Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 3. 2021
Líbí se mi

Jak předcházet chrápení? Zapomeňte na cigarety a alkohol

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 3. 2021
Líbí se mi
Jak předcházet chrápení? Zapomeňte na cigarety a alkohol

Jak předcházet chrápení? Zapomeňte na cigarety a alkohol

Chrápání je nepříjemný zvuk, který dokáže být důvodem mnoha vážných partnerských hádek. Postiženi jsou nejenom spolunocležníci, ale i samotní „chrápající“, protože nemají tak kvalitní spánek. Nejvíce chrápání trápí může (až 40 %), ale setkává se s ním i velké procento žen.  Nejčastěji lidé začínají chrápat po „čtyřicítce“. 

Samotné chrápání vzniká při dýchání vibracemi měkkých tkání hltanu. Během spánku je sníženo napětí svalů, které tvoří svalovou trubici, skrze kterou dýcháme. Menší měrou se na chrápání může podílet i nos, resp. vnitřní partie nosu při větším vybočení nosní přepážky nebo při chronické rýmě. Vznik chrápání také negativně ovlivňuje obezita.

S chrápáním začínáme nejčastěji v dospělosti zejména po 40. roku věku. To se vysvětluje snížením elasticity vaziva a svalového napětí, které vede ke snadnějším vibracím (chrápání).Uvádí se, že jistou roli hraje i dědičnost, přičemž chrápání není přímo určeno geneticky, ale určitou skladbou dědičných faktorů, jako je tvar obličeje a oblasti hltanové úžiny.

Na zádech, nebo na břiše?

Lidé, kteří mají tendence k chrápání, by neměli usínat na zádech, protože tato poloha chrápání umocňuje. Pokud usínáte na boku nebo na břiše, máte větší šanci dopřát svým spolunocležníkům klidnější noc. Ideální je spát na břiše, kdy máte paži položenou pod polštářem, na kterém ležíte. A pokud se během noci stále převalujete zpět na záda - vyzkoušejte legendární DIY tip: Zašijte si do zadní části pyžama golfový míček nebo tenisák. Ten zabrání převalování ve spánku na záda.  Na pomoc si také vezměte vyšší polštář, protože pokud ležíte v mírně vyvýšené poloze dojde k lepšímu zprůchodnění dýchacích cest.

Vlhký vzduch pomáhá

Jako prevence proti chrápání je také dobré doma používat zvlhčovače vzduchu, protože suchý vzduch může být pro naše sliznice dráždivý a způsobovat chrápání. „Do zvlhčovače můžete dát bylinné extrakty z máty nebo eukalyptu, které dobře působí na uvolňování dýchacích cest,“ říká odborník na spánkovou medicínu MUDr. Jan Kastner. Před usínáním také dobře místnost vyvětrejte. Ideální teplota na spánek je 18–20 stupňů Celsia.

Kouření a alkohol nesvědčí ani spánku

Nežádoucí zvukové efekty při spaní prohlubuje též kouření a konzumace alkoholu před spaním. Cigarety dráždí měkké tkáně a dochází díky němu ke zduření a vzniku chrápání. Kouřit byste měli omezit úplně.

Alkohol by se neměl pít 2 hodiny před spánkem, protože působí na celkové uvolnění svalů v krku, které vede k chrápání. Navíc alkohol způsobuje častější buzení během noci. Na vznik chrápání má vliv i braní sedativ. Ta mají při spánku stejné účinky jako alkohol.

Když babské rady selžou

Pokud již proti chrápání nepomáhají žádné „babské rady“, je na čase zajít k lékaři. Často totiž může chrápání znamenat i vážnější zdravotní problém. Celosvětově nejrozšířenějším a dlouhodobě nejefektivnějším zákrokem ve správně indikovaných případech, který vede k výraznému snížení intenzity či vymizení chrápání u 80-90 % pacientů, je tzv. laserová uvuloplastika (zkr. LAUP), která se provádí u klasických „chrápačů“ (ne apnoiků). Jedná se o operaci v místním znecitlivění, zákrok by se mohl přirovnat k návštěvě u zubního lékaře.

Samotný ambulantní zákrok obnáší snesení „přebývající“ části měkkého patra laserem. „Celková doba zákroku je asi 15-20 minut. Nezbytnou podmínkou dobré efektivity zákroku je i pacient bez větší nadváhy, neměl by tedy být operován člověk, jehož BMI (body mass index) překračuje hodnotu kolem 30. Jednak proto, že lidé s větší nadváhou trpí ve vyšší míře spánkovou apnoí, a také proto, že u pacientů s nadváhou má LAUP menší efekt,“ dodává MUDr. Jan Kastner.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
bublinka
bublinka 10. 3. 2021

15let jsem v loznici spala vedle manzela se spunty do usi..bylo to priserne... Jakekoliv prosby, aby s tim neco delal, byly s urazkou a posmechem ignorovany. Dva roky uz mam klid ....rozvedla jsem se.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 3. 2021

nekouříme, nepijeme

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 10. 3. 2021

naštěstí nechrápeme, ani já, ani manžel...musí to být muka vedle někoho takového spát

Odpovědět
sipeji
sipeji 10. 3. 2021

Chrápání -to je utrpení.....chápu proč některé páry spí odděleně.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.