Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 9. 2021
Líbí se mi

Proč se každodenní konzumaci energetických nápojů raději vyhnout?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 9. 2021
Líbí se mi
Proč se každodenní konzumaci energetických nápojů raději vyhnout?

Proč se každodenní konzumaci energetických nápojů raději vyhnout?

Spousta z nás sahá po „energy drincích“ ve chvíli, kdy padá únavou a potřebuje rychlou vzpruhu. Jenže někteří lidé – a bohužel často i děti – pijí energetické nápoje každý den. A za to jim jejich organismus rozhodně nepoděkuje. Proč se každodenní konzumaci „energeťáků“ raději vyhnout?

Dehydratace následkem pití

Hlavním „povzbuzovadlem“ bývá v energetických nápojích kofein, a to v poměrně velkém množství. A protože je tato látka silně diuretická (tedy odvádí vodu z organismu), hrozí konzumentům energy drinků dehydratace. Proto byste nikdy neměli tyto nápoje zahrnout do pitného režimu a spoléhat v zahnání žízně pouze na ně – důležité je doplnit je vždy dostatkem vody.

Srdce jako splašený zvon

Energetické nápoje mohou znamenat riziko také pro vaše srdce. Ve studii z roku 2019, kterou uveřejnil časopis Journal of American Heart Foundation, nechali vědci skupinu lidí vypít během hodiny dvě plechovky energy drinku a poté sledovali jejich srdce a tlak. Výsledek? Ještě čtyři hodiny po konzumaci nápoje u některých z nich zjistili abnormální srdeční aktivitu a vyšší krevní tlak. Ačkoli pro zdravého člověka není takový stav (pokud se neopakuje příliš často) nějak zvlášť ohrožující, pro lidi se srdeční vadou (o které navíc často ani nemusejí vědět) může být nebezpečný. I z těchto důvodů se nedoporučuje pití energetických nápojů u dětí nebo dospívajících – kanadský výzkum odhalil, že u adolescentů, kteří pravidelně konzumují „energeťáky“, stoupá výskyt srdečních problémů.

Zdravý úsměv v ohrožení

Kromě kofeinu bývají energetické nápoje plné cukru a také často obsahují kyselinu citronovou. A to je pro náš chrup velmi nebezpečná kombinace. Kyselina citronová totiž narušuje zubní sklovinu, čímž napomáhá kazivosti zubů. A ve „spolupráci“ s cukrem je váš chrup ve skutečném nebezpečí. Kromě toho v důsledku oslabené zubní skloviny vypadají zuby žlutější a jsou náchylnější k tomu, aby se na nich tvořily skvrny. Takže se energetické nápoje podepíšou nejen na jejich zdraví, ale i kráse…

Hlava jako střep

Další ze složek energetických nápojů je velmi často guarana (obsahuje velké množství kofeinu). Výtažky z této rostliny přímo působí na naši centrální nervovou soustavu – i díky tomu se cítíme po požití „energeťáku“ plni sil. Ovšem když se to s guaranou přežene (případně u citlivějších jedinců), jsou jejími vedlejšími účinky bolesti hlavy, úzkost, nespavost, výkyvy nálady… Především u lidí s některými onemocněními či užívajících některé skupiny léčiv může konzumace energetických nápojů vyústit v riziko srdečních či zažívacích obtíží, ale také v problémy učinit správné rozhodnutí, reagovat adekvátně ve vypjatějších situacích, v nadměrný stres apod.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 7. 9. 2021

nechápu, proč se to vůbec vyrábí

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 9. 2021

nikdy jsem je nepila a žiju

Odpovědět
sipeji
sipeji 6. 9. 2021

Nemám tyto nápoje ráda.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 5. 9. 2021

takové nápoje vůbec nepiji

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 291
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.