Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 8. 2021
Líbí se mi

Co se stane s vaším tělem, když zařadíte každý den med do svého jídelníčku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 8. 2021
Líbí se mi
Co se stane s vaším tělem, když zařadíte každý den med do svého jídelníčku

Co se stane s vaším tělem, když zařadíte každý den med do svého jídelníčku

Med patří k vůbec tomu nejzdravějšímu, co nám příroda nabízí. Většina z nás ho však používá občas jako sladidlo do čaje nebo jako třeba jogurtu. A to je škoda. Tahle sladká dobrota totiž dokáže pořádně pomoci nejen našemu zdraví, ale i kráse!

Co se stane, když med zařadíte do svého jídelníčku každý den?

Pleť jako z pohádky

Určitě jste slyšeli, že se med používá jako ingredience do některých domácích pleťových masek. Má totiž úžasné hojivé a protizánětlivé účinky. Abyste z něho však dostali pro pokožku maximum, měli byste si med dopřávat pravidelně také „zevnitř“. Aminokyseliny obsažené v medu totiž podporují obnovu tkání a jejich pevnost, takže pleť posilují a napomáhají jí k pružnosti.

Detox snadno a rychle

Jen málokdo z nás může s čistým svědomím tvrdit, že žije tak, aby své tělo ani v nejmenším nezatěžoval. Organismus většiny z nás bojuje s nejrůznějšími toxiny – ať už ze stravy nebo prostředí, v němž žijeme. není divu, že si naše tělo zaslouží nějaký ten detox. A právě med vám k němu snadno pomůže! Obsahuje totiž silné antioxidanty, jež bojují proti volným radikálům způsobujícím v našich tělech spousty obtíží. Mimochodem, pokud chcete účinky medu znásobit, přidejte ho do zeleného čaje – také ten je totiž v boji proti toxinům silným spojencem.

Spánek jako nemluvně

Ačkoli spousta z nás spánek podceňuje a zdaleka si ho nedopřává tolik, kolik doporučují odborníci, platí, že je pro naše tělo jednou z nejdůležitějších věcí. Jenže často také velmi těžko dosažitelnou. Vzhledem ke stresu, kterému neustále většina z nás čelí, bývá usínání prakticky věda. Také se večer bezmocně převalujete v posteli a počítáte ovečky? Tak raději vstaňte a jděte si udělat teplé mléko nebo heřmánkový čaj s medem. Ten totiž spustí v těle řadu reakcí, na jejichž konci je zvýšená produkce hormonu melatoninu – látky, jež způsobí, že usneme jako miminko.

Cholesterol na minimu

Zvýšená hladina škodlivého LDL cholesterolu je prokazatelně spojená s řadou vážných srdečních onemocnění. Ovšem právě na vysoký cholesterol trpí spousta lidí (mnozí aniž by to tušili). Podle studií z roku 2009 a následně 2013 by mohl být právě med, pokud se konzumuje pravidelně, účinným pomocníkem proti LDL cholesterolu. Jistě, pokud už s cholesterolem bojujete, léky vám med nenahradí, ale může zvýšit jejich účinek. A my ostatní si jej můžeme „naordinovat“ jako prevenci.

Reflux minulostí

Trápí vás nepříjemný reflux neboli lidově pálení žáhy? Pak vám med se svými protizánětlivými a zklidňujícími účinky může výrazně polevit. A nejen to. Vzhledem ke své konzistenci vytvoří med (zjednodušeně řečeno) na povrchu jícnu jakousi ochrannou vrstvu, takže zmírní nepříjemné pálení a uleví vám.

Srdce jako zvon

Že je med brán vážně i ve vědeckých kruzích, dokazuje fakt, že se jím zabývá i věhlasná Mayo Clinic. Její výzkumy potvrdily, že flavonoidy (významné a silné antioxidanty), které v něm najdeme, snižují riziko srdečních onemocnění. Lžička medu každý den tak doopravdy znamená silnější srdce!

Mozek ve formě

Ani mozek ale nepřijde zkrátka! To, co si nakládáme na talíř totiž ovlivňuje i něj – v dobrém i zlém. Podle vědců z Harvardovy univerzity má med jako protizánětlivý přírodní „lék“ pozitivní vliv na snížení rizika cévní mozkové příhody (neboli mrtvice), a to především díky své schopnosti posilovat cévy a snižovat hladinu již zmíněného LDL cholesterolu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 10. 8. 2021

Každý den jíme med.

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

Medu mám dost...asi začnu denně lžičku.

Odpovědět
sipeji
sipeji 5. 8. 2021

Med je takový zázrak.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 8. 2021

zajímavé poznatky, pár věcí jsem vskutku netušila

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 8. 2021

med máme od svého včelaře

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 322
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.