Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 3. 2021
Líbí se mi

Přírodní léčba vysokého krevního tlaku? Vsaďte na bylinky!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 3. 2021
Líbí se mi
Přírodní léčba vysokého krevního tlaku? Vsaďte na bylinky!

Přírodní léčba vysokého krevního tlaku? Vsaďte na bylinky!

Mnoho dospělých po celém světě se potýká s hypertenzí, nazývanou také jako vysoký krevní tlak. Odborníci v takových případech doporučují změny životního stylu a podávání léků. Můžete ale svému tlaku pomoci i dalšími způsoby? Že se ptáte! Vsaďte na bazalku, zázvor nebo lněné semínko!

Co zabírá na vysoký krevní tlak? Bylinky. Pokud uvažujete o jejich vyzkoušení, promluvte si se svým lékařem. Některé druhy, zejména ve velkém množství, mohou vyvolat nežádoucí vedlejší účinky nebo interferovat s léky.

Bazalka

Bazalka je vynikající bylina snižující krevní tlak. Chemický eugenol, který se v ní nachází, může blokovat určité látky, jež utahují krevní cévy. To může vést ke snížení krevního tlaku.

Skořice

Skořice je další chutné koření krotící vysoký krevní tlak. Má to však malý háček. Jedna studie provedená na hlodavcích naznačovala, že skořicový extrakt snižuje náhlý nástup i prodloužený vysoký krevní tlak. Extrakt byl však podáván intravenózně. Není tedy jasné, zda je skořice stejně účinná i při orální konzumaci.

Kardamom

Kardamom je koření, které pochází z Indie. Bývá populární hlavně v jihoasijské kuchyni. A nejen to. Skupinka dvaceti lidí zaznamenala snížení hodnot vysokého krevního tlaku, a to při užívání 1,5 gramu prášku kardamomu podávaného dvakrát denně po dobu 12 týdnů.

Lněné semeno

Lněné semeno je bohaté na omega-3 mastné kyseliny a v některých studiích bylo prokázáno, že snižuje krevní tlak. Optimální je prý množství 30 až 50 gramů celých nebo mletých semen denně (po dobu více než 12 týdnů). Lněné semeno může chránit před aterosklerotickým kardiovaskulárním onemocněním snížením hladiny cholesterolu v séru, zlepšením glukózové tolerance a působením jako antioxidant. Nejlepší je, že se dá vmíchat prakticky do jakéhokoli jídla, včetně polévek.

Česnek

Toto štiplavé koření může udělat víc, než jen dochutit jídlo a zničit svěží dech. Česnek snižuje krevní tlak tím, že v těle zvyšuje hladiny látky známé jako oxid dusnatý. Právě ta způsobuje uvolnění a rozšíření krevních cév, což umožňuje volný průtok krve a líbivější hodnoty krevní ho tlaku.

Zázvor

I zázvor může pomoci regulovat krevní tlak. Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že zlepšuje krevní oběh, uvolňuje svaly obklopující krevní cévy a snižuje krevní tlak.

Hloh

Hloh je bylinný lék, který se používá v tradičních čínských lécích po tisíce let. U hlodavců se zdá, že výtažky z hlohu mají celou řadu výhod pro kardiovaskulární zdraví. Pomáhají snížit krevní tlak i hladinu cholesterolu, zároveň zabraňují ztvrdnutí. Hloh se dá užívat jako pilulka, tekutý extrakt nebo čaj.

Foto: Shutterstock

Autroka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 21. 3. 2021

díky, trápí mě vyšší tlak

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 3. 2021

mívám spíš nízký tlak...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 287
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.