Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 3. 2020
Líbí se mi

Co všechno způsobuje záškuby ve svalech před spaním

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 3. 2020
Líbí se mi
Co všechno způsobuje záškuby ve svalech před spaním

Co všechno způsobuje záškuby ve svalech před spaním

Je váš život stresujícím kolotočem shonu a náročných úkolů? Žádný div, že máte co dočinění se svalovými stahy, jež přicházejí bez vyzvání. Této situaci hraje do karet i fakt, že pijete až příliš kávy, která odvodňuje.

Fascikulace neboli samovolné záškuby svalových vláken nejsou žádnou hitparádou. Ačkoli tohle „cukání“ většinou trvá několik sekund nebo minut, člověka dokáže pěkně otrávit, popřípadě mu znepříjemnit usínání. Víte o tom svoje? Možná by vás zajímalo, proč se něco takového děje. Zde jsou příčiny, na které byste si měli dát pozor!

Dehydratace jako hlavní pachatel

Vaše svaly, stejně jako jiné části těla, potřebují adekvátní množství tekutin, aby mohly fungovat. V případě, že pitný režim zanedbáváte, křečemi, brněním i záškuby se dovolávají nápravy. Vyslyšíte je a zvládnete za den vypít alespoň dva litry vody? Mimochodem, tím, že své útroby patřičně zavlažíte, také podpoříte hubnutí, zvýšíte energetickou hladinu a předejdete bolestem hlavy. Berte to jako motivaci…

Nadmíra kofeinu. Z té nic dobrého nekouká

Je všeobecně známo, že káva je nejpoužívanějším stimulantem na světě. I vám černé zlato v únavové krizi tahá pomyslný trn z paty? Tak jistě, vždyť i pár doušků tohoto nápoje zabrnká na správnou strunu centrálnímu nervového systému, takže cítíte příval vitality. To ale pořád ještě neznamená, že tenhle doping není nijak omezen. Odborníci zastávají názor, že bezpečná konzumace kofeinu je přibližně 400 mg denně, což odpovídá čtyřem šálkům. Překračujete toto dávkování? Pak se ničemu nedivte. Vzhledem k tomu, že káva vykazuje močopudné vlastnosti, čímž odvodňuje organismus, nahrává výše zmíněné dehydrataci.

Stresujete se víc, než je zdrávo

Určitě jste slyšeli o tom, že vlivem permanentní nervozity padají vlasy, přičemž se zvyšuje riziko nespavosti, depresí, arteriální hypertenze, kardiovaskulárních chorob nebo nadváhy. Ano, to je jistě pravda, nicméně chronický stres si vybere svou daň i jinak. Dle názoru expertů se při něm uvolňují hormony, které „mají prsty“ ve svalových záškubech. Zřejmě je na čase trochu vysadit, nemyslíte? Poslouchejte své tělo, myslí to s vámi dobře.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 3. 6. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 24. 5. 2020

Odpovědět
citygirl14
citygirl14 23. 5. 2020

při usínání občas záškub mám

Odpovědět
sinyk
sinyk 5. 5. 2020

myslím,že to bude nervovým systémem

Odpovědět
Svata
Svata 20. 3. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 956
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.