Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
CathB
Vloženo 21. 6. 2018
Líbí se mi

Chytejte bronz bezpečně. Rady pro správné opalování a co dělat, když to se sluníčkem přeženete

avatar
CathB
Vloženo 21. 6. 2018
Líbí se mi
Chytejte bronz bezpečně. Rady pro správné opalování a co dělat, když to se sluníčkem přeženete

Chytejte bronz bezpečně. Rady pro správné opalování a co dělat, když to se sluníčkem přeženete

Bezchybně opálené tělo je v posledních letech velmi žádané. Neváháme utratit tisíce korun za solária či luxusní dovolené u moře. Máte však osvojené zásady opalování bez rizika? 

Kdo nemá opálené tělo, jako by nebyl. Nezřídka své opálení porovnáváme, či dokonce závidíme těm, jejichž bronz je tmavší a drží téměř po celý rok. Opálená pokožka je nejen symbolem zdraví, ale také jistého společenského postavení. (Kdo si v dnešní době může dovolit trávit čas na dovolené u moře i několikrát ročně?)

Proto, když už se k moři konečně dostanete, jste schopná udělat téměř cokoliv, abyste během těch několika málo dnů stihla dohonit svůj deficit. Touha po dokonalém opálení se ale může velmi rychle proměnit v posedlost, při které jste ochotná riskovat zdraví nejen své, ale i těch nejmenších. 

Znáte zásady bezpečného opalování? 

1. Příprava na slunce 

Ještě předtím, než se vydáte slunit, byste měla své tělo dostatečně připravit. Ačkoliv se to nezdá, opálená kůže je znakem jejího poškození. Vedlejším efektem příliš vysokého poškození kůže může být v nejhorším případě i rakovina. Proto byste měla několik týdnů před dovolenou začít konzumovat beta-karoten, který je zodpovědný za ochranu kůže proti slunečnímu záření a snižuje riziko vzniku melanomu. Přirozeně se nachází například v mrkvi.

2. Správný čas 

Určitě víte, že i čas hraje při opalování svoji roli. Jakmile se slunce dostane do nejvyššího bodu na obloze, dokáže člověka pěkně popálit. Proto byste se vy i vaše rodina měla vyhnout slunečnímu záření mezi 11-14 hodinou, kdy existuje zvýšené riziko popálenin, úpalu i úžehu. Děti v tento čas raději vytáhněte na zmrzlinu a s omalovánkami či knihou je držte bezpečně ve stínu. 

3. Ochranný faktor 

Existují drsňáci, kteří naprosto ignorují existenci opalovacího krému. Často to bývají i ženy, které chtějí ze svého týdne dovolené doslova vytřískat co nejvíc, což je opravdový hazard se zdravím. Zapiště si za uši, že bez ochranného faktoru se na sluníčko nechodí. Za žádných okolností. To, že se namažete opalovacím krémem totiž neznamená, že se vůbec neopálíte. Ochranný faktor indikuje dobu, kolika násobně déle můžete být na slunci, než se spálíte. Násobte jej časem, kdy se vaše pokožka spálí bez použití jakéhokoliv přípravku. 

Neměla byste se tedy zdráhat k moři přibalit krém s SPF 20 a výše. Pro děti je ideální krém s ochranným faktorem 50. Pleť krémem natírejte pravidelně v průběhu celého dne. Pro citlivou a dětskou pokožku volte bio kosmetiku. Neobsahuje parabeny, chemické filtry ani konzervanty, díky čemuž nedráždí ani citlivou pokožku nejmenších dětí. 

4. Dodatečná ochrana 

V letních měsících by vám určitě neměly chybět sluneční brýle a pokrývka hlavy. Zvláště děti si nejsou vědomé nebezpečí, které na ně číhá při dlouhých hrách na sluníčku. Také byste měla dbát na jejich (i svůj) dostatečný pitný režim. Ideální je v tomto případě vychlazený čaj, ovocné šťávy či obyčejná voda, doplněná třeba o citron a mátu pro lepší chuť.

 

Co ale dělat v případě, že to i přes všechnu snahu se sluníčkem přeženete? 

Popáleniny 

První pomoc při popálení sluncem je panthenol. Obvykle se nachází v přípravcích po opalování, ale můžete jej zakoupit i samostatně. Jeho úkolem je napravovat strukturu kůže při jejím narušení a do jisté míry dokáže utišit nepříjemné projevy, které popáleniny od slunce provází.

Pokud ho však nemáte zrovna po ruce, skvěle vám poslouží i klasický bílý jogurt, který aplikujte na postižená místa. Jogurt kůži na chvíli uleví od nepříjemné bolesti a pálení a pomáhá jí navrátit ztracenou hydrataci. 

Změny na kůži 

Jakmile u sebe či u některého z členů rodiny zaznamenáte neobvyklé změny na kůži bezprostředně po jejím slunění, co nejrychleji se obraťte na dermatologa. Může se jednat o počínající melanom a je tedy nutné s celou situací dělat něco rychleji, než by vás či vaše dítě mohl ohrozit na zdraví.

 

Zdroj obrázků: Pexels.com

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
sisinkaj 20. 6. 2018

Odpovědět
avatar
KamilaK 19. 6. 2018

já pracuji venku na slunci - roznáším noviny - moc se nemažu a lidé v mém okolí si začínají všímat, že jsem nějaká opálená

Odpovědět
avatar
hudlenka 19. 6. 2018

slunci se vyhýbám, jak můžu

Odpovědět
avatar
sipeji 19. 6. 2018

tyto rady nyní využívám naplno

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
82 931
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.