Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 11. 2019
Líbí se mi

Celodenní sezení nebo osamělost vám ukrajují život, varují vědci

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 11. 2019
Líbí se mi
Celodenní sezení nebo osamělost vám ukrajují život, varují vědci

Celodenní sezení nebo osamělost vám ukrajují život, varují vědci

Dlouhý – a samozřejmě zdravý – život je jistě sen většiny z nás. Na to, kolika let se dožijeme, má vliv celá řada faktorů. Ovšem někdy si délku života nevědomky ukrajujeme sami. Na které zvyky či okolnosti si dát pozor?

Nebudeme samozřejmě mluvit o zcela prokazatelně škodlivém chování, jako je holdování cigaretám, alkoholu nebo nezdravému jídlu. Zaměříme se spíše na překvapivé nepřátele dlouhověkosti, u kterých byste něco takového nejspíš nečekali…

Nedostatek spánku

Stále více a více vědeckých prací jasně prokazuje, že spánek hraje v našem životě mnohem důležitější roli, než mu většina z nás dosud přisuzovala. Nedávná studie Harvardovy univerzity přišla se zjištěním, že pokud člověk spí jen 5 a méně hodin denně, zvyšuje to u něj riziko předčasné smrti o 15 procent.

Celý den na židli

Máte sedavé zaměstnání? Pak vám sice nehrozí mnoho rizik z hlediska zranění apod., ale patříte do rizikové skupiny, co se mnoha vážných onemocnění týče (včetně některých typů rakoviny). Takže není překvapení, že vám hrozí i předčasná smrt…

Bez přátel

Osamělost zabíjí. A podle vědců doslova. Lidé, kteří žijí bez rodiny i přátel se nedožívají v průměru tak vysokého věku jako jejich vrstevníci se silnými sociálními vazbami. Řešením samozřejmě není mít stovky známých, ale pár opravdu silných citových pout. Tedy lidí, kteří vás podrží i v těch nejtěžších situacích.

Příliš mnoho televize

Ano, i sledování televize může podle vědců vést ke kratšímu životu. Nejde ani tak o to, že by nám škodila jako taková (i když o nepříliš prospěšných účincích modrého světla, jež vyzařuje, už se napsalo mnohé), ale přílišné sledování znamená, že se nehýbeme a většinou si dopřáváme nějakou nezdravou dobrotu, takže stoupá riziko některých nemocí. A tím i předčasné smrti.

Jeden steak za druhým

Ovšem ani příliš častá konzumace červeného masa nám neprospívá, naopak. A to samé se týká i uzenin. Obě skupiny potravin totiž zvyšují pravděpodobnost, že onemocníme některou z kardiovaskulárních či jiných chorob, a tím si bohužel i zkrátíme délku života. Prevencí je samozřejmě pestrá a vyvážená strava.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 28. 11. 2019

samotu jsem zažila, ale už je to OK, steaky nejíme, neděláme, na telku se dívám hodně málo. A ani ji nemáme puštěnou přes den, jako kulisu. Zapínáme večer, mnohdy vůbec...spím jak umím a přátel mám dost

Odpovědět
konatovka
konatovka 28. 11. 2019

Obdivuji lidi, kteří pro zábavu dokáží sedět u počítače i několik hodin, místo aby šli třeba na procházku. Samotu si také neumím představit, ta mi ani nehrozí, mám velkou a skvělou rodinu, s kterou se navštěvuji.

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 28. 11. 2019

no nevím - maminčina kamarádka (moje kmotra) nepolíbená panna , celý život strávila prakticky sama ve velkém domě a dožila se 85 let , myslím , že to spíš platí na muže - ti svobodní kolem nás umírají většinou kolem 60

Odpovědět
Ovace
Ovace 27. 11. 2019

samota není nikdy příjemná

Odpovědět
gustawka
gustawka 27. 11. 2019

věřím tomu, že to tak je

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 182
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.