Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 5. 11. 2020
Líbí se mi

Co byste měli vědět, než se rozhodnete pro paleo dietu

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 5. 11. 2020
Líbí se mi
Co byste měli vědět, než se rozhodnete pro paleo dietu

Co byste měli vědět, než se rozhodnete pro paleo dietu

Některé jsou dobré, některé jsou zlé a jiné dokonce škodlivé. Mějte přehled než se rozhodnete držet dietu, která je založena na vysokém příjmu bílkovin, zejména z tučného masa a ryb. 

Paleo dieta je také mnohdy označována jako dieta jeskynního muže. Jak už název napovídá vychází totiž z myšlenky k návratu do doby kamenné - tedy paleolitu. Podle zastánců paleo diety je totiž náš organismus geneticky naprogramován právě na stravu pravěkých lidí, a to z jednoho prostého důvodu - jsou to naše prvopočátky a období časově tak dlouhé, že i přes změnu životního stylu se naše tělo nestačilo přeprogramovat a současným stravováním si tak podle této teorie škodíme. Jde konkrétně o ovoce, zeleninu, libové maso, ryby, mořské plody, houby, vejce a ořechy. Hlavní myšlenka tedy tkví v návratu k přirozeným potravinám bez chemie a konzervačních látek. Během této diety tak omezujete příjem sacharidů jako hlavního zdroje energie, které jsou nahrazené příjmem tuků a bílkovín. A právě díky tomu hubnete.

Nějaký problém? Možná… existuje totiž řada protichůdných „faktů“ o výhodách této diety, které tvrdí vše od lepšího zdraví střev až po zlepšení sezónních alergií. Máte pocit, že jíst více zeleniny a masa rozhodně nebude pro vaše tělo špatné? Než se však vydáte na cestu paleo diety měli byste vědět…

Důraz jen na maso by mohl být pro vaše tělo škodlivý

Jedním ze základních stavebních kamenů této diety je zvýšení příjmu bílkovin, které nastartují vaše tělo na spalování tuků. V zásadě použijí tuky místo sacharidů jako palivo. Někteří odborníci však říkají, že tento přístup může u některých osob mít opačný účinek. Nedávné studie ukázaly, že konzumace masa (zvlášť třeba slaniny) může zvýšit pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva až o 18%. Důležitým rizikem je zároveň kvalita masa. Většina dobytku je totiž v dnešní době krmena obilím. Právě ty mohou zvýšit výskyt zánětů v tělu kvůli nadměrnému množství omega-6 mastných kyselin, které obsahují. Pozitivní ale je, že například konzumace ryb naopak prokazatelně tělu prospívá díky vysokému obsahu mocných Omega-3 mastných kyselin, které pomáhají například snižovat riziko ischemické choroby srdeční a udržují cholesterol pod kontrolou.

Vyřazujete důležitou (a chuťově výbornou) kategorii potravin

Paleo dieta podporuje konzumaci sacharidů s nízkým glykemickým indexem jako je mrkve, jablka a sladké brambory. Odborníci říkají, že když paleodietáři vylučují sacharidy, nevědomky jim chybí potraviny bohaté na prebiotpckou vlákninu. Například surové pšeničné otruby, oves nebo pšeničná mouka totiž udržuje střevní bakterie pod kontrolou a snižují záněty v těle. Některé stude navíc naznačují, že strava s vysokým obsahem vlákniny ze zeleniny a obilovin může významně snížit riziko ischemických chorob srdečních, které se s přibývajícím věkem zvyšuje.

Není to nejlepší dieta pro osoby nad 30 let

Vyjmutí sacharidů nepřijdete jen o lepší zdraví střev, ale pokud jste ve věku nad 30 let můžete si i narušit stavbu vašeho těla. Jak totiž stárneme, potřebujeme denní příjem 225 - 325 gramů sacharidů, abychom neztratily svaly. Pokud vyloučíte určité sacharidy a nebudete mít ve stravě dostatek bílkovin, vaše tělo místo toho začne štěpit bílkoviny na energii a to může ohrozit svatbu svalů. To je zvlášť pro starší ročníky velice škodlivé.

Paleo dieta může ovlivnit váš spánek

Dalším důvodem, proč přehodnotit stav, kdy se zbavujete spousty sacharidů, je kvalita vašeho spánku. Bylo prokázáno v mnoha odborných studiích, že určité množství sacharidů vám pomáhá lépe spát, protože uvolňují aminokyselinu tryptofan do mozku. Tu naše tělo používá k výrobě serotoninu, chemické látky, která zvyšuje pocit štěstí a relaxace. Pokud tedy sacharidy nenahrazujete celozrnnými jídly jako jsou banány nebo fíky, které mají přirozeně vysoký obsah tryptofanu, můžete si svůj spánkový cyklus doslova rozhodit.

Žádné polotovary vám paleo dietu neusnadní

V dnešní době najdete v supermarketech mnoho polotovarů označených etiketou „paleo“. Můžete tak koupit paleo zmrzlinu nebo sladkou „paleo“ dortík. Odborníci proto varují: Paleo dieta se stává módou a ne všechny produkty opravdu splňují její zásady. Pokud se paleo dietu rozhodnete držet, doporučujeme opravdu poctivě číst letáky u potravin jako jsou „zdravé“ tyčinky nebo hotová jídla. Výrobci sází na to, že je mnohem jednodušší sáhnout po polotovaru, než si jít uvařit, ale mnohdy hubnutí není součástí jejich plánu.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tamara
Tamara 7. 11. 2020

No, tak taky nevím, ale myslím, že nejlepší je zvolit střídmost v jídle, přidat přirozený pohyb ( nebýt lenivá), zapojit zdravý selský rozum a nestresovat se, užívat si ( i když je to někdy těžké ) všechno bude tak, jak má být.

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 7. 11. 2020

Hezký den, Tamaro. Moc děkuji za váš komentář. Naprosto s vámi souhlasím

dasenaK
dasenaK 6. 11. 2020

tak já nevím, ale moudrá z toho nejsem

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 7. 11. 2020

Asi je prostě nejdůležitější vybrat si životní styl, který bude vyhovovat vám a vašemu tělu

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 247
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.