Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 1. 2021
Líbí se mi

Alergie na mrkev? Tahle běžná součást jídelníčku je schopná i zabíjet

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 1. 2021
Líbí se mi
Alergie na mrkev? Tahle běžná součást jídelníčku je schopná i zabíjet

Alergie na mrkev? Tahle běžná součást jídelníčku je schopná i zabíjet

Mrkev patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, která chutná nejen dětem. Že by mohla někomu ublížit? Tak to je realita. Tahle běžná součást jídelníčku je totiž schopná i zabíjet! Jste na seznamu ohrožených?

Mrkev obsahuje vodu, bílkoviny, tuk, vlákninu, cukr, vitaminy C, E, B6, B12 či karoten, ale také minerály, jako je sodík, draslík, vápník, mangan, železo nebo fosfor. Navzdory jejímu působivému nutričnímu složení však platí, že tato hojně využívaná zelenina může způsobit nebezpečné alergické reakce.

Balvan na prsou

Alergická reakce na mrkev bývá jedním z prvků syndromu orální alergie, který je známý také jako syndrom alergie na pyl. Mezi typické příznaky patří svědění jazyka, úst, rtů, uší nebo krku, otok v oblasti úst či škrábání v krku. To jsou ovšem ty mírnější potíže. Příležitostně se objevuje kopřivka, dýchací problémy, kašel, kýchání, rýma a těžký pocit na hrudi. Ve vzácných případech může dojít k anafylaxi. Tato život ohrožující alergická reakce způsobuje, že se tělo dostane do šoku, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Kdo by si měl dávat pozor?

Je zajímavé, že pacienti s alergií na mrkev mají také v 70 procentech potravinovou alergii na jablka a lískové oříšky. Velmi častá je i reakce na břízu, jelikož březový pyl obsahuje proteiny podobné těm v mrkvi. Někteří „válčí“ také s petrželí, pastinákem, celerem, koprem, koriandrem, kmínem a fenyklem.

Musí se pro krásu trpět?

Ti, kdo alergií trpí (v ohrožení jsou hlavně jedinci s rodinnou anamnézou), by se měli vyvarovat mrkvi syrové i vařené. Jelikož však oranžovou kořenovou zeleninu obsahují i marinády, zeleninové šťávy, koktejly, hotová jídla či konzervované polévky, nebezpečí číhá na každém kroku. A to i v kosmetickém průmyslu.

Mrkev se může ukrývat i v některých výrobcích osobní hygieny, například pleťových vodách, obličejových maskách a mýdlech. Ovšem jako u každé jiné alergie platí, že nejlepší léčbou je zabránění kontaktu s uvedenou zeleninou. Při potížích je vhodné zvážit použití antihistaminik.

Mrkev v zastoupení

Každý, kdo má podezření na alergii, by měl navštívit lékaře. Pokud má nějaké příznaky anafylaxe, včetně nízkého krevního tlaku, slabého pulsu, mdlob, ztráty vědomí, potíží s dýcháním nebo oteklého jazyka, není na co čekat. A čím mrkev nahradit při vaření? Alternativou jsou sladké brambory a zimní dýně, tedy ty, které mají pevnou slupku a před kuchyňskou úpravou se musí loupat.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 14. 2. 2021

to bych nečekala, ale mám kamarádku, která je alergická na celer, takže tomu rozumím

Odpovědět
avatar
Lenka Zavorkova 29. 1. 2021

Tak, to mě překvapilo.

Odpovědět
sipeji
sipeji 29. 1. 2021

Ještěže nikoho z naší rodiny nepotkala, moje dcerky mrkev milují a je skoro denní součástí našeho jídelníčku.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 28. 1. 2021

tak tuto alergii naštěstí (zatím) nemám, mrkev mám hodně ráda

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 654
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.