Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 6. 2020
Líbí se mi

Co je pravdy na tom, že se musíme každý den sprchovat

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 14. 6. 2020
Líbí se mi
Co je pravdy na tom, že se musíme každý den sprchovat

Co je pravdy na tom, že se musíme každý den sprchovat

Právě si říkáte, že se vám vůbec nechce do koupelny? Ono se možná vůbec nic nestane, když hygienu vynecháte. Dvojnásob to platí to pro jedince s citlivou a velmi suchou pokožku, kterým by voda mohla naopak ublížit!

S trochou nadsázky je možné říci, že sprchování rozdělilo odborníky na dva nesmiřitelné tábory. Jedni tvrdí, že provádět tuto očistu každý den je základem zdravé existence, zatímco pro jiné je dostačující omýt své tělo obden. Jak to tedy je? Pravdou je, že oba názory jsou vlastně správné. Potřeba mýdla totiž záleží na více faktorech. Co všechno ji ovlivňuje?

Úroveň fyzické aktivity jako ukazatel

Sprchujeme se, abychom odstranili maz, odumřelé kožní buňky, pot, bakterie i další nečistoty. Všechno, co se hromadí na kůži, může vést k čemukoli od pupínků až po bakteriální či plísňové infekce. Pro jedince, kteří jsou náchylní k akné, je hygiena po cvičení naprostá nutnost i prevence, díky které se situace nezhorší. Pokud máte naspěch, po každé fyzické aktivitě doporučuji alespoň se otřít se vlhkou žínkou,“ vysvětluje dermatoložka Heidi A. Waldorf z amerického New Yorku.

Dobře, vyznavači sportu by se tedy měli držet jasných pravidel. Ale co ti ostatní?

Typ pleti. I ten má do toho co mluvit

Máte-li citlivou nebo velmi suchou pokožku, úplně postačí, když se vykoupete každý druhý den. Tím snížíte riziko svědění, zánětů i vyrážek,“ domnívá se další dermatoložka, tentokrát Nada Elbuluk, která působí na Univerzitě Jižní Kalifornie.

Expertka zároveň dodává, že typ pleti se může změnit s věkem, neboť s procesem stárnutí klesá i produkce olejů a kolagenu. I kvůli tomu není nutné hygienu nijak přehánět.

V potaz berte i roční období

V chladných a suchých měsících je obecně lepší sprchovat se méně často, protože extrémní teplotní výkyvy kůži škodí, přičemž mohou způsobit celou řadu nepříjemných komplikací. Je také dobré používat šetrné prostředky, a to nejlépe bez chemických přísad. Zvláštní důraz se pak klade na teplotu vody, jež by neměla být extrémně horká, ale spíše vlažná,“ zastává názor výše zmíněná specialistka.

Foto: Shutterstock

Autorka: Klára Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
smolda3
smolda3 27. 11. 2020

Hmm

Odpovědět
Tamara
Tamara 18. 10. 2020

Odpovědět
fff
fff 10. 10. 2020

Bez vykoupání bych asi nedokázala jít spát...

Odpovědět
kosanka
kosanka 30. 8. 2020

asi bych se nevyspala neumytá

Odpovědět
Svata
Svata 15. 7. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 841
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.