Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 6. 2020
Líbí se mi

Česnek bychom si měli dopřát každý den, prospěje celému tělu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 6. 2020
Líbí se mi
Česnek bychom si měli dopřát každý den, prospěje celému tělu

Česnek bychom si měli dopřát každý den, prospěje celému tělu

Česnek patří k tradičnímu koření, které česká kuchyně využívá. A naši předkové dobře věděli, proč byl u nich česnek tak oblíbený. Nejenže má úžasnou chuť, ale navíc prospívá našemu zdraví.

Proč byste si ho měli dopřávat co nejčastěji?

Síla v každém stroužku

Když se na česnek podívaly vědecké studie, zjistily, že má nejen protizánětlivé účinky, ale dokáže také podpořit funkci imunitního systému. Jak? Zjednodušeně řečeno upravuje chemikálie imunitního systému tak, aby byly v boji s viry a bakteriemi účinnější. Právě schopnost česneku zmírňovat nejrůznější záněty je pro náš organismus klíčová – řada výzkumů totiž potvrdila, že právě ty stojí za vznikem i velmi závažných onemocnění.

Nejde jen o chřipku

Ačkoli se u česneku hovoří hlavně o jeho schopnostech posílit imunitu v období chřipek a urychlovat uzdravení při běžných virózách či některých bakteriálních infekcích (ne nadarmo se mu přezdívá „přírodní antibiotikum“), umí toho mnohem více. Podle amerického Národního institutu pro výzkum rakoviny pomáhá pravidelná konzumace česneku v prevenci některých typů nádorů, včetně například rakoviny žaludku, tlustého střeva, jícnu, slinivky nebo prsu. Vědci připisují tyto účinky hlavně protizánětlivým vlastnostem česneku.

Pravidelnou dávku této aromatické bylinky by si měli dopřát také lidé trpící vysokým krevním tlakem – některé studie totiž ukázaly spojitost mezi snížením tlaku a právě konzumací česneku. Díky tomu ostatně snížíte i riziko dalších onemocnění srdce a cév.

Ale co ta chuť?

Právě teď, když vstupujeme do období nejrůznějších viróz, chřipek, bolestí v krku či nachlazení, se nám může česnek rozhodně hodit. Nečekejte ale, až onemocníte, klidně si ho dopřávejte jako prevenci. Kombinace schopností posílit imunitní systém a bojovat se záněty, od vás odežene podstatnou část bacilů.

Spousta lidí ovšem řeší štiplavou chuť česneku a typickou vůni, která se vás dokáže držet i několik hodin poté, co si na česnekové dobrotě pochutnáte. A najdou se i takoví, kteří česnek zkrátka nepozřou. Nemusíte ale zoufat – v takovém případě můžete koupit doplňky stravy s výtažky z česneku v lékárně. I když taková topinka s česnekem, česneková pomazánka nebo poctivá česnečka potěší během chladných podzimních večerů nejen vaši imunitu…

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Kateřina Šlimarová 21. 10. 2020

výborný na funkci žaludku

Odpovědět
fff
fff 10. 10. 2020

Já třeba česnek vůbec nemužu... ale veřím, že je dobrý

Odpovědět
heluska
heluska 9. 10. 2020

Česnek miluji.

Odpovědět
kosanka
kosanka 18. 9. 2020

super

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 11. 8. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 860
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.