Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 11. 2020
Líbí se mi

Bylinky, které pomohou napravit pokažené trávení

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 11. 2020
Líbí se mi
Bylinky, které pomohou napravit pokažené trávení

Bylinky, které pomohou napravit pokažené trávení

Jste v pokušení vzít si na bolest břicha, nadýmání nebo celkovou nevolnost tabletku z lékárny? To samozřejmě můžete, ale úlevu slibuje i meduňka, koriandr či kopr. A jako bod navíc s nimi podpoříte své zdraví!

Je vám nějak divně od žaludku? Možná jste snědli „něco špatného“. Anebo taky ne. Harmonický chod trávení dokáže narušit i dlouhodobý stres, užívání některých léků, nedostatek pohybu, kouření nebo nevhodná dieta, která pobouří střevní mikroflóru. Může se něco z toho týkat i vás? O důvod víc, proč mít v domácí bylinkové lékárničce tyhle poklady.

Meduňka nejen na břicho

Meduňkový čaj bývá doporučovaným medikamentem na nespavost, ale to pořád ještě neznamená, že se neuplatní i při jiných neduhách. Uklidňuje totiž trávení, odbourává plynatost a snižuje svalové napětí tlustého střeva. Jeho šálek má zároveň utišující účinky při některých formách astmatu, tlumí bolesti, příznivě ovlivňuje psychiku a navíc stimuluje paměť.

Přijměte pomoc od koriandru

Používáte při vaření koriandr? Možná ne tak často, jak byste měli. Tato bylina obsahuje éterické oleje, které uvolňují křeče, odstraňují plynatost a podporují trávení. Její další složky zase působí proti zánětům i virům, přispívají k prevenci rakoviny a zlepšují mozkovou aktivitu. A pokud báje a pověsti nelžou, třeba vám přičarují i pravou lásku. Tedy alespoň takhle o koriandru kdysi smýšleli Řekové a Římané, pro které byl nedocenitelnou ingrediencí při přípravě vín, likérů a léčivých lektvarů.

I kopr nabízí své služby

Stejně jako výše zmíněný „kolega“ koriandr, i kopr se pěstuje a hlavně konzumuje již tisíce let. A za tu dobu už se využíval k různým účelům – třeba proti škytavce, pro posílení svalů gladiátorů nebo k zahánění démonů. V současné době tato aromatická léčivka „neposílá do kopru“ démony, ale spíše poruchy zažívání, protože povzbuzuje činnost trávicích žláz. Souběžně posiluje organismus a imunitu, léčí onemocnění močového systému, zlepšuje prokrvení srdečního svalu, tišší kašel a normalizuje tlak.

Autorka: Šárka Mikulová

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 21. 11. 2020

Prima rady.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 11. 2020

díky za rady, někdy se mohou hodit

Odpovědět
sipeji
sipeji 20. 11. 2020

Bylinky umí zázraky a ještě jsem nezkoušela kopr - děkuji za inspiraci.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 416
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.