Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 11. 2019
Líbí se mi

Chyby, kterými si zbytečně sabotujete péči o krásný úsměv

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 11. 2019
Líbí se mi
Chyby, kterými si zbytečně sabotujete péči o krásný úsměv

Chyby, kterými si zbytečně sabotujete péči o krásný úsměv

Mít zdravé a hezké zuby je dobrá vizitka každého. Je důležité chodit pravidelně k zubaři, ale ještě důležitější je umět se dobře postarat o svůj chrup doma, aby měl náš pan zubař co nejméně práce a my méně finančních výdajů. Často nevědomky děláme chyby, které naší péči o zuby kazí.

Které patří k těm nejčastějším?

Jak je to s tvrdostí kartáčku

Zde platí pravidlo, že extrémy jsou špatné. „Není dobré mít příliš tvrdý kartáček. Ten může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu. Naopak velmi měkký kartáček potřebuje precizní techniku a dostatek času k řádnému vyčištění, proto je pro část pacientů také nevhodný, “ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Pokud si zuby čistíte spíše tvrdším kartáčkem, tak ho držte jako tužku, nebudete tolik tlačit, jako když kartáček držíte pevně v pěsti.

Pořebujete drahé pasty?

Mnoho lidí zbytečně utrácí za speciální pasty, které mají zuby zázračně vybělit či uzdravit. Zubní pasta je ale především doplněk k čištění. Důležitá je správná technika. Vlastně pokud zvládáme dobrou techniku čištění, tak pastu nemusíme ani používat a zubům tím neuškodíme.  Pasta by nám měla být hlavně příjemná, nemusí být zbytečně drahá a stačí jí malé množství. Někomu mohou pomoci pasty proti citlivosti.

Pozor, i zuby můžete "přečistit"

Všeho moc škodí. Pokud se o zuby postaráme správně ráno a večer, stačí to. „Pokud mají lidé potřebu si vyčistit zuby po každém jídle, tak je dobré použít měkčí kartáček a je lepší chvilku počkat, než se ustálí pH v ústech,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Zvláště časté čištění zubů po konzumaci kyselých potravin také není vhodné. Například ovoce obsahuje kyseliny, které leptají zubní sklovinu a následné čištění naopak zubům spíše uškodí.

Zapomínat na mezizubní prostory se nevyplácí

Zcela zásadní pomůcky při čištění jsou mezizubní kartáček a nit. Ty dokážou vyčistit místa, kam se s velkým kartáčkem nedostaneme. Mezizubní kartáček pak preferujeme před nití, protože vyčistí lépe všechna zákoutí mezi zuby. Používáním mezizubních pomůcek předcházíme zubnímu kazu, paradentóze a také zápachu z úst.

Naučte se správnou techniku

„Správnou techniku čištění by měli pacienta naučit na dentální hygieně nebo v ordinaci zubního lékaře. K instruktáži patří i vyměření velikostí mezizubních kartáčků. Čištění zubů je individuální záležitost, ale obecně platí, že čistíme dvakrát denně velkým kartáčkem a jednou denně mezizubními, Dobré je čistit systematicky, abychom nevynechali žádné místo a po večerním čištění už nekonzumovat potraviny ani sladké nápoje, “ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tvořilka97
Tvořilka97 19. 11. 2019

Skvělé

Odpovědět
Ovace
Ovace 18. 11. 2019

dobré rady

Odpovědět
lemur
lemur 16. 11. 2019

Používám mezizubní kartáčky.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 11. 2019

Snažím se o dobré čištění, ráno a večer, asi 2 minuty jedno čištění. Mám zubní nit, mezizubní kartáček, jednosvazkový a klasický.... pasty kupuji spíš "lepší", na citlivé zuby, na bělení a pod.

Odpovědět
beata0063
beata0063 16. 11. 2019

Snažíme sa všetko dodržiavať ohľadom starostlivosti o zuby. Akurát s tými medzizubnými priestormi nie sme vždy dôsledný..

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 459
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.