Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

Chcete zhubnout, omládnout a posílit zdraví? Zkuste indickou ájurvédu

Líbí se mi
Chcete zhubnout, omládnout a posílit zdraví? Zkuste indickou ájurvédu

Chcete zhubnout, omládnout a posílit zdraví? Zkuste indickou ájurvédu

Ájurvéda je systém tradičního indického lékařství. Jejím hlavním pilířem je celostní přístup k člověku a léčení za pomoci bylinných preparátů, masáží, ájurvedských léčebných procedur, jógy nebo ájurvédské stravy. Abychom si ájurvédu a její účinky vyzkoušeli, nemusíme hned do Indie. Mě do jejích tajů zasvětil indický lékař Dr. Sanjay Das, který se stará o zdraví návštěvníků resortu Svatá Kateřina.

 „Ájurvéda vyznává duchovní přístup k lidskému zdraví. Dala by se nazvat vědou o životě, protože nám ho pomáhá uchopit a udržovat si zdraví po celý život. Všechno přitom ovlivňuje čas - naše tělo, okolní prostředí, přírodu. Dle ájurvédy je důležité vědět, jak nás čas ovlivňuje, abychom se mu mohli přizpůsobit. Je důležité, aby naše tělo žilo v souladu s přírodou a hlavně v rovnováze,“ vysvětlil mi doktor Sanjay.

Tradiční ájurvédská masáž aneb jedna z cest, jak znovu nalézt životní rovnováhu

Právě rovnováha je přitom v dnešním světě kolikrát těžko dosažitelná. Ubližujeme si špatným životním stylem, sezením u počítačů i nevhodnou stravou. Nic ale není ztraceno. Když se budeme řídit základními ájurvédskými doporučeními, můžeme ji opět nalézt. Klíčový je zdravý životní styl s dostatkem pohybu a pobytu venku a dostatek spánku. Důležitá je i správná strava – základní výživová doporučení jsou pít hodně vody či ájurvédských čajů a jíst spíše teplé jídlo, které obsahuje všechny chutě – slanou, sladkou, hořkou, kyselou, trpkou a pálivou. Základem je jíst v příjemném prostředí, na jídlo se soustředit a zklidnit mysl.

Konkrétněji pak ájurvéda pracuje se třemi tělesnými a duševními typy neboli dóšami, které jsou zastoupené v každém z nás v různých poměrech. Když zjistíme, která dóša je u nás dominantní, dojdeme k lepšímu porozumění naší psychiky i fyzického těla a objevíme další možnosti léčení na základě konkrétních ájurvédských doporučení. Zda máte dominantní Vátu, Pittu, nebo Kaphu si můžete zjistit prostřednictvím základních charakteristik dostupných na internetu, zodpovědně vám to ale potvrdí jen indický lékař. Právě proto na Svaté Kateřině každý účastník ájurvédských programů nejprve absolvuje vstupní diagnostiku s doktorem Sanjayem, od kterého obdrží výživová a další doporučení šitá na míru.

Ájurvédská masáž hlavy je velmi příjemná a má řadu zdravotních benefitů

Na základě zjištěného typu a problémů, se kterými člověk přichází, pak také navrhne řešení v podobě výživy, masáží a doplňujících terapií. Ty provádí zkušení indičtí maséři a terapeuti. S komplexní znalostí vlastního typu lze pak řešit zdravotní problémy i nadváhu. Masáže Abhyanga a Kati Vasti jsou například velmi účinné při zmírnění akutních bolestí zad a zároveň pomáhají řešit i příčiny bolestí. Pokud chcete zhubnout, zkuste komplexní přístup v podobě masáží, doplňků stravy a ájurvédského jídelníčku. Díky ájurvédě si můžete vyléčit i premenstruační syndrom nebo ženské potíže. Dostupné jsou i speciální kúry pro omlazení těla i duše.

Foto: Shutterstock, Resort Svatá Kateřina

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 13. 7. 2021

dík

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 12. 7. 2021

Musím se na to zaměřit

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 7. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 655
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.