
Med patří k vůbec tomu nejzdravějšímu, co nám příroda nabízí. Většina z nás ho však používá občas jako sladidlo do čaje nebo jako třeba jogurtu. A to je škoda. Tahle sladká dobrota totiž dokáže pořádně pomoci nejen našemu zdraví, ale i kráse!
Co se stane, když med zařadíte do svého jídelníčku každý den?
Určitě jste slyšeli, že se med používá jako ingredience do některých domácích pleťových masek. Má totiž úžasné hojivé a protizánětlivé účinky. Abyste z něho však dostali pro pokožku maximum, měli byste si med dopřávat pravidelně také „zevnitř“. Aminokyseliny obsažené v medu totiž podporují obnovu tkání a jejich pevnost, takže pleť posilují a napomáhají jí k pružnosti.
Jen málokdo z nás může s čistým svědomím tvrdit, že žije tak, aby své tělo ani v nejmenším nezatěžoval. Organismus většiny z nás bojuje s nejrůznějšími toxiny – ať už ze stravy nebo prostředí, v němž žijeme. není divu, že si naše tělo zaslouží nějaký ten detox. A právě med vám k němu snadno pomůže! Obsahuje totiž silné antioxidanty, jež bojují proti volným radikálům způsobujícím v našich tělech spousty obtíží. Mimochodem, pokud chcete účinky medu znásobit, přidejte ho do zeleného čaje – také ten je totiž v boji proti toxinům silným spojencem.
Ačkoli spousta z nás spánek podceňuje a zdaleka si ho nedopřává tolik, kolik doporučují odborníci, platí, že je pro naše tělo jednou z nejdůležitějších věcí. Jenže často také velmi těžko dosažitelnou. Vzhledem ke stresu, kterému neustále většina z nás čelí, bývá usínání prakticky věda. Také se večer bezmocně převalujete v posteli a počítáte ovečky? Tak raději vstaňte a jděte si udělat teplé mléko nebo heřmánkový čaj s medem. Ten totiž spustí v těle řadu reakcí, na jejichž konci je zvýšená produkce hormonu melatoninu – látky, jež způsobí, že usneme jako miminko.
Zvýšená hladina škodlivého LDL cholesterolu je prokazatelně spojená s řadou vážných srdečních onemocnění. Ovšem právě na vysoký cholesterol trpí spousta lidí (mnozí aniž by to tušili). Podle studií z roku 2009 a následně 2013 by mohl být právě med, pokud se konzumuje pravidelně, účinným pomocníkem proti LDL cholesterolu. Jistě, pokud už s cholesterolem bojujete, léky vám med nenahradí, ale může zvýšit jejich účinek. A my ostatní si jej můžeme „naordinovat“ jako prevenci.
Trápí vás nepříjemný reflux neboli lidově pálení žáhy? Pak vám med se svými protizánětlivými a zklidňujícími účinky může výrazně polevit. A nejen to. Vzhledem ke své konzistenci vytvoří med (zjednodušeně řečeno) na povrchu jícnu jakousi ochrannou vrstvu, takže zmírní nepříjemné pálení a uleví vám.
Že je med brán vážně i ve vědeckých kruzích, dokazuje fakt, že se jím zabývá i věhlasná Mayo Clinic. Její výzkumy potvrdily, že flavonoidy (významné a silné antioxidanty), které v něm najdeme, snižují riziko srdečních onemocnění. Lžička medu každý den tak doopravdy znamená silnější srdce!
Ani mozek ale nepřijde zkrátka! To, co si nakládáme na talíř totiž ovlivňuje i něj – v dobrém i zlém. Podle vědců z Harvardovy univerzity má med jako protizánětlivý přírodní „lék“ pozitivní vliv na snížení rizika cévní mozkové příhody (neboli mrtvice), a to především díky své schopnosti posilovat cévy a snižovat hladinu již zmíněného LDL cholesterolu.
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
med mám moc ráda
každý den do čaje!
Dávám do čaje
Miluji ho