Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 11. 2020
Líbí se mi

Bylinkové čaje, které vám uleví při kašli

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 11. 2020
Líbí se mi
Bylinkové čaje, které vám uleví při kašli

Bylinkové čaje, které vám uleví při kašli

Kašlete, až se dusíte? Nemůžete ze sebe vydat kloudné slovo? Ještě než se vydáte do lékárny, uvařte si čaj. Po těchto bylinkách, které určitě máte doma, se vám uleví!

Kašel je reflex, který tělo používá k uvolnění dýchacích cest. Může mít celou řadu příčin, mezi které patří bronchiální astma, chronické infekce dutin a nosohltanu, ale také alergie. Běžně kašel trvá asi dva týdny a po celou tuto dobu vůbec neustupuje, což bývá dost depresivní a otravné. Naštěstí však od něj ulevují některé čaje, které zklidňují dýchací cesty, krotí bolest v krku a uvolňují hlen. Které to jsou?

Zázvorový čaj

Báječný zázvor pomáhá při nevolnostech, nemocech z nachlazení či zažívacích potížích. Zároveň aktivuje oběhový systém, snižuje hladinu cholesterolu a obecně tělo chrání před civilizačními chorobami. Vykazuje totiž silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které blahodárně působí na podrážděné hrdlo a dýchací cesty. Proto si připravte čaj. Oloupejte a nakrájejte na tenké plátky tři kousky zázvoru a vložte je do čtyř šálků vroucí vody. Povařte asi 15 minut a před pitím přeceďte.

Tymiánový čaj

Tymián je bylinka s antimikrobiální aktivitou, jež je při léčbě kašle nesmírně užitečná. Jednu plnou lžíci tymiánu vložte do hrnečku se šálkem studené vody a pomalu přiveďte k varu. Poté sejměte ze zdroje tepla a nechte 10 minut louhovat.

Medový čaj

Med pomáhá uklidnit bolest v krku, mírní kašel a zlepšuje spánek. Jednu lžíci medu a jednu lžíci citronové šťávy povařte v šálku horké vody. (Akorát nezapomeňte, že med by neměly užívat děti mladší jednoho roku.)

Zelený čaj

Zelený čaj má antioxidační a antibakteriální účinky a používá se pro širokou škálu léčebných účelů, od hubnutí a bolesti hlavy až po zlepšení bdělosti. Dá se i kloktat a působí proti kašli. Uvařte vodu a nechte ji odstát (její teplota by měla klesnout na 80 stupňů). Zelený čaj nechte louhovat asi jednu až tři minuty (držte se pokynů na obale).

Mátový čaj

Máta peprná mírní projevy nachlazení, zažívací potíže a bolesti hlavy. Pokud potřebujete uvolnit ucpané dutiny, usnadnit dýchání a ulevit si od kašle, tak je i ona je tou pravou bylinkou. Mátu (ideálně společně s citronovou kůrou) zalijte vroucí vodou a pod pokličkou nechte louhovat zhruba sedm minut. Čaj si podle potřeby doslaďte medem.

Kdy navštívit lékaře?

Trvá-li kašel déle než tři týdny, perete se s hlenem zelenožluté či růžové barvy a máte horečku, potíže s dýcháním, otoky a bolesti na hrudi, vyhledejte lékařskou pomoc.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 25. 2. 2021

obzvlášť nyní se tyto rady mohou hodit

Odpovědět
lemur
lemur 21. 11. 2020

Vaříme hodně bylinkové čaje.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 11. 2020

jsme doma čajoví, hlavně v zimě... dneska jsem uvařila lipový čaj a od rána h o piju

Odpovědět
JanouskovaB27
JanouskovaB27 17. 11. 2020

Já si dělám heřmánkový super typy

Odpovědět
gustawka
gustawka 16. 11. 2020

Mám ráda zelený čaj

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.