Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 11. 2020
Líbí se mi

Co vám může hrozit, pokud si pochutnáváte na syrových rybách

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 11. 2020
Líbí se mi
Co vám může hrozit, pokud si pochutnáváte na syrových rybách

Co vám může hrozit, pokud si pochutnáváte na syrových rybách

Ryby jsou zdravé a lidské tělo je potřebuje. Tak pravda to pochopitelně je, ale pokud je milujete v syrovém stavu, otevíráte dveře nezvaným návštěvníkům. Průjmem a zvracením to přitom jenom začíná!

V souvislosti s rybami se hovoří hlavně o nenasycených mastných kyselinách omega-3. Konzumace rybího masa je podle expertů zdraví prospěšná, neboť snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému, krotí cholesterol a krevní tlak, udržuje v chodu nervovou soustavu a v neposlední řadě eliminuje riziko diabetu typu 2. Z tohoto důvodu by se ryby měly dostat na váš jídelníček aspoň dvakrát týdně, ideálně však třikrát. Jenže není ryba jako ryba. Vyznáváte-li ty syrové, tedy tepelně neupravené, vždy musíte počítat s určitými riziky.

Salmonela

Sushi je sice báječná věc, ale i nebezpečná. I když ryby nejsou primárním hostitelem salmonely, kontaminují se trusem vodních ptáků, znečištěnou vodou či všemožným odpadem. Jakmile jsou bakterie uvnitř ryby, putují z jejich střevního traktu do krevního oběhu a svaloviny. Salmonela může vést k průjmům, zvracení, křečím, bolestem hlavy a horečce. Křeče v břiše však vyvolává i bakterie E-coli, další nezvaný návštěvník, jehož specialitou je selhání ledvin.

Fasciolóza

Už jste někdy slyšeli o motolici jaterní? Jedná se o parazita, který proniká do mezihostitele, což je vodní korýš nebo právě ryba. Společně s ní se tenhle plochý červ usídlí ve vašem organismu a způsobí infekci žlučovodu, zánět žlučníku, žlučové kameny či dokonce rakovinu jater.

Tasemnice

Představte si tolik oblíbeného lososa. Tahle ryba tak trochu migruje. Pohlavně dospívá ve slané vodě a poté se přesouvá do vod sladkých. V obou případech se může infikovat tasemnicí, která někdy přežívá i ve vlhké půdě. Tasemnice taktéž patří k červům parazitujícím zejména ve střevě, na kterém se přichytí pomocí hlavičky. Nejdříve se její přítomnost projeví ve formě únavy, průjmů, zácpy, bolestí břicha, ztrátou chuti k jídlu a typickým úbytkem na váze. Pokud je však veliká, klidně způsobí i ucpání střev.

Škrkavka

Tito paraziti se vyskytují ve sladkovodních i slaných vodách a u lidí vyvolávají imunitní reakci. Když se škrkavky pokoušejí připojit ke střevním stěnám, postarají se o bolest, zánět a zvracení.

Všudypřítomná rtuť

Rtuť coby toxický kov se nachází téměř u všech druhů ryb. Rtuť stojí za únavou, bolestmi hlavy, podrážděností, třesem i halucinacemi. Taky nic moc vyhlídky!

Listerióza

Listerióza je vzácné infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Listeria monocytogenes. Ta může přežívat v organismu zdravého člověka či zvířete, aniž by mu způsobovala nějaké komplikace. Hrozbou však může být pro starší osoby, těhotné ženy, novorozence a pacienty s poruchou imunity. Bolest hlavy, nevolnost, horečka nebo vodnatý průjem patří k jejím nejčastějším projevům.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 20. 11. 2020

tak syrové ryby nejím

Odpovědět
gustawka
gustawka 15. 11. 2020

Dobré vědět

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 251
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.