Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 2. 2020
Líbí se mi

Cigarety se podepisují i na naší pokožce, rychleji stárne a hrubne

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 2. 2020
Líbí se mi
Cigarety se podepisují i na naší pokožce, rychleji stárne a hrubne

Cigarety se podepisují i na naší pokožce, rychleji stárne a hrubne

Kouření způsobuje předčasné stárnutí kůže. A páchá mnohem víc škod, než jste si kdy dokázali představit! Jak je to s odumíráním kožních buněk a matností pokožky?

Vaše plíce a srdce se jistě trpí, když si do krku vpustíte tabákový kouř, ale zdá se, že vinou tohoto zlozvyku trpí i vaše pokožka. Bez ohledu na to, jak moc každý den o svoji pleť pečujete, kouření to navzdory používání drahé kosmetiky všechno může zničit. Co všechno způsobuje? Tohle si za rámeček nedáte!

Předčasné stárnutí

Tabákový kouř oslabuje produkci kolagenu zvýšením matricových metaloproteináz nebo hladin MMP. Vysoké hladiny MMP mají škodlivý vliv na elastická vlákna, která udržují pružnost pokožky a produkci kolagenu. Není cesty zpět, stárnutí nelze zastavit.

Odumírání kožních buněk

Kouření zvyšuje úroveň oxidačního stresu. V důsledku toho se škodlivé volné radikály hromadí v keratinocytech (epidermálních buňkách produkujících keratin), jež ovlivňují genetický program a způsobují buněčnou smrt. Hrozná představa!

Zdrsnění pokožky

Kouření ovlivňuje stratum corneum, tedy vrstvu kůže poskytující ochrannou bariéru tkáně. Laicky popsáno, nikotin a další látky snižují rychlost přeměny buněk, což způsobuje, že se na pokožce začnou hromadit korneocyty. Ve výsledku je pleť hrubá a matná.

Zvýšení pigmentace

Tabákový kouř obsahuje nikotin, jak již bylo uvedeno, a taky benzopyren. Obě látky stimulují produkci melaninu a zvyšují pigmentaci kůže.

Zpoždění hojení ran

Nikotin je vazokonstriktor, který snižuje průtok krve do pokožky. V důsledku se pleti nedostává dostatek živin. To způsobuje tkáňovou ischémii a zpomalení hojení tkání.

Snížení hladiny kyslíku v tkáních

Kouření způsobuje tkáňovou hypoxii omezováním toku kyslíku. Patříte-li ke kuřákům, počítejte s předčasným stárnutím pokožky.

Výskyt vrásek

Studie potvrzují, že kuřáci cigaret mají v porovnání s nekuřáky vyšší riziko vzniku vrásek v obličeji. Stačí vám to jako důvod pro to, abyste cigaretu zahodili? Jakmile kouřit přestanete, váš dech také bude svěžejší, nicméně zuby neobnoví svou přirozenou bělost. Proto musíte navštívit zubaře, který se postará o odstranění nežádoucích skvrn.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Ovace
Ovace 21. 2. 2020

nekouřím

Odpovědět
gustawka
gustawka 21. 2. 2020

bohužel je to tak

Odpovědět
lemur
lemur 21. 2. 2020

Nekouříme.

Odpovědět
beata0063
beata0063 20. 2. 2020

našťastie touto závislosťou netrpím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.