Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 11. 2020
Líbí se mi

Co o vašem zdraví dokáže prozradit jazyk

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 11. 2020
Líbí se mi
Co o vašem zdraví dokáže prozradit jazyk

Co o vašem zdraví dokáže prozradit jazyk

Všimli jste si nepříjemné pachuti, která se vám drží v ústech, nebo vás trápí nevzhledný povlak na jazyku? Tento dokonalý orgán neslouží jen k tomu, abychom mohli jíst nebo mluvit, jazyk je také ukazatelem našeho zdravotního stavu. Co všechno z něj můžeme vyčíst?

Zdravé tělo, zdravý jazyk

Zdravý jazyk by měl být narůžovělý, s minimem bílého povlaku, který je s ním pevně spojen. V oblasti kořene může být povlak o něco silnější, neměl by však výrazně zapáchat a samovolně se od jazyka odlučovat.

Jazyk se dělí na několik částí a podobně, jako každá z nich rozeznává různé chutě, odhalují podle lidového léčitelství také stav jednotlivých orgánů. Špička jazyka údajně odráží srdeční funkci, jeho střed značí správnost fungování žaludku a sleziny, část mezi špičkou a středem je odrazem stavu plic, jeho strany zrcadlí zdraví jater a žlučníku a samotný kořen pak náleží ledvinám, střevům a močovému ústrojí.

Vřídky

Vřídky ani praskliny nemají na jazyku co dělat. S výjimkou aft, které čas od času postihnou každého z nás. Vřídky a jiné defekty jazyka mohou však být ukazatelem velmi vážného oemocnění. Jestliže se ve vašich ústech podobný útvar objeví a stav přetrvává déle než týden, navštivte lékaře.

Silný povlak a jeho barva

Silný povlak může mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří nedostatečná hygiena, kouření či pití kávy. Jestliže se vás ale netýká žádný z případů nebo jste doposud s povlakem na jazyku neměli potíže, může mít povlak jazyka na svědomí špatná funkce některých orgánů. Je-li povlak bílý, může to naznačovat nedostatečnou funkci trávicího traktu či přítomnost virové infekce. Žlutý povlak zase poukazuje na potíže se žlučníkem a játry.

Skvrny na jazyku

Skvrny na jazyku bývají nejčastěji mykotického původu. Nejvíce se objevují u malých dětí, které si často strkají do úst špinavé ručičky či hračky. Toto onemocnění označujeme jako moučnivku, která se vyznačuje bělavými skvrnkami, jež se postupně slévají do jednolité plochy. Jsou-li ale skvrny červené, může to znamenat alergickou reakci nebo infekční onemocnění. Zpozorněte také tehdy, jsou-li na jazyku patrné silné žíly. V takovém případě se může jednat o srdeční onemocnění.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lenin
lenin 29. 3. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 26. 3. 2021

zajímavé, díky a dokonce se mi v tomto článku potvrdilo jedno moje nedávné podezření

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 9. 11. 2020

Odpovědět
JanouskovaB27
JanouskovaB27 8. 11. 2020

zajímavé

Odpovědět
sipeji
sipeji 8. 11. 2020

Velmi zajímavé a logické.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.