V dnešní zrychlené době plné stresu je úplně normální, že toho naše hlava i tělo má dost, nestíhá zpracovávat všechny ty vjemy a informace, které se na nás hrnou ze sociálních sítí, stihnout všechny povinnosti a doslova se z toho nezbláznit. Většina z nás se proto občas cítí ve stresu, přetížení nebo zažíváme pocity úzkosti. Pokud s takovými stavy dlouhodobě nic neděláme a nedbáme dostatečně na duševní hygienu, mohou se přelít až do deprese.

Existuje tolik stádií i typů deprese, že by to vydalo určitě na samostatný článek. Následující tipy na přírodní antidepresiva, která můžete najít mezi bylinkami, by měly sloužit spíš jako první pomoc na uklidnění po těžkém dni nebo během náročných chvil, kdy nechcete sahat po prášcích na uklidnění nebo na spaní. Pokud máte už diagnostikovanou depresi, rozhodně neberte bylinky jako jediné účinné řešení, ale spíš jen jako pomocnou ruku a jejich užívání proberte s lékařem.


Třezalka – tečkovaný zázrak
Třezalka patří mezi jedny z nejúčinnějších přírodních antidepresiv vůbec. Nejspíš jste na ni narazili i při procházkách v přírodě. Její drobné žluté květy totiž svítí do dálky. Třezalka podporuje emoční rovnováhu a zmírňuje napětí a projevy stresu. Znatelně pomáhá dokonce i při nižších stupních deprese. Na užívání třezalky byste si však měli dávat pozor, pokud berete antikoncepci – snižuje totiž její účinnost. Taktéž není dobré třezalku užívat před opalováním. Zvyšuje fototoxicitu, takže by vám pak mohly na kůži vyskákat nehezké skvrny.
Z třezalky si můžete uvařit klasický čaj nebo ji nechat macerovat v kvalitním rostlinném oleji a třezalkový olej pak používat na pleť i jako léčivý přípravek, který uvolňuje, pomáhá od bolestí hlavy a zároveň působí protizánětlivě a hojivě na pleť.
Kozlík lékařský – přírodní prášek na spaní
Kozlík lékařský neboli valerián působí doslova jako přírodní prášky na spaní. Pomáhá zklidnit rozházené myšlenky před spaním a usnadní vám tak usínání. Navíc bez vedlejších účinků, jako po prášcích na spaní, kdy byste se ráno cítili jako praštění po hlavě. Kozlík je vhodný i večer před náročnými zkouškami nebo jinými stresovými situacemi. Užívá se nejčastěji jeho extrakt ve formě kapek, kdy má nejkoncentrovanější účinek, ale funguje i sušený na čaj.

Meduňka – voňavý všelék
Meduňkový čaj je pro svoji přirozeně nasládlou a citronově osvěžující chuť hodně oblíbený. Meduňka má však mnohem víc co nabídnout než jen lahodnou chuť a příjemnou vůni. Přináší úlevu při bolestech hlavy nebo rozbouřeném žaludku, ať už nervového či jiného původu. Také dokáže hodně dobře zklidnit před spaním a cekově pomáhá zahnat úzkosti a drobné chmury na ústup. Nejoblíbenější forma užívání meduňky je samozřejmě ve formě čaje, ale můžete vyzkoušet i její aromaterapeutické účinky prostřednictvím meduňkového éterického oleje.
Foto: Shutterstock

1 Komentář
  1. NelaVávrová 6 měsíců ago

    pekne, inspirativni…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account