Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 25. 8. 2021
Líbí se mi

Co na strie? Existuje prevence i řešení, pokud je již máme

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 25. 8. 2021
Líbí se mi
Co na strie? Existuje prevence i řešení, pokud je již máme

Co na strie? Existuje prevence i řešení, pokud je již máme

Strie patří vedle celulitidy či hromadění tuku v určitých partiích k nejčastějším problémům ženské postavy. Jak s celulitidou, tak se striemi se setká až 90 % žen. U strií však platí, že čím krásnější nám příroda udělila barvu pokožky, tím více bývají na nás vidět. Na opálené i přirozeně snědé pokožce budou strie vidět více. Dobré je si též uvědomit, že strie nejsou jen problémem žen. Takže tento článek možná pomůže řešit problém se striemi i mužům.

Strie jsou trhlinky a důlky v kůži, které mají zcela jinou příčinu než celulitida. Vznikají jako mikrotraumata kůže a jde o důsledek jejího namáhání, obvykle při rychlém růstu hmoty v podkoží. Nemusí se objevit u každého. V případě strií se skutečně máme možnost vymlouvat na genetiku, protože někdo je prostě nemá, přestože o pokožku nijak nepečuje. Typickým příkladem je těhotenství. Některé nastávající maminky věnují tělu a jeho pokožce obrovskou péči, přitom bezvýsledně, jiným péče pomáhá, a některé nemusí dělat nic, přiberou přes 20 kg, a strie se jim na pokožce neobjeví. Spoléhat se na to však nedá. Používat krém na strie zrovna v době těhotenství, by mělo být samozřejmostí. A nejen tehdy.

Kdy si začít dávat pozor na strie?

Problematické a nevzhledné strie se objeví často již v dospívání, kdy se změnou hormonů začíná zaoblovat naše tělo. Ale nebezpečnou je i menopauza. Typické je též období těhotenství. Stěží najdeme jiné období v životě, kdy během tak extrémně krátké chvilky přibereme tolik kilogramů, nebo nám tak extrémně naroste objem určitých partií. Pozor si musíme dát i při cvičení, zejména pokud pracujeme na zvětšení objemu naší svalové hmoty. Kortikoidy a steroidy jsou pak další příčinou jejich vzniku. Takže i léky mohou vést ke vzniku tohoto kosmetického problému. Mnohdy stačí změna životního stylu spojená s psychickou či fyzickou námahou.

Prevence či léčba?

Jelikož jsou strie nenávratnými změnami v hlubokých vrstvách kůže, je logické, že se musíme zaměřit především na prevenci. Tou je zejména hydratace pokožky a masáž pomocí krémů a olejů zvyšujících elasticitu kůže. Hodí se též prokrvení sprchováním, peelingy a dodání vitamínu A a E (zevně i vnitřně). V těhotenství však na vitamín A pozor!

Pokud již strie máme, ani zde není vše ztraceno a minimálně jejich vizuální zmírnění je možné. Opět pomůže vhodný krém na strie, správný pitný režim, masáže a prokrvování pokožky například při otužování. Zkusit lze i profesionální odstranění strií. K tomu se využívá kosmetický laser.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 26. 8. 2021

někdo má, někdo nemá...však je to jedno

Odpovědět
sipeji
sipeji 26. 8. 2021

naštěstí mě strie netrápí

Odpovědět
potkanek
potkanek 25. 8. 2021

jsou horší věci

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 8. 2021

ty už neřeším

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 399
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.