Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 8. 2020
Líbí se mi

Co dělat, když vám objeví těhotenskou cukrovku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 8. 2020
Líbí se mi
Co dělat, když vám objeví těhotenskou cukrovku

Co dělat, když vám objeví těhotenskou cukrovku

Gestační diabetes je poměrně častá diagnóza, kterou si dnes budoucí maminky od svého lékaře vyslechnou. Nevyplatí se ji však brát na lehkou váhu – zanedbaná totiž může ovlivnit zdraví nejen ženy, ale i jejího miminka.

Čeká vás orální glukózový toleranční test, tedy OGTT? Zajímá vás, co může odhalit a jaké jsou případné důsledky pozitivního výsledku? A jak udělat maximum pro zdraví své i miminka?

Sladké na zdraví

Pokud gynekolog nezachytí zvýšenou hladinu glukózy v krvi z vyšetření krve dříve, odesílá těhotné na povinný glukózový test až mezi 24. a 28. tt. Každá maminka při testu nalačno vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě.

Pro toto vyšetření jsou určeny hraniční hodnoty hladiny krevního cukru. Na počátku testu 5,1 mmol/l, v první hodině 10,0 mmol/l a 8,5 mmol/l ve druhé hodině. Pokud je dosaženo i jedné z uvedených hodnot, nebo jsou vyšší, jedná se o gestační diabetes,“ dodává MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra.

Tvrdí přitom, že při lékařském dohledu a péči není nutné mít zásadní obavy o zdraví plodu ani maminky. To je ohroženo při neléčené těhotenské cukrovce.

Proč zrovna já?

Začátkem je rostoucí inzulinová rezistence. V těle matky začínají kolovat hormony vytvářené placentou, oslabující účinnost vlastního inzulinu – hormonu snižujícího hladinu glukózy v krvi.V krvi matky se pak hromadí nadmíra glukózy, kterou utlumený inzulin nestačí snížit a dochází k hyperglykémii. Ta se pak přes placentu dostává i k miminku a jeho hodnoty krevního cukru rostou také.

Jak už to tak bývá, nadmíra cukrů se ukládá formou tuků a v prenatálním období tomu není jinak, navíc vede k většímu růstu miminka. Výsledkem je příliš vysoká novorozenecká váha, která s sebou nese celou řadu porodních rizik. Po odpojení se od matky pak zase u dítěte hladina glukózy v krvi rapidně klesá. Mohou se u něj objevit hypoglykémie – snížené hladiny cukru, mohou nastat dechové komplikace. Vyšší je také předpoklad novorozenecké žloutenky, ale i možnost předčasného úmrtí.   

Co můžete udělat

Přestože jasná příčina vzniku gestačního diabetu zjištěna není, existuje několik faktorů, které její vznik předvídají. Často se rozvine u žen s rodinnou anamnézu diabetes 2. typu, které jsou obéznější, nebo byla předchozí porodní váha u dítěte kolem 4 kg či těhotenskou cukrovku již prodělaly.

Předcházet gestačnímu diabetu před i během těhotenství je možné udržováním optimální tělesné váhy, pravidelnou lehkou až středně intenzivní pohybovou aktivitou a zdravým, pestrým stravováním.

Pozitivnější zprávou je i to, že těhotenská cukrovka, neboli gestační diabetes, je choroba, která se objevuje jen během těhotenství a po porodu mizí.

Přesto odborníci na toto onemocnění poukazují na vysoké riziko pro vznik diabetu v dalších letech. Po 20 letech po porodu je riziko rozvoje až 60%, proto by měla každá žena s těhotenskou cukrovkou půl roku po porodu absolvovat opět glukózový toleranční test. Celoživotně by pak žena měla být sledována, ideálně diabetologem, každoročně podstoupit vyšetření glykémie a jednou za 3 roky opět glukózový toleranční test.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 8. 9. 2020

řekla bych, že je to docela běžné

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 8. 9. 2020

dcera ji měla, zvládla to, dnes je dzravá a dítko také (až moc)

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 9. 2020

tak s TC bojuje moje těhotná dcera....

Odpovědět
JanouskovaB27
JanouskovaB27 2. 9. 2020

Take jsem měla tehotenskou cukrovku vše bylo v pořádku jen dieta malá se dokonce narodila jako drobek

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 290
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.