Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 1. 2021
Líbí se mi

Bylinky, které bojují proti zadržování vody v těle

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 1. 2021
Líbí se mi
Bylinky, které bojují proti zadržování vody v těle

Bylinky, které bojují proti zadržování vody v těle

Diuretika pomáhají tělu zbavit se přebytečné tekutiny, zejména vody a sodíku. Většina z nich také stimuluje ledviny. Věděli jste, že mezi ně patří třeba přeslička nebo petržel?

Lékaři diuretika předepisují v případě, když tělo zadržuje příliš mnoho tekutin. Tento problém se častěji vyskytuje u starších dospělých, přičemž mezi příčiny obvykle patří vysoký krevní tlak, městnavé srdeční selhání, cirhóza, dysfunkce ledvin, ledvinové kameny, otok tkáně, syndrom polycystických vaječníků a cukrovka. Pokud pacient diuretika dostane, může se potýkat s některými nežádoucími účinky, včetně únavy, svalových křečí, vyrážek nebo bolestí hlavy. Proto někteří spoléhají spíš na diuretika přírodního původu. Z čeho se dá vybírat?

Pampeliška

Pro některé je pampeliška plevel. Výsledky výzkumů však potvrzují, že se jedná o bylinku s obsahem sloučenin, jež zvyšují aktivitu ledvin a podporují frekvenci močení. Zkuste pampeliškový čaj!

Hloh

I hloh je silné diuretikum, které působí proti hromadění tekutin v těle, což znamená, že může také zlepšit příznaky městnavého srdečního selhání. Bobule hlohu zároveň léčí problémy s ledvinami. I v tomto případě se osvědčuje příprava čaje.

Přeslička

Studie z roku 2014 poukázala na to, že přesličkový extrakt má stejné diuretické účinky jako léky na předpis, ale nepojí se s ní vedlejšími účinky. Přeslička je tak dobrou alternativou diuretik na předpis.

Jalovec

Rostlina jalovce se používá jako „odvodňovadlo“ již od středověku. Málo moderních studií prokazuje na přínosy této stálezelené rostliny, nicméně dávno jsou jí připisovány léčivé vlastnosti. Stejně jako u mnoha přírodních diuretik se zdá, že jalovec nesnižuje hladinu draslíku jako některé léky. Zkuste ho přidat například ke zvěřině, nebo pijte jalovcový čaj.

Zelený a černý čaj

Pokaždé, když si užijete šálek horkého čaje, můžete vypláchnout přebytečnou tekutinu z vašeho systému. Zelené i černé čaje jsou k tomuto účelu nesmírně vhodné!

Petržel

Zatímco petržel se používá hlavně jako ozdoba, pro lidi, kteří mají potíže s tolerováním diuretik, může být užitečná. Podle studií pomáhá s objemem moči a působí jako odvodňovací prostředek.

Ibišek

Tato krásná květina má víc než jen půvabný vzhled. Roselle, druh ibišku, vykazuje významné diuretické účinky a zvyšuje filtraci ledvin, přičemž ibišek je k dispozici i jako čaj. A které další možnosti jsou k dispozici? Hrozny, celer, chřest, cibule či česnek.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálvá

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 18. 1. 2021

díky, zajímavé

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 1. 2021

Článek vytisknu kolegyni, která má se zadržováním vody v těle problém. Zatím jsme věděly jen o pampelišce.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.