Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 11. 2020
Líbí se mi

Co je pravdy na tom, že vám krémy s biotinem pomohou omládnout

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 11. 2020
Líbí se mi
Co je pravdy na tom, že vám krémy s biotinem pomohou omládnout

Co je pravdy na tom, že vám krémy s biotinem pomohou omládnout

Právě jste si domů přinesli další hydratační krém s vysokým podílem biotinu a už se těšíte, jak s ním vaše pleť omládne doslova před očima? Musíme vás zklamat, protože takhle růžové to asi nebude. Proč si místo něj radši dopřát kus tučné ryby nebo slušnou porci fazolí?

Biotin je ve vodě rozpustné živina, která náleží do skupiny vitaminů B, přičemž je nejčastěji spojována s vizáží. Povídá se, že prokazatelně zlepšuje kvalitu pokožky, zpomaluje tvorbu vrásek, urychluje růst vlasů a zpevňuje nehty. Nelze se tedy divit, že se hojně přidává do kosmetických produktů, které slibují delší mládí, účes jako z reklamy a manikúru ve stylu hollywoodských hvězd. Mohou to ale skutečně splnit? Tak to je hodně sporné, myslí si odborníci.

Asi jsme moc důvěřiví!

Závěry nedávné americké studie publikované v magazínu Journal of Clinical and Estetic Dermatology poněkud překvapivě informují o tom, že biotin neboli vitamin B7 má při vnější aplikaci jen minimální efekt. Vědci, kteří se na jeho účinky v rámci tohoto výzkumu zaměřili, zastávají názor, že mnohem účinnější je jeho konzumace, protože jedině touto cestou dokáže ovlivnit probíhající tělesné procesy.

Se smutkem v očích teď hledíte na svůj zkrášlující arzenál a vyčítáte si, že jste se nechali tak trochu napálit? Vyloučit se to bohužel nedá. Vraťme se ale k tomu, jak jmenovanou živinu „užívat“, aby se její působení na vzhledu skutečně nějak projevilo.

Kolik je tak akorát?

„Neexistuje žádná denní doporučená dávka, ale předpokládá se, že adekvátní příjem vitaminu B7 se pohybuje mezi 150 až 300 mikrogramy,“ uvádí americká lékařka Arielle Levitan, která je zároveň spoluzakladatelkou společnosti vytvářející personalizované multivitaminy. „Nadbytek biotinu představuje rizika, protože dokáže negativně ovlivnit vstřebávání dalších vitaminů a zkreslit výsledky krevních testů, což vede k chybným diagnózám,“ varuje jmenovaná zdravotnice, která tím nabádá k dodržování optimálního množství. Co ještě jste o biotinu asi netušili?

Krotitel pocuchaných nervů

Vitamin B7 rozhodně nemá vliv jen na zevnějšek. Hraje totiž roli i v prevenci srdečních chorob. Také přispívá k regulaci škodlivého cholesterolu, normalizuje tlak a podporuje metabolické funkce. Hodně na něj spoléhá i nervová soustav a štítná žláza. Takže ano, potřebujete ho tak jako tak. A pokud se nechcete spoléhat na doplňky stravy s jeho obsahem, můžete ho čerpat z hub, ořechů, sladkých brambor neboli batátů, fazolí, vajec a tučných ryb.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 29. 11. 2020

Ořechy a houby jíme rádi.

Odpovědět
sipeji
sipeji 26. 11. 2020

výběr krému je od jistého věku skutečně oříšek

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 25. 11. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.