Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 1. 2021
Líbí se mi

Co byste měli jíst, když je vám neustále zima

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 1. 2021
Líbí se mi
Co byste měli jíst, když je vám neustále zima

Co byste měli jíst, když je vám neustále zima

O rýmu, škrábání v krku a další nepříjemné symptomy nachlazení nikdo nestojí. Stejně jako o neustálý pocit chladu. Jak a čím se zahřát, když vás pořád zebou ruce i nohy? Nakopněte svoji imunitu a vsaďte na vytápění jídlem a pitím.

Ať se děje, co se děje, ten správný jídelníček může ledacos zachránit. Tedy i to, když je vám zima. Tohle byste měli sníst a vypít.

Česnek a cibule

Starý známý česnek má prohřívací a prokrvovací účinky, podporuje i prokrvení vnitřních orgánů. Stačí ho slupnout jen tak, syrový. Má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti a vaše prochladlé tělo ho jistě uvítá! Nemáte-li česnek, sáhněte po syrové cibuli.

Zázvor nebo křen

I zázvor dokonale prohřeje organismus a zároveň posílí imunitu. Zároveň zamezí množení bakterií a virů, stejně jako křen. Tahle štiplavá pochoutka působí jako antibiotikum a pomáhá při infekci dýchacích cest. K dalším vhodným potravinám, jež působí jako takové malé osobní topení, zároveň patří pórek, růžičková kapusta a pažitka.

Kořeníčko, koření

Z hlediska ájurvédy organismus zahřívá především kurkuma a skořice. Co se týče první jmenované položky, kurkumin v kurkumě patří k protizánětlivým sloučeninám. Jestli sáhnete právě po ní, nezapomeňte ji zkombinovat s černým pepřem. Tenhle postup výrazně zvýší biologickou dostupnost kurkuminu. A pozor, u skořice zase vsaďte na tu cejlonskou, neboť neobsahuje látku kumarin, jež při vyšší konzumaci zatěžuje játra. Mezi další prohřívací koření také patří chilli, fenykl, bazalka, rozmarýn, tymián a hřebíček.

Polévka nebo vývar

Po celá desetiletí se horké polévky používají ke „kurýrování“ a zahřátí. Účinek je přitom trojnásobný. Pára z polévky nebo vývaru zrychluje pohyb hlenu nosem, tedy zmírňuje přetížení. Zdravá polévka také pomáhá redukovat zánět a působí proti dehydrataci.

Hořčice

Věděli jste, že hořčice prohřívá tkáně a upravuje trávení? Ale to není všechno. Ona také rozptyluje stagnující krev a hleny – je tak dobrá i na odkašlávání. A po čem dalším sáhnout?

Rychlá svačinka bez vaření a úprav

Nemáte chuť nic vařit ani vymýšlet, navíc vás trochu honí mlsná? Otevřete spíž a rozhlédněte se po svých zásobách. Prohřívací schopnosti má i sušené ovoce, sušená zelenina, ořechy a semena. Přidejte k tomu nějaký dobrý čaj, třeba z heřmánku, a užívejte si teploučko!

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana101
Jana101 4. 4. 2021

hořčici ráda nemám, jinak super

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 1. 2021

polévku musíme mít v zimě denně, taky bez čajů se neobejdeme... je potřeba se neustále vnitřně zahřívat. A alkohol se u nás nepije...

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 1. 2021

jj, také nemám ráda chladné počasí

Odpovědět
Jana101
Jana101 10. 1. 2021

nejraději mám čaj

Odpovědět
sipeji
sipeji 10. 1. 2021

Tak to je přesně pro mě, zima mi není jen když je venku třicet stupňů

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 288
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.