Podstupujete lymfodrenáže na klinice či ve wellness centru? Nenechte se zmást, že se jedná pouze o kosmetický problém. Lymfa potřebuje i péči zevnitř! Které bylinky ji rozproudí? Tyhle odvodňují přímo báječně!
Lymfatické otoky, kterým lékaři říkají lymfedémy, nejsou výhradním problémem letních měsíců. Stačí nějaká operace, třeba jako císařský řez, kosmetický zákrok (liposukce), těhotenství, úraz, předávkování léky a podobně a tělo se může zavodnit nejen na určitých místech, ale i komplexně.
Péče ze všech stran
Lymfatický systém složený z uzlin, cév, kanálů a žláz je jedním z nejdůležitějších systémů v těle. Pomáhá eliminovat odpad a toxiny z buněk a řídí tok imunitních buněk bojujících s bakteriemi.
Udržování zdravého lymfatického systému je zásadní pro detoxikaci, obranyschopnost a celkové zdraví. Hodně v tomto směru pomáhá strava, cvičení a správné spánkové návyky. Ke zdraví lymfy a odvodnění organismu však přispívají i některé druhy bylinek. Pomocnou ruku vám podá hned několik z nich.
Pampeliška lékařská (Taraxacm officinale)
Pampeliška se používá jako detoxikační a čisticí prostředek. Bývá odolná vůči řadě škodlivých látek, což svědčí o její výjimečnosti. Je skvělá pro čištění lymfatického systému od veškerého nahromaděného odpadu.
Plavuň vidlačka (Lycopodium clavatum)
I plavuň vidlačka ulevuje od zduření lymfatických uzlin. A nejen to. Lidoví léčitelé ji doporučují při léčbě infekcí uší, zánětů v celém těle a pro podporu jater.
Svízel přítula (Galium aparine)
Bylinka, která se při procházce ráda chytá na oblečení a nechce svoji „oběť“ pustit, se nazývá svízel přítula. Tenhle znehybňující „prevít“ (myšleno pouze v dobrém smyslu), zlepšuje funkci lymfatického systému a jeho schopnost vyplavovat toxiny. Velmi rád redukuje otoky!
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Krásně vypadá, hezky voní a má široký záběr využití. Měsíček lékařské se kromě jiného používá na zduření lymfatických uzlin, k čištění tělesných tkání a k protizánětlivým účelům.
Bolehlav plamatý (Conium maculatem)
Bolehlav plamatý je prudce jedovatá rostlina z čeledi miříkovitých, proto se musí konzumovat s rozumem, tedy v malém množství. Potoprávném použití má chladicí účinek, který může poskytnout úlevu pro oteklé, ztvrdlé a bolestivé lymfatické uzliny.
Třapatka úzkolistá (Echinacea augustifolia)
Severoamerický druh rostlin z rodiny slunečnic patří k bylinkám se silným imunitním účinkem. Třapatku úzkolistou lze naordinovat coby protizánětlivý prostředek. V kombinaci s kozincem blanitým (Astragalus membranaceus) působí při přetížení organismu a otocích lymfatického systému. Zkusíte tinkturu nebo čaj?
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account