Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 3. 2020
Líbí se mi

Co si naložit na talíř, když je vám neustále zima

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 3. 2020
Líbí se mi
Co si naložit na talíř, když je vám neustále zima

Co si naložit na talíř, když je vám neustále zima

O rýmu, škrábání v krku a další nepříjemné symptomy nachlazení nikdo nestojí. Stejně jako o neustálý pocit chladu. Jak a čím se zahřát, když vás pořád zebou ruce i nohy? Nakopněte svoji imunitu a vsaďte na vytápění jídlem a pitím.

Ať se děje, co se děje, ten správný jídelníček může ledacos zachránit. Tedy i to, když je vám zima. Tohle byste měli sníst a vypít.

Česnek a cibule

Starý známý česnek má prohřívací a prokrvovací účinky, podporuje i prokrvení vnitřních orgánů. Stačí ho slupnout jen tak, syrový. Má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti a vaše prochladlé tělo ho jistě uvítá! Nemáte-li česnek, sáhněte po syrové cibuli.

Zázvor nebo křen

I zázvor dokonale prohřeje organismus a zároveň posílí imunitu. Zároveň zamezí množení bakterií a virů, stejně jako křen. Tahle štiplavá pochoutka působí jako antibiotikum a pomáhá při infekci dýchacích cest. K dalším vhodným potravinám, jež působí jako takové malé osobní topení, zároveň patří pórek, růžičková kapusta a pažitka.

Kořeníčko, koření

Z hlediska ájurvédy organismus zahřívá především kurkuma a skořice. Co se týče první jmenované položky, kurkumin v kurkumě patří k protizánětlivým sloučeninám. Jestli sáhnete právě po ní, nezapomeňte ji zkombinovat s černým pepřem. Tenhle postup výrazně zvýší biologickou dostupnost kurkuminu. A pozor, u skořice zase vsaďte na tu cejlonskou, neboť neobsahuje látku kumarin, jež při vyšší konzumaci zatěžuje játra. Mezi další prohřívací koření také patří chilli, fenykl, bazalka, rozmarýn, tymián a hřebíček.

Polévka nebo vývar

Po celá desetiletí se horké polévky používají ke „kurýrování“ a zahřátí. Účinek je přitom trojnásobný. Pára z polévky nebo vývaru zrychluje pohyb hlenu nosem, tedy zmírňuje přetížení. Zdravá polévka také pomáhá redukovat zánět a působí proti dehydrataci.

Hořčice

Věděli jste, že hořčice prohřívá tkáně a upravuje trávení? Ale to není všechno. Ona také rozptyluje stagnující krev a hleny – je tak dobrá i na odkašlávání. A po čem dalším sáhnout?

Rychlá svačinka bez vaření a úprav

Nemáte chuť nic vařit ani vymýšlet, navíc vás trochu honí mlsná? Otevřete spíž a rozhlédněte se po svých zásobách. Prohřívací schopnosti má i sušené ovoce, sušená zelenina, ořechy a semena. Přidejte k tomu nějaký dobrý čaj, třeba z heřmánku, a užívejte si teploučko!

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
citygirl14
citygirl14 23. 5. 2020

polévka vždy zahřeje

Odpovědět
Svata
Svata 12. 4. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 4. 2020

To je pro mne

Odpovědět
Ovace
Ovace 1. 4. 2020

polévky mám moc rád

Odpovědět
gustawka
gustawka 1. 4. 2020

musím vyzkoušet

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 467
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.