,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.
 
Nedostatek přirozeného denního světla v uzavřených prostorech mohou vyřešit také světlovody. Ty přivedou dostatek světla do bytů a domů, které mají malá či špatné orientovaná okna, kam slunce svítí jenom malou část dne. Stejně tak do prostorů chodeb či jiných místností bez oken, kde si nejeden z nás v současné situaci kvůli home office musel pořídit provizorní kancelář.

„Princip světlovodů je pak v zásadě poměrně jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě nebo třeba na terase a poté jej vedou vysoce reflexním tubusem přímo do místnosti nebo prostoru, kde vyřeší problém nedostatku denního světla i při zatažené obloze,“ říká Jakub Brandalík z Lightway.
 

Nepodceňujte spánek

Spánek rozhodně navenek nepůsobí jako aktivní proces, ale v našem těle se během nej děje mnoho důležitých činností, aniž bychom si to uvědomovali. Například během spánku se vytvářejí důležité molekuly bojující s infekcí. Studie ukázaly, že lidé, kteří nemají dostatek kvalitního spánku, jsou náchylnější k onemocněním po vystavení virům, například těm, které způsobují nachlazení. Aby měl náš imunitní systém lepší šanci bojovat s infekcemi a nemocemi, je důležité mu dopřát dostatek kvalitního odpočinku. 

Minimalizujte stres

Ať už se dostavuje rychle nebo se časem zvyšuje, je důležité pochopit, jak stres ovlivňuje naše zdraví. Včetně jeho dopadu na náš imunitní systém. Během období stresu, zejména chronického, který je častý a dlouhodobý, naše tělo reaguje zahájením stresové reakce, která naši imunitu oslabuje a zvyšuje tak šanci na infekci nebo nemoc. 
 
„Míra únosného stresu je pro každého jiná, navíc i to, jak se stresem bojujeme, je rozdílné. Vzhledem k tomu, jak velký má vliv na naše zdraví, je důležité si jej uvědomit a snažit se s ním vyrovnat. Pomoci mohou různé dechové techniky, cvičení, jako je například jóga, vhodné je také najít si aktivitu, která pomáhá stres eliminovat,“ říká Tomáš Mertlík z Batist Medical.
 
Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
moly
moly 28. 11. 2021

Sluníčko je hodně důležité, mám ráda teplo

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 11. 2021

sluníčko fakt hodně chybí....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 11. 2021

Sluníčko? Co to je? U nás se za poslední měsíc ukázalo 2 x ? 3 x ? To je hodně málo

Odpovědět
sipeji
sipeji 27. 11. 2021

Snažím se být venku jak to jde a právě co nejčastěji chodím do práce pěšky.

Odpovědět
Mišel
Mišel 26. 11. 2021

Jo jo, světlo k životu fakt potřebuji

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 491
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.