Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 11. 2019
Líbí se mi

Bolestivé hemoroidy: Co je způsobuje a proč se o nich nestydět mluvit

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 11. 2019
Líbí se mi
Bolestivé hemoroidy: Co je způsobuje a proč se o nich nestydět mluvit

Bolestivé hemoroidy: Co je způsobuje a proč se o nich nestydět mluvit

Problémy s hemoroidy jsou velmi častým onemocněním. A přesto se o něm, na rozdíl od řady jiných chorob, téměř nemluví. A to je chyba. Nejenže se dají potíže s hemoroidy účinně řešit, ale lze jim i předcházet. Jak?

Každý z nás je má. Dokud nás však nezačnou trápit, nebereme je na vědomí. Potíže s hemoroidy přitom za život potkají téměř každého dospělého člověka. Pokud onemocnění nepodceníme a včas začneme s léčbou, můžeme se nepříjemného problému snadno zbavit.

Když se objeví krev

Hemoroidy jsou cévy v oblasti konečníku a řitního otvoru. Poměrně snadno u nich může dojít k zánětu nebo otoku, čímž vzniká onemocnění téhož názvu.

„Hemoroidy dělíme na vnitřní a vnější. Potíže s vnitřními hemoroidy poznáme zpravidla podle čerstvé sytě rudé krve ve stolici. Vnější bývají doprovázeny bolestivými stavy a krev se objevuje zejména, když prasknou – nejčastěji tedy po vykonání potřeby,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová a dodává: „Jedná se vlastně o čerstvou ránu, do které se dostane nečistota a dochází k zánětu.“

Neztrácejte čas

Zásadní je při léčbě potíží s hemoroidy jejich včasné podchycení. „Krev ve stolici nebo na toaletním papíře vyděsí každého. Stud ale bývá mnohdy silnější a návštěvu odborníka proto odkládáme,“ popisuje PharmDr. Miklášová nejčastější chybu.

Okamžitá reakce nás přitom může ušetřit mnohem větších problémů. „Jakmile začneme pozorovat příznaky, měli bychom začít dbát na velmi důkladnou hygienu a zavést režimová opatření v podobě péče o pravidelnou stolici – sem patří dostatek tekutin, vlákniny a pohybu,“ říká odbornice.

„Pomoci mohou v počátečních fázích i sedací koupele z dubové kůry ve vlažné vodě nebo některé volně dostupné prostředky, jako jsou masti nebo čípky s hojivým gelem, který zároveň uleví od bolesti,“ doporučuje.

Naše další kroky by následně měly vést k odborníkovi. Ten posoudí, o jak závažný problém se jedná a rozhodne o další léčbě. Ve většině případů je dostatečným řešením léčba konzervativní, někdy je však třeba provést operaci a hemoroidy odstranit.

Proč zrovna já?

Příčina potíží s hemoroidy bývá v mnohých případech nejasná. „Problémy často vznikají v důsledku genetických dispozic,“ objasňuje PharmDr. Miklášová.

Příčinou ale může být i sedavý životní styl s nedostatkem pohybu, strava chudá na vlákninu nebo bohatá na tuky, nadměrná konzumace alkoholu, kouření a v neposlední řadě i nedostatečný pitný režim a vysoká tělesná hmotnost. „Vůbec nejhorší je, když se toto všechno spojí. Zejména ve vyšším věku jsou potom problémy s hemoroidy vysoce pravděpodobné,“ varuje odbornice. Další rizikovou skupinu tvoří také těhotné ženy a osoby trpící zácpou.

Prevencí problémů s hemoroidy je tak zejména pravidelný pohyb, který vykompenzuje celodenní sezení u počítače. Dbát bychom měli i na dostatečný příjem vlákniny – zařaďte proto do jídelníčku celozrnné výrobky a každý den si dopřejte ovoce a zeleninu. Důležité je i vynechat velké množství alkoholu a kouření.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
beata0063
beata0063 16. 11. 2019

Je to naozaj nepríjemný problém.. našťastie som sa s tým nestretla ale moja švagriná na to nespomína pekne..

Odpovědět
lemur
lemur 15. 11. 2019

Poučné.

Odpovědět
gustawka
gustawka 13. 11. 2019

Naštěstí mě to netrápí

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 13. 11. 2019

Hemeroidy jsou silně překyseleny organismus

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 420
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.